Netflix na Slovensko dorazil len pred niekoľkými dňami a okamžite sa okolo neho na internete strhol ošiaľ. Používatelia naučení na podobné služby v hudobnom svete sa mohli tešiť. To, čo sa nepodarilo HBO alebo VOYO od Markízy sa možno podarí Netflixu, ktorý si svoju povesť budoval postupne v zahraničí. Bude mu to stačiť?
Hľadáte nový televízor? Skúste Heureku:
Vyskúšali sme teda, aký Netflix naozaj je. A to nielen vo svete počítačov, smartfónov alebo tabletov, ale aj na Ultra HD televízore. Ale postupne…
Ako na Netflix?
Netlix nefunguje bez registrácie. Prvým krokom je tak otvorenie web stránky Netflix.sk, ktorá vás presmeruje na nelokalizovanú (zatiaľ) stránku Netflixu. Odporúčame na registráciu použiť práve počítač, cez appku v TV je registrácia zdĺhavá hlavne kvôli softvérovej klávesnici.
Pozitívom je, že Netflix si môžete vyskúšať na mesiac bez poplatku pri aktivácii do konca februára tohto roka. Opakovaná registrácia nefunguje, jedine, ak by ste využili iný e-mail pri registrácii. Tak či onak môžete mať Netflix maximálne na dva mesiace bez poplatku.
Kliknutím na červené tlačidlo Start Your Free Month sa dostanete na výber konkrétneho balíčka. Ak nemáte Full HD alebo Ultra HD TV, postačí vám základný balíček Netflix Basic za 7,99 € mesačne. Ten obsahuje programy v štandardnej, teda DVD kvalite a môžete ich sledovať len na jednom zariadení.
Vyššie balíčky (Netflix Standard) obsahujú už Full HD programy (filmy a seriály), v top balíčku (Netflix Premium) nájdete už aj Ultra HD rozlíšenie. Taktiež je zvýšený počet zariadení, na ktorých môžete Netflix využívať. S rastúcou kvalitou vysielania ale rastie aj cena. Top balíček Premium vás mesačne vyjde na 11,99 €.
Ultra HD vysielanie je pritom podmienené nielen displejom, ktorý má takéto rozlíšenie, ale aj internetovým pripojením. Streaming Ultra HD videa je dátovo veľmi náročný, DSL pripojenie vám nebude postačovať.
Kvalita vysielania | Minimálne dátové pripojenie |
---|---|
SD (<720p) | 0,5 Mbit/s |
Full HD (720p-1080p) | 5 Mbit/s |
Ultra HD (>1080p) | 25 Mbit/s |
Iba s kreditkou alebo PayPal
Keďže sme chceli vyskúšať aj Ultra HD obsah, vybrali sme si balíček Premium. Po rýchlej registrácii, kde je nutné zadať funkčný e-mail a heslo, vás Netflix presmeruje na systém platenia. Hoci je prvý mesiac bez poplatku, bez toho, aby ste zadali svoju kreditnú kartu alebo PayPal účet si ho ale neužijete.
Toto je práve háčik, ktorý môže byť pre Netflix na Slovensku problém. Nie všetci totiž používajú, resp. majú kreditnú kartu, tobôž nie PayPal účet. Jednoduchšie by to bolo neobmedzovať týmto spôsobom, resp. využiť aj iné spôsoby platby (cez bankový účet, cez operátora…), čo je však pre zaoceánsku spoločnosť príliš technicky náročné.
Po zadaní platobných informácií a ich overení sa ale ešte stále nemôžeme pustiť do sledovania. Prv musíme ešte vybrať, na akých zariadeniach budeme Netflix využívať. TV je teda jasná, smartfón a PC tiež. Ak máte PlayStation, Xbox, alebo Apple TV, ale nemáte smart TV s Netflix appkou, zvoľte si radšej tie.
Po tomto kroku nasleduje ďalší výber, a to programy, ktoré obľubujete, aby vám Netflix vedel servírovať filmy a seriály podľa vašich záujmov. To ale neznamená, že si nebudete môcť vybrať akýkoľvek iný program. Ak máte deti, môžete Netflix nastaviť aj pre ne. Stačí zadať meno a kliknúť, či ide o dieťa, alebo nie.
Následne je nutné zaškrtnúť minimálne 3 filmy alebo seriály pre každého používateľa. Dieťaťu ale filmy a seriály zvoliť možné nie je. Na výber je len možnosť voľby jazyka a orientačného veku – len pre malé deti alebo pre malé a staršie deti. Podľa toho Netflix naservíruje obsah zvolenému dieťaťu.
Jednotlivé profily (maximálne 4) je možné i manažovať neskôr, pre prípad, že Netflix pridá nové jazykové mutácie (momentálne je dostupných len 15 svetových jazykov). Vybrať si môžete aj avatara, no len z 14 predvolených, vlastnú fotku tu umiestniť nie je možné, ani pri manažovaní profilu cez počítač.
