- #Smart home
- 5 min.
- 18.10.2016
V Soule majú internetové pripojenie z iného sveta, dosahuje 52,5 Gbit/s!
Digitálna agenda pre Európu z dielne Európskej komisie (EK) bola prijatá v roku 2010 s viacerými ambicióznymi zámermi. Medzi inými sa plánuje dosiahnuť rozvoj rýchleho internetového pripojenia tak, aby v roku 2020 mali všetci Európania prístup k internetu rýchlejšiemu ako 30 Mbit/s.
Ďalším cieľom je, aby v rovnakom čase najmenej 50 % európskych domácností malo možnosť získať internetové pripojenie aspoň 100 Mbit/s. Reč je o fixnom pripojení.
Problémom nie sú rýchlosti dosiahnuteľné pomocou dostupných technológií. Sú ním, na Slovensku určite, a nielen tu, tie percentá pokrytia. Paradoxne je ťažšie splniť 30 Mbit/s pre 100% domácností, ako 100 Mbit/s pre 50% obyvateľstva.
Keď niekde máte sieť s 30 megabitovou konektivitou, optika zrejme nebude ďaleko. Potom ju stačí potiahnuť bližšie k domu, alebo namiesto ADSL2+ nasadiť VDSL2 a ide to aj vyššou rýchlosťou.
Päťdesiatnásobok (ne)možného
V roku 2010, keď Digitálna agenda pre Európu štartovala, spomínala ako vzor Južnú Kóreu s 15 percentnou penetráciou optického pripojenia. Dnes nám tento juhoázijský tiger uniká čoraz rýchlejšie. Až 55% domácností v Južnej Kórei má prístup k FTTH / FTTB (penetrácia širokopásmového prístupu je však až 91%) , takže métu 100 Mbit/s spĺňa ľavou zadnou už dnes.
Lenže v tamojších pomeroch je pripojenie 100 Mbit/s skôr low-, ako high-end. Dokazuje to najnovšia šokujúca ponuka operátora SK Broadband, ktorý šťastlivcom v hlavnom meste Soul sprístupní pripojenie rýchlosťou 52,5 Gbit/s! Informoval o tom portál Telecom TV.
Nie, to číslo nie je preklep. Ide naozaj o viac ako 50-násobok „rýchlosti snov“ (1 Gbit/s), ktorú v niektorých lokalitách ponúkajú v obmedzenej miere niektorí slovenskí operátori.
SK Broadband ponúka najrýchlejšie optické pripojenie pre bytových zákazníkov na svete v spolupráci s Nokiou. Agregovaná rýchlosť 52,5Gbit/s umožňuje reálne rýchlosti mnoho Gbit/s pre obyvateľov bytového komplexu. Podľa Federica Guillena, prezidenta divízie Fixed Networks Group spoločnosti Nokia, celý svet dnes pozerá na Južnú Kóreu, ktorá je lídrom v poskytovaní čoraz rýchlejšieho pripojenia.
Inovácie od Nokie pomáhajú klientom operátorov ako je SK Broadband tvoriť „gigabitovú spoločnosť budúcnosti“, povedal F. Guillen.
Ten, čo určuje trendy
SK Broadband bol prvým operátorom, ktorý spustil komerčné gigabitové pripojenie s pasívnou GPON technológiou 2,5Gbit/s v roku 2006. Pred dvoma rokmi predstavil opäť ako prvý na svete službu 10Gbit/ s na báze technológie E-PON.
Najnovšia technika zahŕňa viacnásobné využitie existujúcej siete z optických vlákien a prístupovej platformy, na ktorej už bola nasadená GPON technológia, aby sa zvýšila rýchlosť až na 52,5Gbit/s.
Dosahuje sa to pomocou MDU (multi-dwelling units) jednotiek od kórejského dodávateľa HFR a univerzálneho riešenia PON budúcej generácie od Nokie, aby bolo možné zlúčiť rôzne technológie na existujúcej optickej infraštruktúre.
Začína to od 2,5Gbit/s s GPON, k tomu sa pridá 10Gbit/s XGS-PON, a nakoniec ťažké delostrelectvo v podobe TWDM-PON dodá symetrickú konektivitu 40Gbit/s. Toto všetko spoločným úsilím vytvára optickú prípojku s ohromujúcim dátovým tokom 52,5Gbit/s.
Iný kraj, iný internet
Podľa správy Aliancie za dostupný internet (A4AI) zabezpečenie univerzálneho prístupu do internetu v najmenej rozvinutých krajinách potrvá prinajmenšom do roku 2042. Pri súčasnom tempe rozvoja bude mať v roku 2020 pripojenie len 53 percent svetovej populácie. Podstatne horšie na tom však budú najchudobnejšie krajiny sveta, kde bude on-line len 16% obyvateľov.
Na splnenie Digitálnej agendy pre Európu do roku 2020 pokojne zabudnime. Prinajmenšom v niektorých krajinách, bohužiaľ, vrátane Slovenska, je stopercentná dostupnosť pevného pripojenia 30 Mbit/s nereálna.
Niektorí sú jednoducho rovnejší, to sú tí v mestách, iní si v lone prírody môžu obstarať širokopásmový internet niekedy len cez satelit. Aj Južná Kórea má svoj cieľ pre rok 2020. Pre všetkých obyvateľov by malo byť dosiahnuteľné pripojenie rýchlosťou aspoň 1 Gbit/s. Jednoducho iná liga.