Americká telekomunikačná spoločnosť Motorola bola založená 25. septembra 1928 v Schaumburgu (Illinois). Odvtedy prešlo veľa času a na poli s elektrotechnológiami takmer neostal kameň na kameni.
Motorola má naozaj bohatú históriu. Bola priekopníkom mobilnej komunikácie v 30. rokoch 20. storočia, vyrobila zariadenie, ktoré prinieslo prvé slová z Mesiaca. V roku 1983 rozpútala komunikačnú revolúciu s prvým komerčne dostupným mobilným telefónom. Aj dnes patrí medzi svetových lídrov v tomto odbore.
Joseph a Paul Galvin pred 92 rokmi založili spoločnosť s názvom Galvin Manufacturing Corporation. Až oveľa neskôr, v roku 1947 sa oficiálne premenovali na Motorola, Inc.
Firma sa spočiatku venovala výrobe meničov napätia pre batériové rádiá. Keď začal klesať obrat, Paul Galvin vyzval svojich inžinierov, aby navrhli lacné autorádio, ktoré by sa dalo nainštalovať do väčšiny vozidiel.
Konštruktéri zadanie splnili a od roku 1930 vo veľkom vyrábala spoločnosť tieto zariadenia. Paul Galvin chcel dobré meno pre nové autorádio. Vytvoril názov Motorola spojením „motor“ (v automobile) s „ola“, čo bola vtedy obľúbená koncovka názvov spoločností a produktov
Galvin Manufacturing Corporation predal svoje prvé rádio značky Motorola 23. júna 1930 Herbertovi C. Wallovi z Fort Wayne (Indiana) za 30 dolárov. Wall sa stal jedným z prvých distribútorov spoločnosti Motorola v krajine. Označenie Motorola sa stalo natoľko známym, že spoločnosť neskôr zmenila svoj názov na Motorola.
Po druhej svetovej vojne začala Motorola s výrobou televízorov, v roku 1947 prišla s modelom VT-71, ktorý mal 7-palcovú katódovú trubicu.
V roku 1955 spoločnosť otvorila výskumné a vývojové laboratórium vo Phoenixe (Arizona). Ako prvá na svete predstavila germániový tranzistor. Motorola nechýbala ani pri vesmírnych letov. Jej technika asistovala aj pri pristáti na Mesiaci. Áno, nesmrteľná veta „one small step for a man, one giant leap for mankind“ od Neila Armstronga vysielalo a prijímalo zariadenie tejto značky.
V roku 1963 predstavila prvú obdĺžnikovú farebnú obrazovú trubicu do televízorov a v roku 1971 predviedla prvý prenosný telefón. O dva roky neskôr uviedla svoj prvý mikroprocesor, 8-bitový MC6800. Našiel obrovské využitie v automobilovom priemysle, výpočtovej technike vrátane videohier.
V roku 1980 prišiel na svet 32-bitový mikroprocesor MC68000, ktorý spôsobil revolúciu v počítačovom odvetví. Používali ho všetky relevantné spoločnosti, ako Apple, Commodore, Atari, Sun či Hewlett Packard.
V roku 1983 schválilo americké FCC zariadenie s názvom DynaTAC 8000X – prvý mobilný telefón na svete. Mimochodom, do roku 1998 tvorili mobilné telefóny až dve tretiny hrubého príjmu Motoroly.
V roku 1991 predstavila prvý fungujúci prototyp digitálneho mobilného systému a telefónov využívajúcich štandard GSM. V roku 1998 sa stal z Motoroly najväčší predajca mobilov na svete, keď predbehol svetovú jednotku, nemenej známu Nokiu.
Nesledovalo turbulentné obdobie, ktoré neskôr vyústilo do rozdelenia firmy na dve samostatné spoločnosti – Motorola Solutions a Motorola Mobility, ktorá spadá pod koncern spoločnosti Lenovo. Ten ju odkúpil za zhruba 2,91 miliardy dolárov od Google.
Vďaka Lenovu sa tak k používateľom opäť vracajú zaujímavé modely, vrátane kultovej vyklápačky razr a ďalších smartfónov strednej triedy v sérii moto g.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.