Smartfón s véčkovou konštrukciou je renesancia. S ohybným displejom už závan z budúcnosti. Toto sú moje pocity po týždni so Samsung Galaxy Z Flip.
Predstava ohybného a funkčného displeja je jednoducho fantastická. Možnosti, ktoré takáto technológia ponúka sú priam ako z budúcnosti. Aj keď to znie ako poriadne klišé. Problémom však môže byť, že si tieto možnosti ešte nevieme poriadne predstaviť.
Ohybné displeje tu v nejakej forme máme, nápadov ako ich revolučne využiť, už pomenej. Samsung Galaxy Fold je podľa mňa vykročenie dobrým smerom. Samsung to však skúša aj na iný spôsob a ponúka Galaxy Z Flip. Tradičnú véčkovú konštrukciu v kombinácii s inteligentnými možnosťami a ohybným displejom. Tu mi už revolučná myšlienka trochu chýba, na druhej strane takýto smartfón vyčnieva zo stereotypnej ponuky.
Áno, je pravda, že ak ako výrobca mám novú technológiu, musím robiť čo najviac preto, aby som ju využil a nejakým spôsobom si upevnil konkurenčnú pozíciu. V takomto prípade Samsung robí svoju prácu perfektne! Galaxy Z Flip má potrebný WOW efekt a verím tomu, že skupine ľudí, ktorej nerobí problém dať za smartfón takmer 1 500 EUR, ale aj najväčším technologickým nadšencom, véčko s ohybným displejom skončí vo vrecku nohavíc. Veď prečo nie?
Ak sa na smartfón pozeráte cez prísnu optiku viacerých logických kritérií, môžete ostať na pochybách. Poďme sa na Samsung Galaxy Z Flip pozrieť bližšie. Tradičnú recenziu však nečakajte, podľa mňa v tomto prípade nemá veľmi zmysel.
Zamrzelo ma, že si v Samsung nedali záležať na krabičke. Galaxy Z Flip je iný, výstredný, zaujímavý, snáď revolučný a je zabalený rovnako ako každý iný Samsung smartfón. Škoda.
Keď zoberiete Galaxy Z Flip prvýkrát do ruky uvedomíte si, že držíte niečo čo má štvorcový tvar, je to pomerne hrubé, ako dva smartfóny na sebe, a relatívne ťažké. Prvotný pocit rýchlo prejde a na toto všetko si bez problémov zvyknete. Nepoteší vás však sklený povrch, ktorý sa veľmi rýchlo zašpiní a je dosť šmykľavý.
Musím priznať, že otváranie Z Flip je náročnejšie. Ja som po týždni s týmto véčkom neprišiel na to, ako ho otvoriť jednou rukou bez toho, aby som si ho musel prechytiť alebo som palcom nezatlačil do displeja. Ten na dotyk síce nereagoval, no na komforte používania mi to veľmi nepridávalo. Ako pravák som pri otváraní palcom vždy stlačil tlačidlá ovládania hlasitosti na bočnej strane konštrukcie.
Milo ma prekvapilo, že značnú časť toho, čo som vytkol, vylepšilo puzdro, respektíve kryt smartfónu. Život s takýmto zariadením? Nosil som Galaxy Z Flip vo vrecku nohavíc, a aj keď je konštrukcia hrubšia, neprekážal mi. Dokonca pre menšie rozmery, v zloženom stave, bol na nosenie o niečo komfortnejší než dnešné pomerne veľké smartfóny.
Ak zvyknete nosiť smartfón v taške, ruksaku, mikine, prípadne ste dáma, ktorá smartfón odkladá do kabelky, Z Flip je priam perfektné riešenie. Zaobstaráte si kryt a nemusíte sa báť toho, že sa telefón poškriabe. Zatvorený Z Flip v kombinácii s krytom je prirodzene perfektne ochránený pred okolitým svetom. Mimochodom, v ponuke je okrem čiernej aj fialová farba. Odvážne zafarbenie ocenia dámy, ale aj tí, čo majú radi extravaganciu, či ich čierny smartfón jednoducho nudí.
Otváram Samsung Galaxy Z Flip. Mám pred sebou displej s pomerom strán 9:22. Podobný, filmový formát 9:21 ponúka Sony Xperia 1. Už pri nej som si v niektorých situáciách uvedomil, že aj keď dlhokánsky displej v prvých momentoch nepôsobí úplne komfortne, rýchlo si naň navyknete a pri práci, napríklad s textom, v tabuľkách alebo pri písaní správ, ho oceníte. Z Flip je dokonca o bod širší, teda práca bola ešte komfortnejšia.
