Reklama

Prišli ste z Afriky? Vieme, kde sa musíte nahlásiť kvôli omikronu

Zdroj | WHO
Richard Pliešovský
Zdroj | WHO
Zdroj | WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že nová mutácia covid-19 omikron predstavuje „veľmi vysoké“ riziko. V niektorých oblastiach, resp. regiónoch môže spôsobiť vážne následky nárast počtu nakazených. Správa WHO bola zaslaná všetkým 194 členským štátom.

Navštívili ste za posledné dva týždne Južnú Afriku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong alebo Seychely? Možno ste si so sebou priniesli nechcený suvenír, novú mutáciu koronavírusu. Neodkladne by ste mali kontaktovať Slovenský Úrad verejného zdravotníctva SR.

Pozrite si

Všetko o tretej dávke očkovania na COVID-19

Úrad verejného zdravotníctva zatiaľ nový variant na Slovensku neregistruje. Hygienici už v sobotu vyzvali ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili spomínané krajiny, aby sa urýchlene nahlásili na emailovú adresu omikron@uvzsr.sk.

Zdroj | Pixabay

Do e-mailu uveďte svoje údaje (meno, priezvisko, telefónne číslo a okres, v ktorom sa aktuálne zdržujete). Kontaktovať vás bude príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a určí ďalší postup.

Od stredy bude po príchode na Slovensko povinná karanténa – bez ohľadu na očkovanie a prekonanie covidu pre všetkých, ktorí sa vrátili z vyššie spomínaných krajín. Karanténu môžete absolvovať aj doma, vtedy ju však budú musieť absolvovať aj ostatní členovia domácnosti.

Odkiaľ sa vzal omikron?

Omikron bol prvýkrát hlásený 24. novembra v Južnej Afrike, kde počet infekcií prudko vzrástol. Keďže v Afrike je veľmi rozšírené ochorenie HIV spôsobujúce poruchy imunitného systému, predpokladá sa, že omikron sa mohol vyvinúť práve u pacientov nakazených týmto vírusom.

Zdroj | engin akyurt

Prvý človek, ktorý upozornil na nový variant, je lekárka Angelique Coetzee. Tá zbystrila pozornosť keď jej do ambulancie začali prichádzať pacienti s inými symptómami ochorenia Covid-19, aké predtým pozorovala. Žiaden z nich napríklad nestratil chuť, ani čuch, naopak, zhodne uvádzali „silnú únavu“ trvajúcu jeden až dva dni. Tiež sa sťažovali na bolesti hlavy a celého tela. Našťastie, zatiaľ nákazu omikronom sprevádzajú len mierne príznaky a infikovaní sa dokážu zotaviť v domácej liečbe.

Omikron má v porovnaní s pôvodným koronavírusovým variantom nezvyčajne veľa mutácií. Podľa vedcov len na samotnej hrotovej bielkovine, spike proteínu, ich má viac ako 30! Vďaka tomu je infekčnejší a dokáže prekonať imunitný systém.

Aby sa predišlo šíreniu variantov s takým veľkým množstvom mutácií aké má omikron, je nutné identifikovať osoby s oslabenou imunitou, ktorí sú nakazení koronavírusom a izolovať ich až pokým neprestanú byť infekční.

Zdroj | Pixabay

Vedec Richard Hatchett, generálny riaditeľ Koalície pre inovácie v pripravenosti na epidémiu (CEPI) uviedol, že príchod omikronu splnil predpovede o prenose vírusu v oblastiach s nízkou zaočkovanosťou a tak urýchli jeho vývoj a mutácie.

Pozrite si

Ste zaočkovaní? Ulož.to vás za to odmení 20 GB kreditom zadarmo

Dodávame, že nový variant sa zatiaľ na Slovensku laboratórne nepotvrdil. Hygienikom sa už nahlásilo 120 ľudí, ktorí boli v poslednom čase v rizikových krajinách.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.