Reklama

Starlink prekvapil inštaláciou! Technika si volať nemusíte

Stanislav Vinc

Minulý týždeň sme si rozbalili a podrobne rozobrali Starlink, satelitný internet od SpaceX, jeho objednávku a doručenie na Slovensko. Teraz je čas pozrieť sa na to, ako vyzerá jeho inštalácia. Prekvapivo, zvládne ju skutočne každý.

Sledovať vesmírne manévre, ktoré predvádza spoločnosť SpaceX pri budovaní siete svojho satelitného internetu Starlink, je skutočný zážitok. Na druhej strane tohto inžinierskeho a technologického divadla, pod ktorý sa podpisujú desiatky inžinierov, je však až šokujúco jednoduchý produkt. Na rozdiel od iných foriem pripojenia si Starlink bez problémov nainštalujete doma aj bez technika a zdĺhavého čítania návodov.

Používateľská prívetivosť Starlinku začína okamžite po jeho rozbalení. Všetky káble potrebné k jeho prevádzke, sú už v balení vopred zapojené na správnych miestach. Vašou jedinou úlohou je už iba parabolu nastoknúť na stojan a Starlink zapojiť do elektriny. Ak si parabolu neplánujete montovať na strechu, zvyšok inštalácie prebieha v mobilnej appke.

Pozrite si

Rozbalili sme Starlink od SpaceX! Čo by ste mali o ňom vedieť?

Starlink využíva na napojenie svojej paraboly a routeru systém PoE, teda Power over Ethernet. Priložený zdroj má teda na jednom konci klasickú zástrčku a na druhej dvojicu farebne odlíšených Ethernet portov. Biely port a teda aj kábel smeruje do futuristicky vyzerajúceho routeru, ktorý budete mať umiestnený niekde v domácnosti. Sivý konektor a opäť aj sivý kábel patrí parabole. Na dĺžku má zhruba 30 metrov, takže vám postačí aj na umiestnenie paraboly napr. na strechu.

Pred testovaním sme uvažovali o umiestnení paraboly na strechu aj my a to najmä kvôli výhľadu na oblohu, ktorý je pre správne fungovanie satelitného internetu kľúčový. Vďaka oficiálnej aplikácii Starlink sme však zistili, že to pre naše testovacie účely nebude potrebné.

Ako sme spomínali, návod pri inštalácii Starlinku študovať nebudete a ani nebudete mať aký – v balení totiž nie je. Inštaláciou vás prevedie mobilná aplikácia, ktorá s vami na úvod skontroluje, či má vaša parabola z daného miesta dostatočný výhľad na satelity SpaceX na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Zo zvedavosti sme si toto meranie, na ktoré SpaceX šikovne využíva rozšírenú realitu, urobili na trávniku za našou redakciou. Smartfón stačí namieriť na oblohu a zbierať virtuálne bodky na oblohe. Výsledok nás milo prekvapil, parabole napokon okolité budovy neprekážajú. Pokiaľ by ste ale v okolí mali nejaké stromy či vyššie budovy, problém by to už mohol byť.

Keďže samotnú parabolu v stojane nedržia žiadne skrutky, ale iba zacvakávacie zarážky, tanier v ňom nedrží stopercentne pevne. Nemyslím si, že ak budete mať Starlink na streche, že vám ho aj ten najsilnejší vietor môže odfúknuť. Je však možné, že ak ho budete mať niekde v okolí okna, počas veternejších dní budete počuť jeho mierne kývanie sa v podstavci. Samotný podstavec vám však určite odporúčam napevno pripevniť k zemi, resp. streche.

Starlink sme tak položili na trávnik a vzájomne prepojený router a parabolu sme zapojili do elektriny. Parabola sa po chvíľke automaticky preklopila z prepravnej (takmer) vertikálnej polohy do horizontálnej polohy a vzápätí opäť upravil svoj sklon pre dosiahnutie najlepšieho výhľadu na satelity z našej lokality.

Medzičasom sa čerstvo zapojený router prebral k životu a my sme sa tak k nemu mohli pripojiť prostredníctvom nášho smartfónu, ktorý nám ho našiel medzi dostupnými Wi-Fi sieťami v okolí. Po návrate do aplikácie stačilo vyplniť, ako sa má naša Wi-Fi sieť volať a aké k nej chceme mať heslo. Po vyplnení týchto políčok sa router opäť reštartoval a v nastaveniach smartfónu sme už našli našu sieť „Starlink TECHBOX“. Voilà! Hotovo…

Aplikácia nám v tomto bode ponúkla možnosť vykonania rýchlostného testu, ktorý ale z nejakého neznámeho dôvodu niekoľkokrát v rade zlyhal. Aplikácia Speedtest nám však rýchlosť pripojenia bez problémov zmerala – toto je úplne prvý výsledok necelých 7 minút po rozbalení hardvéru.

Na rozdiel od routrov, ktoré vám k pevnému internetu dodá operátor, pre nastavenie Starlinku nemusíte do prehliadača napísať správnu IP adresu, ani z nejakej nálepky opisovať komplikované heslo. Po pripojení k Wi-Fi sieti si stačí zapnúť aplikáciu Starlink dostupné pre Android aj iOS, kde budete mať k dispozícii rôzne štatistiky i základné nastavenia paraboly a pripojenia.

Aplikácia pre vás bude v priebehu času zbierať údaje o výhľade paraboly na vesmírnu sieť a použiť ju môžete aj na vyššie spomínané skúšky pripojenia. V nastaveniach zas nájdete praktickú funkciu „Stow“ (angl. „zložiť“), ktorá parabolu zloží, aby ste ho mohli bezpečne odmontovať, resp. premiestniť.

Za pozornosť v nastaveniach stojí aj konfigurácia topenia snehu. Ak nás sledujete aj na sociálnej sieti Instagram, určite vám neuniklo, že sme mali Starlink možnosť otestovať aj počas silného sneženia, na ktoré je parabola našťastie pripravená. Pod jej povrchom je totiž zabudované vyhrievanie, ktoré sa postará o roztopenie a teda aj odstránenie snehu, ktorý by ho inak znefunkčnil.

V appke si môžete vybrať, či chcete parabolu vyhrievať priebežne, aby sa na ňom nikdy nedokázala vytvoriť vrstva snehu, či ho chcete vyhrievať automaticky v prípade, že samotná parabola rozpozná na svojom povrchu sneh, alebo chcete vyhrievanie natvrdo vypnúť. Posledná možnosť sa môže zdať nelogická, no má svoje opodstatenenie. Dodatočné vyhrievanie totiž zvyšuje spotrebu a ak máte možnosť sneh „oprášiť“ ručne, vyhrievať ju nemusíte.

Pozrite si

Tesla Model S si drží cenu lepšie, než porovnateľné Audi, BMW či Lexus

Ako vidíte, inštalácia a spustenie Starlinku ako takého je naozaj hračka. Komplikáciou môže byť iba vŕtanie diery potrebnej pre prevedenie Ethernet kábla do interiéru domácnosti či chaty a pripevnenie paraboly ku streche, či inému povrchu, kde bude v bezpečí a odkiaľ bude mať výhľad na oblohu.

To sú už ale individuálne prekážky, ktoré si musíte vopred zvážiť a ideálne naplánovať. My už pre vás aktuálne pripravujeme rýchlostné testy a odpovede na vaše najčastejšie otázky, ktoré nám môžete napísať aj pod tento článok.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.