- #Novinky
- 4 min.
- 20.9.2021
Toto sú najlepšie funkcie v Apple zariadeniach, ktoré pomáhajú nepočujúcim
Vedeli ste, že zariadenia od Apple vynikajú pomerne bohatou ponukou funkcií zameraných na prístupnosť? Pri príležitosti Medzinárodného týždňa nepočujúcich sme sa rozhodli detailne pozrieť na niektoré z nich, ktoré môžu uľahčiť život a používanie zariadení od Apple práve nepočujúcim.
Rozpoznávanie zvuku
Umelá inteligencia fungujúca lokálne, priamo na vašom zariadení, má svoje čaro. Pre nepočujúcich Apple nedávno do svojich operačných systémov iOS a iPadOS zabudoval funkciu Rozpoznávanie zvuku, ktorá dokáže automaticky rozpoznať špecifické zvuky a informovať vás o tom notifikáciou.
iPhone a iPad dokáže vďaka tejto funkcii rozpoznať zvonček od dverí, brechot psa, plač dieťaťa alebo aj požiarny poplach. Po aktivácii tejto funkcie vám teda už nič podstatné z vášho okolia neunikne, aj pokiaľ budete práve doma sami.
Rozpoznávanie zvuku si môžete aktivovať v Nastaveniach -> Ovládacie centrum, kde si najprv musíte kliknutím na zelené tlačidlo „+“ pridať Rozpoznávanie zvuku do ovládacieho centra (menu dostupné potiahnutím z pravej hornej časti obrazovky nadol). Teraz si už iba v tomto menu stačí funkciu aktivovať a nechať vaše zariadenie počúvať okolité zvuky.
Senzorické upozornenia
Ďalšia z užitočných funkcií, ktorá vám umožní zbadať notifikácie a prichádzajúci hovor aj v prípade, že máte práve váš iPhone položený displejom nadol. Funkcia „Upozorňovať bleskom“ sa postará o to, aby váš iPhone každú prichádzajúcu notifikáciu a hovor signalizoval aj pomocou LED blesku na zadnej strane.
Upozornenia bleskom si môžete aktivovať v Nastaveniach -> Prístupnosť -> Zvuk a obraz – > Obraz.
Podobnú funkciu ponúka aj Mac, kde v Nastaveniach -> Prístupnosť -> Audio, nájdete možnosť aktivácie blesku z obrazovky. Mac dokáže po zapnutí tejto funkcie bliknúť obrazovkou vždy, keď systém prehrá zvukovú pripomienku.
FaceTime
Môže to znieť ako samozrejmosť, no videohovory uľahčili komunikáciu nepočujúcim natoľko, že ich v našom výbere skrátka nemôžeme vynechať. Videohovory medzi Apple zariadeniami cez FaceTime si nevyžadujú žiadnu aplikáciu, dodatočnú registráciu a prekvapia vysokou kvalitou obrazu i zvuku.
Od modelu iPhone 8 si ich navyše od minulého roka môžete užívať vo Full HD kvalite a od operačného systému iOS 15, resp. iPadOS 15 a macOS Monterey, si už cez FaceTime môžete zavolať aj v prípade, že druhá strana nevlastní zariadenie od Apple.
Napíšte to Siri
Hlasová asistentka Siri dokáže byť užitočná aj pre nepočujúcich. Stačí, ak si v Nastaveniach -> Prístupnosť -> Siri, aktivujete možnosť „Napíšte to Siri“, na čo jej následne môžete odovzdávať požiadavky už aj pomocou klávesnice a textu.
Funkcií prístupnosti samozrejme ponúkajú zariadenia od Apple ďaleko viac. Odporúčame vám preto navštíviť túto sekciu v Nastaveniach, kde si môžete jednotlivé funkcie aktivovať podľa vašich potrieb a to nielen na iPhone, ale aj počítači Mac a hodinkách Apple Watch, ktoré ponúkajú aj v tomto smere špecifické funkcie prístupnosti.