Do redakcie dorazila niekoľko dní po svetovom štarte nová konzola Nintendo Switch OLED. Vzhľadom na limitujúce dodávky bolo náročné sa k nej dostať, ale presne plní očakávania, ktoré vzbudila už pri svojom predstavení.
Unboxing
Na prvý pohľad sa zdá byť balenie konzoly trochu menšie ako originál, ale obsahuje všetko potrebné. Štýlová červená škatuľa zvolila tento raz vertikálny formát – predáva sa nastojato. Ale keď sa chcete pozrieť dovnútra, už si balenie položíte a čaká vás dvojposchodové uloženie pribalených súčastí.
Prvé poschodie obsahuje základ konzoly a dva Joy-Con ovládače v samostatných baleniach, dokonca so samostatnými číselnými kódmi. Ľavý a pravý Joy-Con má odlišné farby pri Neon/Blue verzii konzoly, ale naša White má rovnaké farby. V kombinácii s čiernym základom konzoly vytvára čiernobielu kombináciu, podobne ako má PlayStation 5. Iste, modro-červené Joy-Con ovládače sú už pre Switch ikonické, ale ak chcete skúsiť alebo si doma odlíšiť starší a novší model, White verzia predstavuje dobrú voľbu (nehovoriac o tom, že môže mať aj lepšiu dostupnosť, viď. postreh nižšie).
Nižšie poschodie balenia obsahuje všetko možné príslušenstvo. V spodnej časti je stojan na konzolu, ktorý využijete ak budete hrať so Switch najmä „v obývačkovom móde“, t.j. konzolu odložíte do stojana, pripojíte ho do elektrickej zásuvky, zapojíte HDMI a LAN kábel. Ak nemáte doma silnú Wi-Fi alebo preferuje pevné pripojenie, toto je jediná cesta k internetu.
V balení vás čakajú aj putká na Joy-Con ovládače, ak preferujete ovládanie s Joy-Con ovládačmi v ruke. Ale je tu aj periféria pre Joy-Con, kde si ich môžete uložiť z oboch strán a vznikne vám akoby klasický gamepad.
Napokon si v balení nájdete HDMI kábel a čo je v súčasnej dobe dôležité, aj sieťový adaptér. Mnohé smartfóny či iné konzoly (vrátane Nintenda pri 3DS) ho z balenia vyhodili, ale Switch funguje trošku inak ako smartfóny či handheldy. Ak ho totiž chcete používať ako domácu konzolu, musí byť neustále pripojený. Preto sieťový adaptér nechýba a je to múdra voľba, nie každý má aj starší Switch.
Prvé dojmy zo Switch OLED
Keď rozbalíte všetky súčasti konzoly, vyskúšate ju zrejme primárne v handheld móde (v rukách). Všetko fungujú ako pri staršej verzii Switch – jeden Joy-Con zapojíte zľava, druhý sprava a máte prenosnú konzolu. (V obývačkovom móde držíte ovládače v rukách alebo si ich vložíte do gamepad periférie).
Na vrchnej bočnej hrane nájdete tlačidlo na zapnutie konzoly, ovládanie hlasitosti (tlačidlá sú ploché a väčšie ako na origináli), 3,5mm jack na vlastné slúchadlá a slot na kartu s hrou.
Spodná bočná časť obsahuje USB-C konektor.
Zadná časť má poriadny stojan, ak budete chcieť uložiť konzolu na stôl a hrať s ovládačmi, napríklad aj v dvojici. Oproti pôvodnej verzii je podstatne väčší – tam bola iba menšia nožička. Pod stojanom sa nachádza aj slot na microSD pamäťovú kartu, ak ho budete hľadať. Na podobnom mieste bol aj minule, takže dizajn je vo veľkej miere podobný.
Displej je väčší, farebnejší, pestrejší
Najväčou devízou Nintenda Switch OLED je väčší a novší displej. Pôvodná verzia má 6,2″ LCD displej a Switch Lite 5,5″ LCD, takže nový model ponúka krok vpred v dvoch smeroch: namiesto LCD technológie dorazil OLED a uhlopriečka je zatiaľ najväčšia, presne 7 palcov. A celkom vítaná zmena je aj zdvojnásobenie internej pamäte z 32 na 64 GB.
Pokiaľ sa hráte so Switch v stojane a v obývačke, veľa zmien vás nečaká. Výrazná zmena vpred príde pre hráčov, ktorí radi držia konzolu v rukách a hrajú v lietadle, na posteli, v pohybe a iných módoch, kde využijú prenosný charakter. Práve vtedy totiž ocenia nový displej, lebo pri uhle, ako sa na konzolu pozeráte je citeľne väčší. A OLED pridáva nádherné farby v nejednej hre.
Počas prvých hodín sme zobrali do rúk Nintendo Switch OLED s novinkou Metroid Dread, ktorá je ako šitá na nový displej. Nielenže všetky animácie vyzerajú na väčšom displeji vynikajúco (hra je nimi v prvej hodine presýtená), ale aj vybrané časti hry majú zaujímavú farebnú paletu, kde dokáže OLED vyniknúť. Mám na mysli najmä intenzívne akčné scény, kedy vás prenasleduje neľútostný smrtonosný robot, obrazovka bliká, zároveň však nebezpečenstvo prejavuje sivá farebná paleta a neprestajný hukot. A cvak, zrazu prejdete do bezpečia, kde sa farebná paleta rozšíri a vidíte nádherné farebné lokality plné modrej, fialovej či červenej farby.
Ale OLED displej prekvapí aj pri iných, graficky nemenej bohatých hrách. Stačí si vyskúšať napríklad Mario Golf: Super Rush či Super Mario Odyssey. Alebo nádhernú grafickú chuťovku Tetris Effect. A dokonca aj dvojica skorých hier ako Mario Kart 8 Deluxe alebo The Legend of Zelda: Breath of the Wild naberie novú a lepšiu atmosféru.
Zatiaľ nedostatkový tovar, ale stojí za to
Nintendo Switch OLED odštartovala vo svetovej premiére vrátane Slovenska 8. októbra 2021 a už sa hneď zaradila medzi nedostatkový tovar. Niektoré e-shopy hlásia jej dostupnosť budúci týždeň, iné v novembri. Osobne radím objednať si skôr White verziu, lebo zrejme bude po nej menší dopyt ako po Neon/Blue (viď. dostupnosť v Alze, kde biela možno príde v novembri, ale dvojfarebná vo februári 2022).
Je Nintendo Switch OLED pre každého? Dobrá otázka, keďže miestami niektorí šomrali pri jej uvedení, že to nie je dostatočný upgrade. V tomto prípade závisí od používania konzoly. Ak ju máte v stojane v obývačke, okrem väčšej pamäte sa toľkých noviniek nedočkáte. Ale ak ju chcete ako prenosnú konzolu a väčšinu času sa na ňu pozeráte z bližšej vzdialenosti, OLED displej prinesie novú úroveň hrania. A ak ste ultrafanúšik handheldov ako Nintendo DS/3DS či PSP a Vita, Nintendo Switch OLED vám dopraje zatiaľ najväčší displej na cesty.