A takto vyzerá personalizovaný profil pre mňa…
… pre manželku.
A nakoniec i pre dieťa.
Používanie
Netflix cez počítač
Netflix ponúka na PC pomerne jednoduché rozhranie, v ktorom sa zorientujete aj bez znalosti anglického či iného svetového jazyka.
V hornom riadku je položka Browse, akési základné členenie filmov a seriálov. V prvom stĺpci ponuky sa buď dostanete na úvodnú obrazovku (Home), do svojich zoznamov (My List), k novo pridaným programom (New Arrivals) alebo do zoznamov zariadení (Ways to Watch), na ktorých môžete Netflix používať.
Druhá časť ponuky už patrí konkrétnym žánrom, v ktorým je navyše možné ešte ďalej selektovať podľa subžánrov. Vedľa tlačidla Browse je aj možnosť rýchleho prepnutia do režimu Kids, ak by vás prišli prosíkať vaše ratolesti o nejakú rozprávku či detský seriál.
V pravej časti horného panelu nechýba ani možnosť vyhľadávania filmov a seriálov. Hneď vedľa je zvonec – notifikačné centrum (napr. keď vám bude končiť prvý bezplatný mesiac, nájdete oznam práve tu) a nakoniec možnosť zmeny používateľa či nastavenia účtu. K tým sa ešte ale dostaneme nižšie, hodia sa totiž na zrušenie konta pred skončením bezplatného obdobia.
Pri sledovaní cez počítač je navigácia pomerne jednoduchá. Ak prejdete myšou ponad niektorý z titulov, zobrazia sa základné informácie o filme či seriáli, jeho hodnotenie, dĺžka, odporúčaná veková hranica a pár základných viet. Všetko ale po anglicky.
Po kliknutí na šípku nižšie sa zobrazí aj herecké obsadenie, ale aj tlačidlo na pridanie programu medzi obľúbené (+ My list) či dokonca tlačidlo pre viac podobných programov (More like this) alebo ešte detailnejšie informácie, v ktorým uvidíte aj to, či má program titulky a prípadne v akých jazykoch. Chýba mi tu však zobrazenie kvality videa, v rozhraní TV totiž je.
Na spustenie sledovania filmu/seriálu stačí naň už len kliknúť. V spodnej časti prehrávača je niekoľko tlačidiel, pri mnohých tituloch ale len možnosť zapnutia titulkov alebo zväčšenie na celú obrazovku.
Pri seriáloch tu pribúdajú ešte tlačidlá na prechod k ďalšej časti, alebo celému zoznamu jednotlivých častí. Vlastná tvorba Netflixu má dokonca aj viacero jazykových mutácií a viac titulkov. Jediné, čo tu chýba je tlačidlo na zvolenie kvality obrazu, tú meniť nemôžete. Netflix ju nastavuje automaticky podľa internetového pripojenia a rozlíšenie obrazovky.
Zaujímavé je, že zo sledovaného obsahu nie je možné robiť žiadny záznam, dokonca ani screenshoty. „Odfotená“ obrazovka je buď čierna alebo žiadna.
Mimochodom, hoci je Netflix podľa pravidiel dostupný len pre osoby staršie, ako 18 rokov, erotické filmy v ňom nenájdete žiadne.
Netflix cez televízor
Appka v televízore je graficky veľmi podobná tej v počítači. Rozdiel je hlavne v tom, že je prispôsobená ovládaniu pomocou šípok, resp. viacsmerového kolieska na diaľkovom ovládači. V ľavej časti je základné členenie, v hlavnom okne zas jednotlivé programy, medzi ktorými prechádzate zľava doprava, medzi žánrami zhora nadol.
Problémy vie narobiť jedine softvérová klávesnica, ktorá navyše nie je ani QWERTY.
Pozitívom je, že pri prechádzaní ponukami okamžite vidíte, či je program v HD alebo Ultra HD kvalite taktiež i to, aký zvuk ponúka. Toto zobrazenie chýba aj v PC aj mobilnej appke.
Titulky a zmenu jazyka, teda dabingu je možné rýchlo zapnúť aj pri sledovaní programu. Stačí stlačiť šípku smerom dole na diaľkovom ovládači a zobrazí sa menu s možnými jazykovými mutáciami a titulkami. Niektoré seriály majú dokonca poľštinu a poľské titulky.
Netflix cez smartfón
Aplikácia Netflix je aj pre OS Android, Apple iOS i Windows 10. Po jej nainštalovaní sa stačí prihlásiť s kontom, ako pre počítač alebo TV a vybrať si profil. Okamžite vidíte všetky filmy a seriály, ako na ostatných platformách v približne rovnakom rozložení.
