Reklama

Satelitný internet O3b mPOWER zlikviduje digitálne priepasti

Zdroj | SES
Juraj Procházka
Zdroj | SES
Zdroj | SES

Hoci telekomy robia veľa užitočnej práce v snahe dostať internet s rýchlosťami sťahovania dát rádovo desiatok Mbit/s aj do oblastí, kde nie sú optické siete, narážajú na ekonomické a technické limity.

Pozrite si

V Soule majú internetové pripojenie z iného sveta, dosahuje 52,5 Gbit/s!

Vysunutím DSLAM-ov bližšie ku koncovým užívateľom dokážu poskytnúť VDSL2 technológiu aj v okrajových štvrtiach miest, alebo v niektorých obciach. Aj do týchto bodov však musia priviesť optiku, takže väčšina vidieka a mnohé mestské periférie sú stále na vedľajšej koľaji.

Mobilný broadband aj satelity

Karty však začínajú miešať mobilní operátori, ponúkajúci fixné LTE pripojenie s čoraz benevolentnejšou FUP a v hre je aj satelitný internet. Práve satelitné dátové siete môžu radikálne zmeniť mapu vysokorýchlostnej konektivity. Stovky a tisíce satelitov chce na obežnej dráhe umiestniť SpaceX, aj OneWeb.

Satelitný internet je pre koncových používateľov k dispozícii už dnes. Služby tooway, alebo SES Broadband (predtým ASTRA2Connect) používajú satelity na geosynchrónej dráhe (GEO) pre pripojenie s rýchlosťou do 20 Mbit/s (DL).

Zdroj | SES

Vzhľadom na veľkú vzdialenosť družíc má však pripojenie nepríjemne vysokú latenciu a plná rýchlosť je k dispozícii len do vyčerpania predplateného balíka dát. Na pravidelné pozeranie on-line videí v Ultra HD rozlíšení to jednoducho nie je to pravé.

Pozrite si

SpaceX má názov pre svoj satelitný internet – Starlink

Aj táto paradigma satelitného internetu však zrejme padne. Rýchlosť a FUP je otázkou dostatočnej konektivity a latencia sa dá znížiť použitím družíc na strednej (MEO), alebo nízkej (LEO) obežnej dráhe . A práve takúto ambíciu má sieť O3b, ktorá dnes patrí satelitnej spoločnosti SES.

Zdroj | SES

Spoločnosť O3b založil v roku 2007 Greg Wyler, ktorý je aj zakladateľom a výkonným predsedom konkurenčnej spoločnosti OneWeb. Investormi v O3b boli okrem iných SES, Google, HSBC, Liberty Global, Allen & Company, Northbridge Venture Partners, alebo Soroof International. V roku 2016 sa stala vlastníkom O3b spoločnosť SES.

„Optika“ z vesmíru

V súčasnosti SES úspešne prevádzkuje dvanásť satelitov na strednej obežnej dráhe (MEO – Medium Earth Orbit), vypustených do vesmíru spoločnosťou Arianespace v rokoch 2013 a 2014. Nachádzajú sa vo výške takmer 8 000 km a tvoria základ veľkokapacitnej satelitnej flotily. Každý z týchto satelitov poskytuje kapacitu viac ako 10 Gbit/s.

Pozrite si

ESA chce byť silným hráčom v sieťach 5G. Presadzuje satelity

Ďalších osem MEO satelitov bude vypustených v rokoch 2018 a 2019. Rozhodujúcim má byť rok 2021, kedy SES rozšíri svoju flotilu o sedem MEO satelitov novej generácie od Boeing Satellite Systems s nadštandardným výkonom. Tieto družice sa stanú centrom systému na strednej obežnej dráhe, nazvaného O3b mPOWER.

Sieť O3b pôvodne neposkytovala konektivitu pre koncových používateľov, ale len pre operátorov a biznis partnerov. To sa v budúcnosti zmení a digitálne priepasti sa budú premosťovať aj inde, nielen na vidieku a v riedko osídlených oblastiach rozvíjajúcich sa krajín.

Očakáva sa, že do roku 2021 bude na internet pripojených viac ako dvanásť tisíc lietadiel a sedem tisíc lodí. Pozrime sa teda bližšie na technológiu, ktorá dokáže poskytnúť niekoľkonásobnú dátovú kapacitu, globálne pokrytie, maximálnu flexibilitu a stopercentné pripojenie na internet.

O3b mPOWER – silné pripojenie z vesmíru

Satelitná sieť O3b mPOWER je momentálne najvyspelejším a najflexibilnejším systémom schopným prepojiť viac užívateľov, ako kedykoľvek predtým s priepustnosťou v objeme terabitov.

Jeho inteligencia a schopnosť vysielať, tvarovať, smerovať, posúvať a prepínať viac ako 4 000 lúčov reálnom čase, ponúkne vysokú flexibilitu, uviedol Karim Michael Sabbagh, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti SES.

Každý satelit s touto schopnosťou bude môcť prispôsobovať šírku pásma pre prenos dát prakticky kamkoľvek. Celá konštelácia satelitov umiestnená na strednej obežnej dráhe, bude vďaka 30-tisíc lúčom zo systému O3b mPOWER poskytovať bezkonkurečné pokrytie v pásme +/- 50 stupňov zemepisnej šírky, čo predstavuje takmer 400 miliónov km2.

Pozrite si

SpaceX potvrdila prevratný zámer – sprístupní internet pre celé ľudstvo

Softvér, ktorý prepája systém O3b mPOWER so satelitnou flotilou SES, umožňuje zabezpečiť celosvetovo flexibilitu a optimalizáciu pripojenia podľa potreby. Dokáže skombinovať pripojenie prostredníctvom satelitov na geostacionárnej dráhe, strednej obežnej dráhe, alebo pomocou pozemných sietí.

Zdroj | SES

Vypustenie novej sústavy terabitových satelitov a spustenie systému O3b mPOWER prebehne v roku 2021. Tým sa počet satelitov O3b zvýši na 27. Satelitná flotila SES na strednej obežnej dráhe bude zároveň integrovaná so sústavou satelitov SES na geostacionárnej obežnej dráhe. Tú dnes tvorí viac ako päťdesiat družíc.

Bude satelitné pripojenie mainstreamom?

V tom čase už ale bude zrejme vo vesmíre „veselo“. OneWeb plánuje poskytnúť globálny prístup na internet z nízkej obežnej dráhy Zeme už v roku 2019, a zahanbiť sa nenechá ani SpaceX.

Vesmírna spoločnosť Elona Muska má ambície beta verziu svojej siete Starlink s obmedzeným počtom družíc uviesť do prevádzky takisto o dva roky. Vo finále počíta SpaceX s flotilou 4 425 satelitov na nízkej, až strednej obežnej dráhe, ktorá by sa mala neskôr rozšíriť až na 12 000 družíc.

Doplnková flotila bude krúžiť na veľmi nízkych dráhach vo výške 335 až 346 km, čo okrem iného umožní používať malé antény prijímačov a podstatne zníži latenciu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.