Rýchlo si tiež všimnete trochu vyšší okraj po obvode displeja. Ten má ochrannú funkciu. Samsungu sa podarilo ochranný okraj zvýšiť presne do tej miery, aby sa splnil jeho účel, no neobmedzoval vás. Toto riešenie sa za mňa podarilo.
Je však jasné, že viac ako pracovný komfort vás zaujíma ten magický ohyb na displeji. Mal som možnosť sa s Galaxy Z Flip chvíľu hrať na slovenskom predstavení, kde bol smartfón úplne nový a kde nám zástupcovia Samsungu potvrdili, že pri bežnom používaní garantujú životnosť displeja približne 200-tisíc ohnutí. Na predstavení som videl krásne rovný displej, na ktorom ohyb nebol vôbec vidno. Dokonca, keď som ho hľadal hmatom, musel som sa sústrediť, aby som našiel miesto ohybu. Hovorím si, WOW, toto sa im v Samsungu podarilo.
Na prezentácií nám zástupcovia spoločnosti tiež vysvetlili, ako to je so „skleneným“ displejom. Sklo sa v ohybnom paneli nachádza, má však hrúbku menšiu ako je ľudský vlas a je skryté pod vrstvami polymérov. Pri dotyku teda sklo vôbec necítite. Vadiť vám to však nebude, pocit z dotyku je síce iný, no príjemný a reakciu sú okamžité.
Je však pravdou, že polymérový povrch displeja je výrazne mäkší než sklenený. Teda áno, ak by ste sa snažili displej poškodíte aj nechtom. Povedzme si však na rovinu, kto by sa pri takomto smartfóne snažil úmyselne zničiť displej? Zároveň pri bežnom používaní displej tak kritickej situácii zrejme nevystavíte. A ak smartfón práve nepoužívate? Galaxy Z Flip zatvoríte, čím displej perfektne ochránite.
Testovací kus mali predo mnou v jednej či dvoch redakciách. Je jasné, že novinka láka pozornosť a tieto testovacie kusy sú nadštandardne často otvárané a zatvárané. No aj napriek tomu som ostal prekvapený, keď som po vybratí z krabičky zbadal displej Z Flip, ktorý som dostal na recenziu. V mieste ohybu bol viditeľne prepadnutý a pri dotyku bolo zvlnenie cítiť.
Jeho opotrebovanie, za tie približne dva týždne od prezentácie, po čas kedy sa ku mne dostal na testovanie, je bohužiaľ výrazné. Chcel by som napísať, že fyzicky displej síce úplne neobstál, no aspoň zobrazuje bezchybne. Žiaľ, nemôžem. V mieste ohybu je vidno slabý čierny pásik a tiež sa zo zvlnených miest odráža svetlo. Teda nerovný displej budete vnímať. Očakával som, že takéto niečo sa prejaví možno po roku používania.
Avšak, ak nie ste úplný pedant, a jemné zvlnenie displeja vám pri jeho ovládaní neprekáža, zobrazovací diskomfort viete obmedziť prepnutím displeja do tmavého režimu. Pri dlhšom sledovaní videí alebo prezeraní fotografií taktiež zabudnete na časť s ohybom.
Pozrime sa na to, ale takto. Ide o jednu z prvých lastovičiek, ktorá ohybný displej ponúka, preto prirodzene prižmúrime oči pri nedostatkoch. Naviac, ak ich možnosti, ktoré ohybný displej ponúka solídne vyvažujú.
Vďaka ohybnému displeju si Z Flip kdekoľvek bez problémov položíte a môžete pozerať video. Dokonca, keď smartfón otočíte na šírku a jemne ho ohnete bude stáť, teda môžete pozerať video takmer na celú plochu displeja bez toho, aby ste telefón museli držať v ruke. Polohovanie displeja je maximálne komfortné. Keď ležíte v posteli a konzumujete obsah zo smartfónu, počas videohovorov alebo nakrúcania videa cez prednú kameru tiež oceníte možnosť sklopiť displej podla potreby. Ak vám záleží na súkromí a ste na verejnom mieste, ohnutím displeja docielite, aby vám do smartfónu nebolo vidno.
Samsung Galaxy Z Flip softvérovo využíva ohybný displej najmä vo fotoaparáte. Ak smartfón ohnete do pravého uhlu, displej sa v režime fotoaparátu rozdelí na dve časti. Zobrazovaciu a ovládaciu. Toto riešenie je podľa mňa perfektné pretože pridáva na pohodlí počas fotografovania.
Vďaka tomu, že pánt udrží ohnutý smartfón vo viacerých uhloch, viete Z Flip pohodlne niekde postaviť a vyhotoviť selfie alebo nočné zábery statívu. Naviac, v selfie režime perfektne funguje diaľková spúšť. Stačí, aby fotoaparát zachytil gesto vašej otvorenej dlane a fotografiu automaticky vyhotoví.