Rozdiel je teda len v tom, že sa pozeráte na malý displej a v titulkoch. Z neznámych dôvodov sú žlté (nemôžete vidieť na screenshote, aj tu Netlix obmedzuje ich vytváranie).
V nastaveniach si môžete upraviť profill – budete presmerovaní na web, ale môžete si zvoliť aj to, či sa appka má prihlasovať iba v prípade Wi-Fi siete, alebo nie. Taktiež je možné si otestovať pripojenie.
Čo nájdete v Netflixe
Výber je pre našinca pomerne obmedzený. Spôsobujú to vraj vysielacie práva, ktoré sú pre náš región pri mnohých tituloch obmedzené. Chýba tu napríklad populárny seriál House of Cards. Tomu sa zatiaľ nevyhneme.
Na výber je (v čase písania tohto textu) ale 234 seriálov, 206 komédií, 104 akčných filmov, 93 rozprávok a rodinných filmov, 165 dokumentárnych a životopisných filmov, 97 drám, 25 hororov (medzi korými sú ale aj „horory“ ako Scary Movie), 31 nezávislých filmov, 63 romantických filmov, 58 sci-fi a len 30 thrillerov.
Tituly sa ale medzi sebou i krížia, takže v komédiách nájdete aj seriály či romantické filmy. Celkový počet filmov a seriálov je tak o čosi nižší.
Sú to pomerne biedne čísla, hlavne čo sa týka filmov. Netflix ale zachraňujú seriály. Ak ste teda seriálový nadšenec, budete v siedmom nebi. Známy konkurenčný Game of Thrones od HBO tu ale logicky nenájdete.
Ak sa však chcete dostať k triedenému obsahu, odporúčam pozrieť web Orges-Cryp.com, kde je zoznam s hyperlinkami na jednotlivé subkategórie. Toto však funguje len pri prezeraní cez počítač, keďže ide o konkrétne linky, ktoré vedú na špecifické kategórie.
Ak sa vám seriály či film z „tajnej“ kategórie páči, stačí ho pridať medzi svoje obľúbené a už ho nebudete musieť hľadať cez tieto linky či prehľadávať cez sub kategórie.
Druhým pozitívom uloženia medzi obľúbené je aj to, že ich môžete sledovať aj na TV či v mobilnej appke.
Netflix a Ultra HD
Asi nielen nás najviac zaujímalo, ako je to s Ultra HD obsahom. Po vyhľadaní Ultra HD obsahu to ale vyzerá na prvý pohľad dosť biedne. Netflix má pre Slovákov len 8 titulov tomto vysokom rozlíšení. V zahraničí sú dostupné navyše ale len 4 celovečerné filmy.
Keď sa však zoznam pozriete bližšie, zistíte, že ide prevažne o seriály a filmy vlastnej produkcie. Celkovo sú tak dostupné 4 krátke filmy a 3 seriály – Marco Polo, Breaking Bad, The Blacklist a celkovo okolo 115 častí. Aspoň tak ukazuje vyhľadávanie.
Prax je ale iná, pozitívnejšia. Pri prechádzaní titulov na TV, kde sa zobrazuje aj rozlíšenie, sme objavili, že medzi Ultra HD seriálmi sú aj: Chef’s Table (6 epizód), Jessica Jones (13 epizód), I’m Brant Morin (1 epizóda), W/Bob & David (5 epizód), Tom Segura: Mostly stories (1 epizóda), A Very Murray Christmas (1 epizóda), Anjelah Johnson Not Fancy (1 epizóda), Master Of None (10 epizód), Grace and Frankie (13 epizód), Sense 8 (12 epizód), Bloodline (13 epizód), Daredevil (13 epizód) a Narcos (10 epizód).
Medzi vlastnou produkciou sme objavili Ultra HD filmy ako What Happened Miss Simone?, Keith Richards Under The Influence a The Ridiculous 6.
Ultra HD obsah by mal postupne pribúdať. Opäť to budú vlastné seriály, no časom aj celovečerné filmy. Opäť je však nutné povedať, že Ultra HD si užijete len pri optickom pripojení. LTE sieť by mohla stačiť tiež, ale tu ste zas obmedzovaní spotrebou zo strany operátora.
Vysoké rozlíšenie aj manuálne
Ak chcete mať vždy čo najlepšie rozlíšenie obrazu, v nastaveniach (Your Account) v pravom hornom rohu máte možnosť nastavenia kvality videa a titulkov. Hoci predvolené je automatické určenie kvality videa, vybrať si môžete aj nízku (Low), strednú (Medium) a vysokú (High) kvalitu videa. Za jednotlivými položkami tiež môžete vidieť, koľko dát spotrebujete za hodinu sledovania. Pokiaľ teda máte internet akokoľvek obmedzený, Netflix si zapnite radšej len na najnižšiu kvalitu.
