Rok 2020 priniesol veľa kvalitných hier a počas pandémie hrali mnohí ako o dušu. Týchto 10 titulov sa najviac zarylo do pamäti a dá sa k nim kedykoľvek vrátiť.
Pred polrokom sme publikovali článok s najlepšou dvanástkou hier za prvých sedem mesiacov. Teraz je prekvapivé vidieť, že rok 2020 sa líši od iných: väčšina titulov sa bez problémov dostala do finálnej desiatky za celý rok.
Pandémia totiž odsunula mnohé tituly na neskoršie obdobie, resp. celkovo vyšlo menej hier, hoci sme sa dočkali aj kvôli nástupu nových konzol. Ponuka exkluzivít však nebola tento raz taká silná, ale zopár parádnych titulov vyšlo aj na jeseň pre fanúšikov sérií či žánrov.
Je náročné vopchať do TOP10 všetky dobré hry a mnohí budú viesť diskusie pri niektorých. Napríklad zaslúži si remastrovaná Mafia 90 či 95% a popredné miesta ako kedysi? Nuž, hra za 18 rokov citeľne zostarla a mnohí hráme z nostalgie, hoci herné mechanizmy sú inde. (A o druhom dieli ani nehovoriac.) Ale sú príklady sérií či remakov, ktoré sa dokážu stále posúvať vpred a niektorých azda prekvapí, že najnovší DOOM je rovno v TOP5.
Rok 2020 bol mimoriadne silný pre PlayStation exkluzivity, činili sa japonskí i západní tvorcovia a tu je výsledná desiatka, kde nechýbajú RPG, akčné hry, behačky, sekačky i simulátor života na ostrove:
10. Hyrule Warriors: Age of Calamity (Switch)
Exkluzivita na Switch mixuje dva žánre resp. celky do jednej hry. Na jednej strane slúži ako predvoj k fenomenálnej akčnej adventúre TheLegend of Zelda: Breath of theWild. Silný dej a očakávané udalosti 100 rokov pred známou hrou sú veľké prísľuby.
Na druhej strane má akčný systém Warriors hier, kde jeden hrdina bojuje proti stovkám vojakov či bossov. Tá hra má mnohé postavy, za každú sa dá bojovať inak a sú tu skvelé mapy. Ak ste fanúšik Zeldy, je to povinnosť. A ak radi skúšate odlišné zážitky, je to parádna hra 2 v 1.
9. The Last Campfire (Switch, PS4, Xbox One, PC)
Skvelý zástupca indie scény vám ponúkne dobrodružstvo postavičky v neznámych labyrintoch. Hrdina sa počas plavby nechtiac odpúta od svojej skupiny a teraz musí sám putovať naprieč neznámym svetom. Táto hra má nádherný svet plný objavovania a puzzlov, kde musíte hýbať rôznymi časťami, aj komunikovať s postavičkami a hľadať spojitosti.
Ale keď objavíte tajomné truhlice, prepne sa do inej časti sveta, kde lúštite väčšiu hádanku. Ak sa vám ju podarí vyriešiť, pomôžete nešťastnej duši. Vašou úlohou je pomáhať iným – a zároveň aj sebe. TheLastCampfire má melancholickú atmosféru a skvelý nápad, že o dabing sa stará jediná osoba. A na ten ženský hlas zrejme nikdy nezabudnete.
8. Animal Crossing: New Horizons (Switch)
Jeden z absolútnych megahitov roka 2020: z hry sa predalo viac ako 31 milióna kusov! Nemohla prísť v lepšom čase… Keď začala zúriť pandémia, hráči ocenili možnosť zveladiť si vlastný ostrov, chytať motýle, budovať domčeky, vykopávať fosílie, posielať ich do múzea či kupovať množstvo predmetov.