Sekundárny displej, ktorý je na chrbte smartfónu a v zavretom stave zobrazuje notifikácie, pri nakrúcaní videa ukazuje približne tretinový výrez zo snímaného obrazu, vďaka čomu si viete kontrolovať, či v obraze ste a či nahrávate video. Displej je dotykový, teda viete notifikácie posúvať podľa potreby.
Postranné menu, ktoré vysuniete pohybom z bočnej hrany smartfónu, ponúka niekoľko aplikácií, ktoré využívajú možnosť rozdelenia zobrazovacej plochy na dve. Môžete tak mať otvorený napríklad e-mail a zároveň kalendár. Ak si okná rozdelíte presne pol na pol v ohybe displeja, pracovné prostredie bude príjemné a efektívne. Môžete tak e-mailu priamo do kalendáru vpisovať údaje.
Pri pomere strán treba ešte spomenúť, že videá, napríklad na YouTube, sa vám budú zobrazovať s čiernymi pásmi po stranách. Video viete roztiahnuť na celý displej, samozrejme, video sa po stranách oreže. Myslím, ale že toto riešenie je logické a očakávateľné. A tu som softvérové vychytávky spojené s ohybným displejom asi aj vyčerpal.
Ak ste orientovaní na efektivitu, tiež je možno na mieste zamyslieť sa nad manipuláciou s vyklápaním Z Flip. Keď si zoberiete „klasickú placku“ s tvárovou biometriou, napríklad iPhone 11, smartfón môžete začať používať v podstate okamžite po tom, čo ho vyberiete z vrecka. Galaxy Z Flip musíte vybrať, otvoriť, odomknúť a až potom používať. Pre niekoho to je prekážkou, niekto si tých pár úkonov naviac ani nevšimne.
Samsung Galaxy Z Flip na seba prebral úlohu „magnetu záujmu“. V prípade, že si potrpíte na nové, trendy a nezvyčajné vychytávky, toto véčko je pre vás ako stvorené. Kam som so Z Flip prišiel, všetkých zaujal. Dokonca som dostával množstvo otázok aj od ľudí, ktorých smartfóny nijak zvlášť nezaujímajú.
Núka sa tiež porovnanie s nedávno predstavenou Motorola RAZR. Nemal som síce možnosť toto véčko spoznať naživo, no podľa slov kolegov, je to telefón, ktorý síce má ohybný displej a je mimoriadne štýlový, no je riešený povedzme odvážne a ak používate nejakú vlajkovú loď museli by ste pri prechode robiť kompromisy. Samsung Galaxy Z Flip je plnohodnotný smartfón na úrovni dnešných vlajkových lodí. Teda prípadný duel by po hardvérovej stránke jednoznačne vyhral.
Ak dokážete pozornosť odtrhnúť od ohybného displeja a vrhnete sa na špecifikácie budete mať trochu pocit, akoby ste sa pozerali na tie zo Samsung Galaxy S10. Z Flip beží na Snapdragon 855+, ponúka 8 GB RAM a internú pamäť o veľkosti 256 GB. Pamäť sa, bohužiaľ, nedá rozšíriť s čím v dnešnej dobe budú zrejme bojovať viacerí.
Predná 10 Mpx selfie kamera má clonu f/1,8. Dvojica hlavných fotoaparátov si rozdelila prívlastky široký a ultraširoký a majú zhodne po 12 Mpx. Podľa clonového čísla môžeme povedať, že široká šošovka je hlavná, má clonu f/1,8, ultraširoká dostala clonu f/2,4. Fotoaparátu sa rozhodne báť nemusíte. Samsung fotoaparáty robiť vie. Ako som už spomenul, Z Flip je v podstate minuloročná S10, teda rok stará vlajková loď, ktorej fotoaparát všetci chválili. Batéria má kapacitu 3 300 mAh a veľmi milo ma prekvapilo, že po celom dni bežného používania bola batéria v priemere večer, okolo 19tej, na 30 percentách.
Ak by som mal týždeň so Samsung Galaxy Z Flip zhrnúť tak to bol príjemný zážitok s technológiou zajtrajška. Otváranie ma bavilo, WOW efekt zvykne vyprchať po dlhšej dobe, smartfón pracoval efektne a displej, aj keď som ho relatívne tvrdo skritizoval je dobrý.
Treba prihliadať aj na to, že každá ďalšia generácia bude o nedostatok vylepšená. A som presvedčený, že aj keď Samsung s ohybnými displejmi pomerne bojuje, snaha spoločnosti nie je márna a práve ohybné displeje príjemne oživia ponuku inteligentných telefónov.
Samsung Galaxy Z Flip si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.