V prípade titulkov si môžete zvoliť font, farbu a tieňovanie. V TV sú síce vždy biele, ale napríklad v mobilnej appke boli žlté.
Ako sledovať nedostupný obsah?
Ak sa chcete dostať k obsahu, ktorý u nás dostupný nie je, skúste aplikáciu Smartflix, ktorú si môžete stiahnuť do počítača a vychutnávať si plný obsah Netflixu. Aplikácia je ako bezplatná beta aj pre Windows aj pre Mac OS.
Funguje na princípe VPN, no vy sa o nič starať nemusíte. Aplikácia je dokonca taká múdra, že kombinuje všetky Netflixy vo svete, takže máte k dispozícii nielen obsah pre USA, ale aj ďalšie krajiny, v ktorých môže byť opäť niečo navyše, aj oproti domácemu USA. V TV ju ale nenájdete, čo je škoda.
Druhou alternatívou, ako sa dostať ku kompletnej databáze filmov a seriálov na Netflixe je použitie VPN, teda Virtual Private Network. Tá sa používa nielen pre väčšiu bezpečnosť a iné vlastnosti, ale aj na „obchádzanie“ podobných pravidiel, aké mal Netflix doteraz – na Slovensku nefungoval práve kvôli rozpoznaniu slovenskej IP adresy, z ktorej ste sa chceli prihlásiť.
VPN služieb je vo svete internetu ako maku, množstvo z nich je bezplatných, ale zas obmedzených. Ak chcete VPN využívať naplno, mali by ste si priplatiť, čo už ale opäť zvyšuje celkovú cenu za Netflix. VPN má však aj svoje nedostatky a to hlavne čo sa týka znižovania rýchlosti. Pri optickom pripojení to nepocítite, no pri nižších pripojeniach už áno.
AKTUALIZOVANÉ: Netflix sa najnovšie nechal počuť, že práve prístupy cez proxy servery VPN bude obmedzovať, aby používatelia neporušovali vysielacie práva a obmedzenia.
Na to, aby ste mohli sledovať plnohodnotný obsah Netflixu aj v TV je nutné komplikovanejšie riešenie – TV pripojiť k routru, ktorý má nastavenú VPN priamo v sebe cez DNS. Ale toto je určené pre pokročilých používateľov, ktorí sú ochotní kvôli pohodliu sledovania väčšieho obsahu v TV urobiť čosi viac, ako len nainštalovať rozšírenie web prehliadača či nainštalovať appku do počítača.
Ako zrušiť účet Netflixu?
Ak si chcete Netflix iba vyskúšať, máte na to mesiac, počas ktorého vám služba z kreditky alebo PayPall účtu nestiahne ani cent. Ak sa rozhodnete, že Netflix nechcete už naďalej využívať, stačí kliknúť do pravého horného rohu a kliknúť na tlačidlo Your Account.
Objaví sa kompletné nastavenie účtu, pričom to najdôležitejšie tlačidlo pre zrušenie je hneď prvé – Cancel Membership. Po jeho stlačení sa ešte objaví potvrdenie zrušenia a dátum, do ktorého máte Netflix stále k dispozícii. Netflix si tak môžete zrušiť hneď po jeho registrácii a aktivácii a mesiac ho máte zadarmo bez toho, aby ste sa museli báť, že zabudnete na jeho zrušenie pred uplynutím prvého mesiaca.
Ak sa náhodou rozhodnete Netflix objednať neskôr, nemusíte sa báť opätovnej registrácie. Vaše údaje si služba uchová po dobu 10 mesiacov.
V nastaveniach (Your Account) nájdete ale aj možnosť zmeny hesla a e-mailu, zmenu balíčka (Change plan), nastavenie detského zámku (Parental controls) a niekoľko ďalších nastavení. Zaujímavé je ale menu Viewing activity, v ktorom nájdete všetky filmy a seriály, ktoré ste cez Netflix videli (aj tie, ktoré ste iba začali pozerať).
Netflix to u nás nebude mať ľahké. V mnohom pripomína konkurenčné HBO Go, ktoré majú ale predplatitelia HBO v rámci balíčku za podobný mesačný poplatok. Navyše je pre našinca v príbuznejšom českom jazyku a to nielen rozhranie, ale aj samotné filmy a seriály.
Ak vám ale nerobí problém angličtina a chcete mať vždy dávku nových filmov a seriálov hlavne vlastnej produkcie Netflixu, voľba je jasná. Bez lokalizácie a dabingu či aspoň slovenských titulkov to ale bude mať Netflix u väčšiny obyvateľstva u nás ťažké. Nám sa služba páči, hoci filmov na výber by sme privítali viac. To isté platí aj o Ultra HD rozlíšení, ktoré je momentálne dosť biedne. Chce to však čas.