Najväčší paradox série je, že umožňuje civilné zážitky, je však veľmi prístupná (i menším hráčom) a každý deň máte čo robiť. Nintendo navyše pridáva nový obsah cez aktualizácie: rôzne festivaly, podujatia či sezónne druhy hmyzu. Ani za rok nemusíte vidieť v hre všetko…
https://www.youtube.com/watch?v=g1JSvtp4EXU
7. Ori and the Will of the Wasps (Xbox Series, Xbox One, Switch, PC)
Ďalšia hra s miernym melancholickým nádychom je skvelou behačkou s malým hrdinom Ori, ktorý sa dostáva do ďalšej magickej lokality. Nie je to iba tradičná skákačka s bežnými mechaniznami, ale stále vás dokáže prekvapiť, vyzvať i dojať.
Príbeh Oriho a postavičiek v lese sprevádza výborná hudba, aj dabing a navyše má nádhernú grafiku plnú farieb podľa nálad či aktuálneho vyznenia. Aj štruktúra je sľubná: svet sa postupne otvára, Ori dostáva nové schopnosti a hranie sa nezunuje. Parádna dvojka!
6. Yakuza: Like a Dragon (Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4)
Ako sme sľúbili v recenzii po Vianociach, hra nebude chýbať v TOP10. Fantastická akčná adventúra z Yokohamy ponúka v sérii Yakuza takmer všetko nové: mladšieho hrdinu, nové mesto na potulky, aj iný súbojový systém. Možno znie ako paradox z japonskej RPG – ale bojujete pomaly na ťahy, strieda sa hrdina i nepriatelia, využiť môžete aj pomôcky z okolia.
Nechýba prepracovaný mafiánsky príbeh plný zrád a postáv, dostanete skvelú skupinu priateľov a budete pomáhať rôznym ľuďom v desiatkach vedľajších úloh. Otvorený svet oceníte aj v minihrách typu motokáry.
5. DOOM Eternal (Xbox One, PS4, PC)
Legenda je späť v mimoriadne dravej forme! Top FPS roka s parádnou kampaňou, kde sa presúvate na rôzne planéty a začínate na zdevastovanej Zemi plnej démonov. Rýchla akcia vás naučí pracovať so zbraňami, ktoré sa síce graficky zmenili, ale v hrateľnosti v nich spoznáte staré známe kvéry.
A proti vám stoja veteráni z prvej hry, akurát sú drsnejší a draví ako nikdy: či je to rýchly imp, Cacodaemon (s osvedčenou taktikou jedna-dve rakety do papule a vnútorná explózia) alebo arachnidi so zbraňami na chrbtoch. DOOM má skvelé planéty i rozsiahle levely na objavovanie a najmä intenzívne akčné momenty, kedy vás zavrie do istého priestoru a musíte sa prestrieľať ďalej. Aj doplnkový obsah sa javí ako prepracovaný a zabaví vás ďalšie hodiny.
4. Final Fantasy 7 Remake (PS4)
Remake prvej časti jedného z najväčších bestsellerov histórie prekvapil vo viacerých smeroch. Jedna vec je nádherná grafika, ktorá staré textúry sveta mení na parádne a verné lokality, kde mnohí strávili kus detstva. Toto je väčší svet ako si ho pamätáme a môžeme si ho vychutnať naplno.
Priestor získali aj viaceré vedľajšie postavy, akoby tvorcovia zobrali 10-hodinovú hru a využili všetky možnosti, aby jej natiahnutie na 45-hodinovú naplnilo potenciál. Odlišný súbojový systém trošku naštval puritánov, ale ponechal si kus svojho čara. A napokon nevyhnutný kúsok kontroverzie: táto hra je remake i čosi navyše a rozdelila sčasti hráčov, no je to rarita ako sa dá stará hra prerobiť do novej podoby.
3. Ghost of Tsushima (PS4)
Západné štúdio robí japonskú hru, nie je to blbosť a je milovaná hráčmi? Ghost of Tsushima je sčasti nečakaný triumf v Sony repertoári, nakoľko fanúšikovia vkladali nádeje do iných hier a túto občas už prehliadali. Ale príbeh samuraja, ktorý sa svojím kódexom (a neraz i napriek nemu) snaží zachrániť ostrov Tsushima počas nájazdu Mongolov, je fantastickým zážitkom z Japonska 13. storočia.
