Reklama

SpaceX a Bigelow Aerospace dosiahli dôležitý míľnik

Zdroj | Bigelow Aerospace
Juraj Procházka
Zdroj | Bigelow Aerospace
Zdroj | Bigelow Aerospace

Zo štartového komplexu Launch Complex 40 na floridskom Cape Canaveral odštartovala v piatok 8.4.2016 o 20:43 UT k ISS nosná raketa SpaceX Falcon 9 v1.2. Vyniesla na obežnú dráhu nákladnú kozmickú loď Dragon. Ide už o ôsmy komerčný let nákladnej lode súkromnej spoločnosti SpaceX, označovaný ako CRS-8 (Commercial Resupply Services mission).

Zdroj | SpaceX

Tento vesmírny let má niekoľko unikátnych čŕt, ktoré môžu prispieť k vývoju kozmonautiky, a to nielen pri letoch na nízku obežnú dráhu. Asi 10:30 minút po štarte sa od druhého stupňa nosnej rakety oddelila kozmická loď Dragon, ktorá má na palube okrem zásob materiálu pre posádku ISS aj nafukovací modul BEAM od Bigelow Aerospace (BA).

Loď nesie v nákladnom priestore viac ako tri tony nákladu, vrátane mikrosatelitov AggieSat 4, Bevo 2, LONESTAR2 a ôsmich družíc Flock-2d, ktoré budú z ISS vypustené na samostatné dráhy. Ide o prvú misiu lode Dragon od havárie nosnej rakety Falcon 9 v júni 2015.

Pozrite si

K ISS mieri loď Cygnus, vracať sa má s požiarom na palube

Dôležité je, že prvý stupeň rakety Falcon 9 úspešne vertikálne pristál na plávajúcej plošine v Atlantiku. Pozrieť si to môžete vo videu nižšie, od 27:29 min. Stalo sa to po opakovaných neúspešných pokusoch, keď medzitým SpaceX zaznamenala úspešný pokus o pristátie na pevnej zemi.

Zdroj | Bigelow Aerospace

Nie je celkom jasné úsilie o pristátie rakety na plávajúcej plošine, ktorá podlieha pohybom morskej hladiny (v hre je údajne nedostatok paliva pre pristátie na pôvodnom mieste štartu), o to dôležitejšie však je, že to SpaceX dokázala. Ide o súčasť projektu opakovane využiteľných nosičov a cestu k zlacneniu kozmických letov. Podobné úsilie vyvíja aj spoločnosť Blue Origin, tá však zatiaľ skúša len suborbitálne lety.

Pozrite si

Blue Origin dokázala s raketou vertikálne pristáť

Dragon CRS-8 úspešne rozvinul solárne panely a 10. apríla bol pripojený pomocou robotického ramena k modulu Harmony na Medzinárodnej kozmickej stanici ISS. Nákladná loď bude parkovať na ISS asi mesiac, aby v plánovanom termíne 11. mája odletela späť na Zem s nákladom asi 1000 kg materiálu.

Zdroj | Bigelow Aerospace
Pozrite si

Viacnásobne využiteľné rakety zmenia kozmonautiku

Zdroj | Bigelow Aerospace

Za pozornosť však stojí nafukovací modul BEAM, ktorý bude pripojený k ISS. Bigelow Aerospace takto chce v spolupráci s NASA počas dvoch rokov testovať jeho použiteľnosť pre budovanie stavieb vo vesmíre a pobyt posádky.

Modul, ktorý po nafúknutí zväčší svoj objem štvornásobne z valca s rozmermi 2,36 × 2,16 metra na 3,23 × 4,01 m, bude pripojený k modulu Tranquility od ESA, nazývaného aj NODE 3. Kozmonauti budú v module BEAM pravidelne kontrolovať kvalitu vzduchu, radiáciu a jeho odolnosť voči mikrometeoritom a kozmickému odpadu, ale zatiaľ nebude využívaný.

BEAM je testovacou platformou. Finálnym produktom je nafukovací modul B330, ktorý bude mať objem až 330 m3 a má sa stať základom pre výstavbu komerčnej vesmírnej stanice a neskôr aj hotela na obežnej dráhe. S ich výstavbou má pomôcť práve SpaceX, no budúcich vesmírnych turistov, kozmonautov a vedcov môžu dopravovať aj ďalšie súkromné spoločnosti.

Technologicky by mal byť čoskoro pripravený minimálne Boeing. Blue Origin, Virgin Galactic a ďalší hráči zatiaľ hrajú nižší level a v najbližších rokoch dosiahnu len na hyperbolické lety tesne nad 100 kilometrovú hranicu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.