Reklama

SpaceX odkladá vyhliadkový let okolo Mesiaca. Na rok 2019

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Lietať s automatickou nákladnou loďou Dragon na Medzinárodnú stanicu ISS a späť, alebo dopravovať satelity na obežnú dráhu, sú náročné úlohy, ktoré už SpaceX zvláda s rutinou profesionálov.

Lunárna turistika má meškanie

Pilotované lety však prinášajú celý rad nových výziev a podstatne vyššie nároky. Zvlášť, ak majú byť na palube kozmickej lode aj turisti, nehovoriac už o vzdialenejších (vý)letoch, akým je aj plánovaný oblet Mesiaca.

Pozrite si

SpaceX poletí s turistami okolo Mesiaca

Takúto misiu pripravuje s kozmickou loďou Orion aj NASA, počíta však s podstatne konzervatívnejším odhadom termínov (a na palube nebudú turisti). Prvý let nosnej rakety SLS (EM-1), je plánovaný až na rok 2020, pričom pôvodne sa mal realizovať v roku 2019. V rokoch 2021 až 2023 sa má uskutočniť misia SLS-2/EM-2, pri ktorej pilotovaná kozmická loď Orion obletí Mesiac s posádkou na palube.

SpaceX avizovala už začiatkom roku 2017, že do konca roku 2018 uskutoční takýto let s loďou Dragon V2, pričom na palube mali byť aj dvaja vesmírni turisti, ktorí si let už aj zaplatili. Tento termín sa však podľa informácií zverejnených magazínom Wall Street Journal odkladá na rok 2019, čo potvrdil aj James Gleeson zo SpaceX.

Zdroj | NASA

Odloženie krkolomného termínu nie je prekvapením. Ani nie tak preto, že sme si už na korekciu bombastických vyhlásení a hlavne termínov ich plnenia u Elona Muska zvykli (viď 5000 vozov Tesla Model 3 vyrobených týždenne, alebo pilotovaný let na Mars v roku 2020), ale z dôvodu mimoriadnej náročnosti pilotovaných letov s ľudskou posádkou.

Dočkáme sa už o rok?

Vesmírna loď nie je auto, aj keď jej vnútorný priestor nie je omnoho väčší ako poriadne SUV. Konkrétne Dragon V2 má, podobne ako vesmírna loď Orion a loď CST-100 od Boeingu, odviezť sedemčlennú posádku.

Pozrite si

SpaceX odhalil smelý plán kolonizácie Marsu!

Ale pre lety v trvaní niekoľko dní (čo je pri translunárnych trasách nutnosťou) musí disponovať aj dostatočnou antiradiačnou ochranou a potrebným príslušenstvom pre život.

Zdroj | SpaceX

S letom je spojená aj existencia nosnej rakety s potrebným výkonom. Pri letoch okolo Mesiaca SpaceX zrejme nasadí ťažký nosič Falcon Heavy, pri letoch na nízku obežnú dráhu Zeme by mohol byť využitý aj Falcon 9.

Pozrite si

Úspešný štart Falcon Heavy otvára novú kapitolu v dejinách kozmonautiky

Falcon Heavy má síce za sebou prvý úspešný testovací let začiatkom tohto roku, ale to je zároveň všetko. Kozmická loď bude musieť takisto absolvovať najskôr sériu testovacích letov – automatických, aj s posádkou, kým bude môcť lietať  na vesmírnu turistiku.

Z tohto pohľadu sa aj druhý polrok 2019 pre „turistický“ let okolo Mesiaca javí ako pomerne smelý zámer. Odborníci ale SpaceX dôverujú, pretože spolu s firmou Boeing patrí k dvojici súkromných firiem, ktoré majú uzavretý kontrakt s NASA na dopravu kozmonautov na ISS.

Pilotovaný let s loďou Dragon mala SpaceX v pláne už na koniec roku 2017, no zatiaľ sa neuskutočnil. Ono to však nakoniec príde, len treba mať chvíľu strpenia. Technické problémy, ktoré treba pri takýchto projektoch zvládnuť, nie sú maličkosťou.

Vývoj napreduje

Prvý štart vesmírnej lode Dragon v2-1 je teraz očakávaný v auguste 2018. V tomto roku by sa mali uskutočniť aj dva komerčné štarty rakety Falcon Heavy – v októbri by mala vyniesť vojenskú družicu STP-2 a v zatiaľ nespresnenom termíne do konca roka aj družicu Arabsat 6A.

Zdroj | SpaceX

Okrem toho robí SpaceX významné pokroky pri vývoji viacnásobne použiteľných prvých stupňov. Doteraz už niekoľkokrát štartovali rakety Falcon 9 s recyklovaným prvým stupňom, ale nikdy nebol použitý viac ako 2x.

Najnovšia (finálna) verzia Falconu 9 označovaná ako Block 5 však prinesie úplne nové možnosti. Podľa Elona Muska bude prvý stupeň Block 5 lietať do vesmíru najmenej desaťkrát „prakticky bez údržby“, postačí ho natankovať. Následné renovácie umožnia využitie prvých stupňov až 100x a viac, tvrdí šéf SpaceX.

Zdroj | SpaceX

Najneskôr na budúci rok chce SpaceX letieť do vesmíru s tým istým prvým stupňom dvakrát v priebehu 24 hodín. To je technológia, ktorá výrazne rozhýbe cenovú politiku na trhu vemírnej dopravy a posilní už dnes významnú pozíciu SpaceX.

Firma pritom intenzívne pracuje aj na vývoji supervýkonnej rakety BFR, určenej na dopravu nákladov a lodí na Mars, prípadne aj k mesiacom Jupitera a Saturna a k asteroidom. Predbežný termín ukončenia vývoja je budúci rok.

Pozrite si

Jeff Bezos chce trvalú základňu na Mesiaci. S NASA, alebo bez nej

Okrem toho SpaceX stále plánuje lietanie súkromných turistov na vyhliadkové lety okolo Mesiaca a eviduje nárast záujemcov, uviedol hovorca spoločnosti James Gleeson.

Súkromné ​​vesmírne lety považuje SpaceX za príležitosť pre začiatok prenikania ľudí do kozmu, vrátane letov na Mesiac, do hlbokého vesmíru a do vzdialených končín slnečnej sústavy. To je dôležitým medzníkom pri napĺňaní vízie urobiť z ľudstva multiplanetárnu civilizáciu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.