Niektorí ľudia šetria takpovediac od narodenia, iní si na šetrnosť veľmi nepotrpia. Určite sa však každý z nás stretol s dilemou: vyťahovať zo zásuvky elektrické spotrebiče, ktoré majú síce minimálny, ale neustály odber, alebo je to zbytočnosť?
Dnešné ceny elektrickej energie nie sú najnižšie a prognóza nevyzerá bohvieako ružovo. V prípade, že nemáte dom obklopený fotovoltaickými článkami je načase začať sa správať ekonomicky, aj keď ste to doteraz nerobili.
Zariadení pripojených k elektrickej sieti máme doma z roka na rok viac, stačí sa pozrieť na nabíjačky. Ak nemáte v každej izbe aspoň jednu, ste skôr výnimka ako pravidlo. Má však nejaký význam vyťahovať nabíjačku po nabití zariadenia zo zásuvky?
Televízor je častým terčom otázok, či mu neškodí, ak je stále pod napätím. „Večná“ červená LED dióda jednoducho dráždi oči. Typický televízor má v režime stand-by spotrebu zhruba 1 Wh. Za rok to robí v prepočte asi 2,20 eur. Je to pre váš rozpočet veľa? Musíte zvážiť. Dodávame však, že odborníci sa skôr prikláňajú k neodpájaniu spotrebičov, pretože elektronické komponenty v takomto prípade nevychladnú. Opätovné nahriatie do prevádzkovej teploty a vychladnutie po vypnutí ich viac namáha a môže spôsobiť kratšiu životnosť.
Spomínané nabíjačky majú ešte nižší odber ako televízor. Ak sú z tých novších, tak by ste na účte nemali vidieť nárast spotreby. Dokonca ani vtedy, ak ich máte viacero zapojených po celý rok. Majú v sebe zabudovanú elektroniku, ktorá dávkuje výkon podľa potreby.
Vyťahovať elektrické spotrebiče zo zásuviek sa však nedá označiť za mýtus. V hre je veľa faktorov – od počtu zariadení v domácnosti, ako aj typ spotrebiča. Je dobre mať na pamäti, že každé zariadenie, ktoré nemá vypínač, spotrebováva energiu, ale netreba z toho robiť drámu. Iné je, ak idete na dlhšiu dobu preč. Vtedy to má opodstatnenie – nielen kvôli účtu za elektrinu, ale aj možnému poškodeniu citlivej elektroniky počas búrky, alebo prepätia.
Naša rada preto znie: Od elektrickej energie nemusíte odpájať zariadenia, ktoré používate. Nezabúdajte, že sú stále pod napätím a môžu spôsobiť úraz, či dokonca požiar. V prípade dlhšej neprítomnosti ich radšej odpojte. Tie s horším prístupom (napr. za nábytkom) zapojte do predĺžovačky s vypínačom.
Ďalšie zaujímavé články na tému „Pravda alebo mýtus“ nájdete v našej novej rubrike BÚRAME MÝTY.