Tento týždeň je pre kryptomeny a zvlášť Bitcoin historický. Na svete existuje prvá krajina, kde sa Bitcoin stal oficiálnym platidlom! Danou krajinou je Salvádor.
Množstvo výhod a dôvodov na uzákonenie Bitcoinu
Salvador sa tak oficiálne stal prvou krajinou na svete, v ktorej je Bitcoin legálne vnímaný ako mena či platobný systém. S tým je spojených ale hneď niekoľko výhod, o ktoré sa prezident Bukele rozhodol podeliť na svojom Twitteri (ktorý zdobí jeho profilová fotka aj s laser eyes). Okrem toho, že upozornil na to, že sa nebude platiť žiadna daň zo zisku, kedže je Bitcoin oficiálnou menou, tak poukázal aj na fakt, že kryptomenoví podnikatelia sú v krajine vítaní a dokonca im bude ihneď udelené trvalé bydlisko.
Nielen výborné podmienky v rámci biznisu či podnikania majú prilákať kryptomenových podnikateľov do krajiny. Prezident Bukele taktiež upozornil nielen na pekné počasie, ale aj na skvelé pláže. Je tak jasné, že sa snaží do krajiny prilákať čo najviac kryptomenových biznismenov, nech už sú za tým akékoľvek dôvody.
Prezident Bukele pritom povedal, že očakáva, že akceptovanie Bitcoinu ako platidla nielenže priláka kryptomenové platformy a firmy do krajiny, ale rovnako aj pomôže s tvorbou nových pracovných pozícii. Navyše verí, že takýmto spôsobom umožní viac ako 70% svojich obyvateľov, ktorí aktuálne nemajú bankové účty, aby sa začlenili do finančného systému v krajine.
Bukele navyše poukázal na fakt, že viac ako 20% HDP Salvadoru prichádza zo zahraničia prostredníctvom financií posielaných od občanov Salvadora, ktorí sa rozhodli migrovať za robotou do štátov, kde sú lepšie platení. Aktuálne je ale takýto spôsob prevodu kapitálu (prostredníctvom bánk) veľmi neefektívny a vo veľa prípadoch sú s nim spojené náramné poplatky. Aj to by mohol Bitcoin odstrániť.
Prezident sa taktiež vyjadril, že tlačil na schválenie Bitcoinu ako legálneho platidla aj preto, lebo viac neverí celosvetovým centrálnym bankám a ich akciám. Bojí sa toho, že príde ku výraznej inflácii a preto sa rozhodol ochrániť majetok svojich občanov tým, že im umožní ho držať v Bitcoine bez akýchkoľvek problémov či daní.
Paraguaj, Panama či Argentína?
Iba pár dní po oficiálnom zverejnení plánu na tento návrh, ktorý je už aj schválený, sa množstvo politikov z Latinskej či Južnej Ameriky pridalo a na svojich Twitteroch zverejnili hneď niekoľko zaujímavých komentárov spojených s kryptomenami. Napríklad panamský politik Gabriel Silva povedal, že má v pláne predniesť v parlamente svoj návrh zákona, ktorý by mohol byť veľmi podobný tomu, ktorý zverejnil Nayib Bukele.
Gabriel Silva ale ani zďaleka nie je jediným politikom z tohto regióna, ktorý reagoval na situáciu okolo Salvadoru a Bitcoinu. Napríklad Carlitos Rejala, člen parlamentu v Paraguaji sa vyjadril, že už tento týždeň plánuje predniesť veľmi podstatný a inovatívny projekt v parlamente, ktorý by mal pomôcť tejto krajine so začlenením do novej finančnej éry. Hoci nezverejnil nič konkrétne, tak jeho tweet zakončil slovami #btc & #paypal.
Como ya lo decía hace un buen tiempo, nuestro país necesita avanzar de la mano de la nueva generación.
Llegó el momento, nuestro momento.
Esta semana empezamos con un proyecto importante para innovar a Paraguay frente al mundo!El verdadero to the moon 🚀#btc & #paypal pic.twitter.com/ZMRJgAIxgO
— Carlitos Rejala (@carlitosrejala) June 7, 2021
Okrem toho má už na svojej profilovej fotke na Twitteri laser eyes, čo môže iba predznamenávať, že sa skutočne chystá predniesť návrh zákona spojený s Bitcoinom. Podobný krok je očakávaný napríklad od argentínskeho politika Francisca Sancheza, či Gilsona Marquesa z Brazílie, ktorí majú taktiež laser eyes na svojich profilových fotografiách na Twitteri. Obaja majú taktiež za posledné obdobie na svojom oficiálnom účte hneď niekoľko príspevkov spojených s kryptomenami, čím iba potvrdzujú to, že vrámci týchto krajín sa čoskoro môžu pre kryptomeny začať diať naozaj zaujímavé veci.
V posledných dňoch je téma Salvadoru, či celej Latinskej a Južnej Ameriky a prepojenia na Bitcoin veľmi zaujímavá a hlavne mimoriadne „hot.“ Aj preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť zoznam hneď niekoľkých zdrojov, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní informácii spojených s touto situáciou a takisto vám pomôžu sledovať ich rozvoj.