Reklama

Pravda alebo mýtus? Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt?

Richard Pliešovský

Niektorí ľudia šetria takpovediac od narodenia, iní si na šetrnosť veľmi nepotrpia. Určite sa však každý z nás stretol s dilemou: vyťahovať zo zásuvky elektrické spotrebiče, ktoré majú síce minimálny, ale neustály odber, alebo je to zbytočnosť?

Dnešné ceny elektrickej energie nie sú najnižšie a prognóza nevyzerá bohvieako ružovo. V prípade, že nemáte dom obklopený fotovoltaickými článkami je načase začať sa správať ekonomicky, aj keď ste to doteraz nerobili.

Zariadení pripojených k elektrickej sieti máme doma z roka na rok viac, stačí sa pozrieť na nabíjačky. Ak nemáte v každej izbe aspoň jednu, ste skôr výnimka ako pravidlo. Má však nejaký význam vyťahovať nabíjačku po nabití zariadenia zo zásuvky?

Pozrite si

Poznáte najväčších žrútov energie v domácnosti? Skúste si tipnúť prvých troch

Televízor je častým terčom otázok, či mu neškodí, ak je stále pod napätím. „Večná“ červená LED dióda jednoducho dráždi oči. Typický televízor má v režime stand-by spotrebu zhruba 1 Wh. Za rok to robí v prepočte asi 2,20 eur. Je to pre váš rozpočet veľa? Musíte zvážiť. Dodávame však, že odborníci sa skôr prikláňajú k neodpájaniu spotrebičov, pretože elektronické komponenty v takomto prípade nevychladnú. Opätovné nahriatie do prevádzkovej teploty a vychladnutie po vypnutí ich viac namáha a môže spôsobiť kratšiu životnosť.

Spomínané nabíjačky majú ešte nižší odber ako televízor. Ak sú z tých novších, tak by ste na účte nemali vidieť nárast spotreby. Dokonca ani vtedy, ak ich máte viacero zapojených po celý rok. Majú v sebe zabudovanú elektroniku, ktorá dávkuje výkon podľa potreby.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Vybíja Bluetooth skutočne batériu a treba ho vypínať?

Vyťahovať elektrické spotrebiče zo zásuviek sa však nedá označiť za mýtus. V hre je veľa faktorov – od počtu zariadení v domácnosti, ako aj typ spotrebiča. Je dobre mať na pamäti, že každé zariadenie, ktoré nemá vypínač, spotrebováva energiu, ale netreba z toho robiť drámu. Iné je, ak idete na dlhšiu dobu preč. Vtedy to má opodstatnenie – nielen kvôli účtu za elektrinu, ale aj možnému poškodeniu citlivej elektroniky počas búrky, alebo prepätia.

Naša rada preto znie: Od elektrickej energie nemusíte odpájať zariadenia, ktoré používate. Nezabúdajte, že sú stále pod napätím a môžu spôsobiť úraz, či dokonca požiar. V prípade dlhšej neprítomnosti ich radšej odpojte. Tie s horším prístupom (napr. za nábytkom) zapojte do predĺžovačky s vypínačom.

Ďalšie zaujímavé články na tému „Pravda alebo mýtus“ nájdete v našej novej rubrike BÚRAME MÝTY.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.