Nedávno som pri jednom rozhovore dostal otázku, prečo je smajlík žltý, aj keď je na Zemi viacero rôznych rás. Otázka nemala rasistický podtón, len dotyčný bol zvedavý, keďže v smartfóne či chatovacích aplikáciách už dávnejšie objavil nové emotiky s možnosťou úpravy „farby pleti”. Je to síce na zamyslenie, ale nemá to žiadny hlbší význam. V čase jeho vytvorenia nebolo úmyslom ho používať v komunikácii. Internet vtedy ešte nebol.
Všetko je to kvôli histórii. Smajlík ako prvý nakreslil Harvey Ball v roku 1963 ako súčasť kampane pre istú poisťovňu, ktorá mala problémy so zamestnancami. Predstavoval hlavu (žltý kruh) s oválnymi čiernymi očami a veľkým úsmevom. Za tento tzv. Happy Face dostal Ball vraj 45 dolárov. Časom sa stal extrémne populárny na celom svete. Prečo bol žltý nikdy nevysvetlil, určite to má ale čo dočinenia s vnímaním farieb u ľudí.
Žltá farba je v mnohých krajinách považovaná za upokojujúcu farbu. Upokojiť bolo treba i zamestnancov poisťovne, ktorá vo veľkom prepúšťala a potrebovala udržať morálku zamestnancov na únosnej miere. Prispievatelia na Quore majú pravdu v tom, že červený, alebo modrý smajlík by bol zle čitateľný, resp. viditeľný. To isté platí o väčšine farieb z RGB spektra.
Neskôr popularitu smajlíka využili istý bratia z Philadelphie, ktorý smajlíka tlačili na všetko čo sa dalo, od odznakov až po hrnčeky a iné drobné predmety. Smajlík v ich podaní mal ešte dovetok – Have a happy day (Majte šťastný deň). V roku 1972 si smajlíka dal ale patentovať Francúz Franklin Loufrani, ktorý dokonca založil vlastnú spoločnosť The Smiley Company. Tá zarábala na tom, že predávala práva na využívanie smajlíka v krajinách na celom svete.
Len pre zaujímavosť kliknite na Wikipedia stránku Smiley, kde je história smajlíka popísaná podrobnejšie. Možno budete prekvapení, že už v roku 1741 bol použitý jeden z prvých smajlíkov. A možno vás ešte viac prekvapí, že jeden z prvých smajlíkov na svete nakreslil Bernard Hennet, opát z českého mestečka Žďár nad Sázavou.
Smajlíka, resp. smajlíkov si obľúbil hlavne svet internetu, hoci sú využívané aj v off-line svete. Tam však podstatne menej. Vo svete interentu, hlavne v komunikačných platformách sú tak využívané, že ich počet za roky stúpol na stovky. Už pritom nepoužívame iba klasické tváre, ale na vyjadrenie emócií sa používajú aj zvieracie hlavy.
Takýto je rozdiel medzi smajlíkmi u jednotlivých spoločností…
Za emotikony sú považované aj predmety, napríklad športové potreby, jedlá a nápoje, hudobné a pracovné nástroje či dopravné prostriedky. Takmer na všetko je nejaký „smajlík”, dokonca aj na to, čo robíme v maximálnom súkromí, kde aj králi vraj chodili pešo.
Neviete, ktorý smajlík čo znamená? Kliknite na Emojipediu a zistite to, alebo sa naučte nových smajlíkov.
Už niekoľko rokov je však možné na rôznych platformách využívať smajlíkov podľa vlasnej farby pleti. Väčšinou ide o 5-6 stupňov odtieňov, ktoré majú reprezentovať ľudí s rozdielnymi farbami pleti. Smajlíky sú v takomto prípade od svetlých až po tmavé, symbolizovať majú používateľov s veľmi svetlou, svetlou, krémovou, stredne hnedou, tmavohnedou až veľmi tmavohnedou pokožkou.
Každý si môže vybrať akého smajlíka chce a systém si ho zapamätá. Kedykoľvek je pritom možné tzv. skin tone zmeniť, alebo sa vrátiť k pôvodným, žltým smajlíkom. Často sa tiež môžeme stretávať už aj s individualizovanejšími smajlíkmi. Napríklad podľa veku, vlasov, brady apod. Samozrejmosťou je rozlišovanie medzi mužskými a ženskými smajlíkmi.
Mimochodom, vedeli ste, že existuje aj svetový deň smajlíkov? Je to 17. júl. Prečo? Lebo na väčšine smajlíkov kalendárov je dátum 17. júl.
Smajlík teda nie je žltý preto, že by mal reprezentovať ľudí z najľudnatejšej krajiny sveta, je to jednoducho kvôli historickému základu. To sa ale zjavne časom zmení a každý bude používať smajlíkov podľa svojej približnej farby pleti.