Reklama

Solárne nabíjačky - aká drahá je elektrina zadarmo?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Čo nabíjate najčastejšie? Zrejme nebudeme ďaleko od pravdy, ak si tipneme, že najviac pripájate k elektrickej sieti svoje smartfóny. Zvyčajne je to každý deň. Rozmýšľali ste, ako ušetriť na elektrine?

Jedným z riešením je nabíjanie v práci, alebo na návšteve. Ale srandy bokom, situácia je vážna. Najelegantnejšie riešenie je solárne nabíjanie. Vete, že už dnes je na trhu viacero takýchto zaujímavých zariadení?

Smartfóny majú výhodu, že na ich nabíjanie netreba vysoký výkon. Možno si ešte pamätáte na iPhony, keď k nim výrobca balil 5 W nabíjačky. Odvtedy kapacity batérií narástli, preto je ideálne skombinovať solárnu nabíjačku s powerbankou. Zdá sa teda, že bezplatnému nabíjaniu nestojí nič v ceste. Alebo… Koľko vlastne stojí taký špás?

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt?

Tipy na solárne nabíjačky

Pri výbere solárnej nabíjačky je dôležité vedieť aký ponúka výkon. Nie je to však jediný dôležitý údaj. Je dobré vedieť kde chcete solárnu nabíjačku využívať, aké máte požiadavky na rozmer panela.

Výhody solárnych nabíjačiek sú zjavné – energia zo slnka nič nestojí, je to nekonečný zdroj energie, jednoducho sa používa a neničí prírodné zdroje. Medzi hlavné nevýhody patrí nižšia účinnosť, vyššia cena a rýchlosť nabíjania.

Zdroj | Pixabay

Solárne nabíjačky môžete využívať na nabíjanie smartfónov (a ďalších mobilných zariadení), notebookov, batériových akumulátorov a autobatérií.

Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých modelov, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere solárnej nabíjačky. Zoradili sme ich podľa ceny, možno budete prekvapení ich cenami. Solárnu nabíjačku s powerbankou si dnes totiž môžete kúpiť už od 30 eur.

Letsolar LET153

Hneď prvý model zaujme kombináciou solárneho panelu a 10 000 mAh powerbanky. Vďaka tomu si nabijete na jeden šup dva smartfóny, powerbanka má totiž až dva USB výstupy s prúdom do 2,1 A. Nabíjačka je okrem toho aj odolná voči vode a prachu (IPX4) a má kontrolné LED diódy, ktoré informujú o úrovni nabitia.

POWERplus TIGER USB 12V 5W

POWERplus má výkon 5W, počas slnečného dňa vám ponúkne priemerný efektívny výstup 3,5 W. Stačí umiestniť panel smerom k slnku, pripojte vaše zariadenie pomocou USB kábla. Je to jednoduché a zadarmo. Nabíjací prúd je na úrovni 600 až 700 mAh za hodinu.

Crossio SolarPower 21W 2.0

Solárna nabíjačka ponúka 21 W výkon a dva vústupy (USB-A, USB-C). Skladá sa z troch panelov, každý prináša 7 W. Disponujú zvýšenou účinnosťou, namiesto bežných 17 % je to 21 až 23 %. Solárne panely majú odolnosť vodči vode (IPX4).

Viking VS26WB

Elegantná outdoorová PowerBanka s extrémnou kapacitou 26 800 mAh, Vám bude spoľahlivo dodávať potrebnú energiu kdekoľvek. Pomocou kvalitného solárneho panelu, môžete PowerBanku nabíjať a nebyť závislý na sieťovej nabíjačke. Solárny panel s výkonom 350 A je dostačujúci pre pohotovostné nabíjanie. Viking VS26WB má 3 výstupy, takže môžete nabíjať 3 zariadenia súčasne. Poteší tiež možnosť nabiť powerbanku pomocou dvoch vstupov (USB-C, microUSB).

Eco-Worthy 120W 20A 12/24V

Nabíjačka, ktorá vám nabije nielen smartfón, tablet, či iné drobné zariadenie, ale aj notebook. Ponúka až 120 W výkon, takže je vhodná naozaj na všetky outdoorové aktivity, vrátane kempingu, turistiku, pikniku a podobne. Vonkajší povrch panelu je vyrobený z odolnej tkaniny Oxford, je vhodný na použitie aj v extrémnych vonkajších podmienkach. Solárne články sú vyrobené z monokryštalického kremíka a ponúkajú až o 20 % vyšší výkon ako väčšina solárnych panelov na trhu.

Viete, že…

menšie solárne panely môžete jednoducho uchytiť na batoh či dokonca na bicykel a meniť tak solárnu energiu na elektrickú aj počas výletu? Niektoré modely sú vybavené aj vlastným akumulátorom, ten umožní využitie energie aj v noci, alebo vtedy, keď energiu potrebujete.

Zdroj | Pixabay

Okrem finančnej úspory majú solárne nabíjačky dva ďalšie benefity. Nabijete si svoje zariadenie úplne všade (kde je dostatok svetla) a šetríte životné prostredie. Situácia vin-vin, však?

Dodávame, že téme ako ušetriť sme sa venovali vo viacerých článkoch, napríklad Pravda alebo mýtus? Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt?, Kedy sa oplatí vymeniť chladničku a koľko tým dokážete ušetriť? alebo Poznáte najväčších žrútov energie v domácnosti? Skúste si tipnúť prvých troch.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.