- #Aplikácie a hry
- 3 min.
- 29.3.2020
Vitamín D a imunita? Zistite, kedy ísť na slnko aj pomocou technológií
Spojitosť medzi imunitným systémom a hladinou vitamínu D v tele má vysoký význam nielen v čase súčasnej pandémie. Pre jeho tvorbu však nestačí kedykoľvek počas dňa vybehnúť na pár minút na slnko, dôležitá je aj voľba správneho času.
Miera schopnosti tela vytvárať vitamín D zo slnečného žiarenia za určitý čas strávený na slnku závisí od mnohých faktorov, z ktorých mnohé (ako napríklad typ vašej pokožky) nemôžete ovplyvniť. Ovplyvniť však môžete to, kedy a ako dlho sa na slnku zdržíte a to najmä podľa indexu ultrafialového žiarenia.
Tzv. UV index je jednotka používaná na meranie ultrafialového žiarenia a napríklad práve v spojitosti so spomínaným typom pokožky vďaka nemu môžete v letných mesiacoch ľahko zistiť, kedy a akým ochranným krémom by ste sa mali v daný deň podľa vašej pokožky natrieť. Praktické využitie má však aj v týchto mesiacoch.
O vitamíne D sa v týchto dňoch hovorí najmä v súvislosti s imunitným systémom a jeho schopnosťou bojovať proti novému ochoreniu COVID-19. Slovensko patrí typicky medzi krajiny s najvyšším deficitom tohto vitamínu a preto je vhodné, ak aspoň pár minút denne venujete z vášho voľného času v domácej karanténe pobytu na slnku, ideálne len na záhrade alebo na balkóne.
Aby však takýto pobyt na slnku mal z pohľadu imunitného systému aj nejaký význam, zabudnúť by ste ani v týchto dňoch nemali na spomínaný UV index. Práve vďaka nemu môžete rýchlo zistiť, či je aktuálne slnečné žiarenie z pohľadu tvorby vitamínu D dostatočné, alebo by ste mali ísť na vzduch radšej neskôr.
Na UV index dnes už našťastie myslí väčšina tvorcov aplikácií pre zobrazovanie predpovedí počasia. Tento údaj nájdete typicky zobrazený v podrobnejšej predpovedi napríklad aj spolu s informáciami o rýchlosti vetra. Majitelia hodiniek Apple Watch si však môžu umiestniť ukazovateľ UV žiarenia aj priamo na digitálny ciferník.
Ak máte dostatok času, predpoveď UV indexu môžete sledovať aj na webstránke SHMU.sk. Praktickejšou cestou je však skôr inštalácia mobilnej aplikácie UVLens, ktorá vám ponúkne predpoveď UV žiarenia vo výrazne krajšom zobrazení. Ak si navyše v aplikácii vyplníte profil s informáciami o vašej pokožke, aplikácia tieto údaje zohľadní v predpovedi a dá na vašu pokožku pozor aj v letných mesiacoch pripomienkami, aby ste sa včas natreli.
Stiahnuť aplikáciu
Čas, ktorý by ste mali denne stráviť na slnku pre prijatie dostatočného množstva slnečného žiarenia, je v týchto mesiacoch v porovnaní s letom ešte stále pomerne dlhý. Pri aktuálnych hodnotách žiarenia však počítajte čas skôr na desiatky minút, od 10-20 minút pre ľudí s citlivejšou pokožkou, až po 30-60 minút pre ľudí s pokožkou, ktorá má tendenciu namiesto spálenia sa v lete priamo hnednúť.
Viac tipov, ako sa popasovať s aktuálnou mimoriadnou situáciou v domácej karanténe pomocou technológií i bez nich, nájdete v našej špeciálnej rubrike SHUTDOWN, ktorú neustále rozširujeme o ďalšie články a tipy pre vás.