Krásny otvorený svet na objavovanie, pútavý príbeh a kvalitný súbojový systém sú zárukou, že aj 50 hodín je v tejto hre málo. Ale autori prekvapujú aj inými prvkami: minimum ikon na displeji robí z hry úplne nový zážitok – miesto nich nasledujete líštičky k oltárom či vtáčiky k bodom záujmu. A je tu toľko autentických japonských prvkov, že sa vám nechce veriť, že hru nerobili domáci tvorcovia. Plná recenzia vyšla u nás v júli.
2. The Last of Us Part II (PS4)
Vokálne najväčší titul roka (alebo je ním Cyberpunk 2077?) sprevádzaný obrovskou kontroverziou na adresu tvorcov kvôli vývoju deja či používaniu ženských postáv a ich vzťahov. Tá hra bola lynčovaná ešte pred vydaním za prvé hodnotenia a ukázala toxicitu fanúšikov v plnej paľbe. Dvojka sa snaží po vzore Krstného otca II rozprávať širší príbeh, je rozbitý na viaceré pohľady a dejové línie.
Rozsiahlejší (a azda rozťahanejší), pomerne brutálny (miestami možno už príliš?) a drsne vyznievajúci (ukazuje nám po troch mesiace pandémie veľkú mieru depresie). Ale je to jedna z mála hier s famóznym dejom a aj herné mechanizmy akčnej adventúry vás držia ako prikované. Je to akcia, adventúra i horor, sú tu otvorené priestranstvá i pripravené súboje. Priestor pre stealth postup i hlasné súboje.
The Last of Us Part II posúva herný priemysel ďalej – no možno nie všetci sú na také kroky ešte pripravení. Už v polovici roka sme tipovali 10 dôvodov, prečo by The Last of Us Part II mohol byť hrou roka.
1. Persona 5 Royal (PS4)
Častou výčitkou odporcov videohier je, že sú plytké, majú tuctové postavy a robíte v nich stále to isté: skáčete po gebuli zajačikom či strieľate vojakov alebo démonov. Persona 5 Royal je majestátna hra na 110-120 hodín s absolútne parádnymi postavami s obdivuhodným vývojom.
V jadre mix sociálneho simulátora (má dlhočizné dialógy, ale nie sú o ničom) a RPG hry, kde sa mastíte v dungeonoch. Ale nejde o samoúčelné chodby plné nepriateľov. Zatiaľ čo hlavní hrdinovia si prejdú vlastným vývojom i traumami (hrdina je nespravodlivo odsúdený na rok v podmienke, zastal sa totiž istej slečny pred vplyvným politikom), zloduchovia sú často známi ľudia s pohnutými osudmi a pokrivenými dušami. A hrdinovia chodia do ich kognitívneho sveta a spoznávajú ich charaktery, no snažia sa ich meniť k lepšiemu.
Hra sa nebojí citlivých tém spoločnosti ako šikany, podplácania, krivej verejnej mienky a dáva zrkadlo verejným činiteľom či učiteľov. Persona 5 Royal je unikát, lebo ide o rozšírenú verziu pôvodnej hry – natiahnutú o nové pasáže, ďalšie postavy a prerobila slabšie časti k lepšiemu. Nebude to zrejme hra pre každého, ale taký titul vyjde raz za 5-10 rokov a náramne sa cení.
BONUS: Cyberpunk 2077 (PC, Xbox One, PS4)
Najočakávanejšia hra dekády – a sprevádzaná takým obrovským humbugom okolo technickej stránky. Cyberpunk 2077 je fascinujúca RPG, má pútavý príbeh, veľký svet a viaceré možnosti pre hráča, no je zároveň sužovaná technickými problémami na niektorých platformách.
Je škoda ju opomenúť, núka zážitok, aký neprichádza každý rok. Na druhej strane by nemal prísť kandidát na hru roka v takom stave. Ak máte dostatočne silné PC či šťastie na Xbox Series X, hru si užijete naplno. Ostatní však nie a možno bude trvať roky, kým sa dostane do želaného stavu… Preto chýba v regulárnej TOP10, ale pár hráčov môže tvrdiť, že nič lepšie nehrali a nenarazili na nehrateľné pasáže. Viac v našej nedávnej recenzii.