Peniaze hýbu svetom odjakživa, ale v posledných mesiacoch trápia bežných ľudí oveľa viac. Inflácia, pandémia, rastúce ceny plynu a ropy… Žijeme turbulentné časy a rozumný hospodár hľadá možnosti, ako ušetriť. Jednou zo zaujímavých riešení je využiť slnečnú energiu. Svetlo je pre každého zadarmo a je ho dosť. Okrem finančného efektu prináša toto využitie aj ďalší nesporný benefit a tým je ekológia.
Solárnu energiu v súčasnosti dokážete využiť najmä v rodinnom dome, resp. v chate. Využiť môžete fotovoltické panely alebo solárne kolektory. Rozdiel je medzi nimi značný. Fotovoltické panely slúžia na výrobu elektrickej energie, ktorú môžete využiť podľa potreby. Solárne kolektory majú oveľa menšie využitie – slúžia len na výrobu tepla. Ideálne sú teda na ohrev vody, typicky v domácnosti, alebo v bazéne. Solárnymi kolektormi si elektromobil nenabijete, fotovoltikou áno.
Fotovoltické panely
Aj keď tieto panely vyrábajú energiu len počas dňa, dokážete ju uložiť a využívať aj večer či v noci. Napríklad ZSE ponúka tzv. Virtuálnu batériu, za ktorú platíte 2 eurá mesačne. Úspora pri využití virtuálnej batérie môže predstavovať namiesto zvyčajných 40 % nákladov až 50 %. Dôležité pre vás je, že pri ukladaní elektriny do virtuálnej batérie neplatíte nikomu nič, dokonca ani prevádzkovateľovi distribučnej sústavy.
Postupom času pribúdajú výrobcovia, ktorí ponúkajú fyzické batérie na skladovanie energie. Samozrejme, najznámejšie je v tomto smere Tesla a jeho batériový systém Powerwall. Jeho výhody ocenili napríklad v Texase, počas masívnych výpadkov elektrickej energie. V tomto prípade však treba počítať s oveľa vyššími nákladmi, fyzická batéria stojí niekoľko tisíc eur.
Rozmýšľate koľko ušetríte použitím fotovoltického riešenia? V priemere je to až 40 % nákladov na elektrickú energiu, čo predstavuje sumu 500 eur. Na ideálne fungovanie fotovoltiky musíte nájsť miesto minimálne pre 8 panelov, čo predstavuje 24 m² pri rovnej streche, alebo 15 m² pri šikmej streche, obe musia byť s orientáciou na juh. Sústava 8 panelov s výkonom 3 kW s 1f sieťovým striedačom je bez dotácií zhruba 6 000 eur. Životnosť fotovoltaického systému je odhadovaná na 20 až 25 rokov.
Viete, že…
fotovoltika so 16 panelmi vyrobí ročne zhruba 6 až 6,5 MWh elektriny? V letných mesiacoch júl, august je to zhruba 750 kWh za mesiac.
Solárne kolektory
Solárny kolektor akumuluje slnečné žiarenie ohrievaním teplonosnej látky. Tá preteká v trubiciach pod sklenenou doskou a putuje potrubím ďalej, aby odovzdala teplo vode zhromaždenej v zásobníku. Ten býva zvyčajne doplnený o elektrický ohrev.
Solárne kolektory vám dokážu ušetriť zhruba 60 až 70 % spotreby teplej vody, čo predstavuje 300 až 400 eur ročne, podľa spotreby vašej domácnosti a aktuálnych cien. Návratnosť solárnych panelov je od 5 do 7 rokov, ich životnosť sa odhaduje na 30 rokov. Ceny systémov začínajú približne na 2 000 eurách, aj v tomto prípade môžete požiadať o štátnu dotáciu.
Solárne kolektory sú lacnejšou voľbou a ponúka ich množstvo firiem. Opäť tu môžeme spomenúť známu Teslu. Spoločnosť okrem elektromobilov vyrába a montuje aj solárne panely, ktoré vyzerajú ako úplne bežné strešné okná.
Pokiaľ sa rozhodnete pre jednu, alebo druhú možnosť, poradenstvo a montáž musíte zveriť do rúk profesionálom. Tí vám dokážu vypočítať ideálne riešenie presne na mieru s ohľadom na lokalitu, typ stavby, ale aj spotrebu elektrickej energie, resp. teplej vody.