Reklama

Oplatia sa smartwatch za 100 eur?

Richard Pliešovský

Slovenské ľudové príslovie hovorí, že nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci. Platí táto múdrosť našich predkov aj v prípade lacnej nositeľnej elektroniky? Dostalo sa mi cti overiť to v praxi.

Do redakcie nám dorazili inteligentné hodinky Evolveo SportWatch M1S od českej spoločnosti Abacus Electric. Tá vyrába rôznu elektroniku pod značkou Evelveo. Boli sme zvedaví, koľko muziky zahrajú tieto hodinky podporujúce SIM kartu a s cenovkou okolo 100 eur.

V krabičke sa okrem hodiniek nachádzal nabíjací kábel, skrutkovač, pinzeta a návod. Čítate správne, v balení som našiel pinzetu so „šroubovákom“.

Aby mohli hodinky správne fungovať, treba najprv stiahnuť appku Evolveo Fit, podporuje smartfóny s iOS od 8.0 a Android od 4.4. Pri párovaní treba vybrať v Bluetooth nastaveniach zariadenie WatchM1S a potvrdiť zelenú ikonku na hodinkách.

Aplikácia pokrýva štandardnú ponuku funkcií, ktoré poznáme od konkurenčných smartwatch a fitness náramkov.

Pomerne neortodoxne je vyriešená nabíjačka. K hodinkám si pripája pomocou akéhosi štipca s troma medenými plôškami, cez ktoré sa hodinky nabíjajú. Na druhom kanci nabíjačky je známy konektor USB-A.

V smart hodinkách je režim Multišport, ktorý podporuje rôzne druhy športu, napríklad beh, bicykel, šplhanie, maratón. Dokážu merať pulz, spánok, kroky, majú zabudovaný kompas, výškomer, stopky, budík, kalendár a kalkulačku. Používateľ si môže na nich staviť upozornenia, alebo vyhľadať telefón.

Hodinky majú zabudovaný reproduktor, môže sa tak pomocou nich telefonovať alebo prijímať/odosielať SMS.

Nuž, odkiaľ začať? Hodinky sú masívne, určené na mužskú ruku, na ženskom zápästí sa stratia. Remienok pôsobí kvalitne, bočné tlačidla sa však zadajú vykývané, aj keď som dostal úplne nové zariadenie.

Po spárovaní so smartfónom môžem konečne začať s testovaním. Prichádza sklamanie. Hodinky mi prvé dva dni posielali notifikácie na prijaté správy, resp. oznamovali prichádzajúci hovor. Potom hlásenia skončili a ani po resetovaní sa mi ich nepodarilo obnoviť.

Krokomer. Smart hodinky tvrdohlavo ukazovali na konci dňa počet prejdených krokov v rozmedzí 1 500 až 1 900 krokov, napriek tomu, že na hodinky na druhej ruke ukazovali cca 4-násobne viac.

Monitoring srdcového tepu. Mám pocit, že okrem zobrazovania času to bola druhá funkcia, ktorá na smartwatch fungovala. Po celú dobu.

Teplomer. Nedočítal som sa, čo meria teplomer, ktorý sa zobrazuje na displeji. Nebola to ani teplota vzduchu, ani mojej ruky, pretože to bolo vždy zhruba v rozmedzí 31 až 32 stupňov.

Pozrite si

Inteligentné hodinky: Ako a podľa čoho si z nich vybrať?

Aplikácia. Tomu nebudete veriť: aplikácia v telefóne mi nezobrazila nič, žiadne kroky, údaje o spánku, nič, nula, zero. Rovnaké nič som mal hned po nainštalovaní aplikácie ako v posledný deň, keď som ju vymazával.

SIM karta. Toto je obľúbená časť pre absolventov elektrotechnickej školy, lebo vloženie, resp. vytiahnutie SIM karty si vyžaduje isté manuálne zručnosti a primeraný zrak.

Najprv treba vytiahnuť jednu časť remienka. Cez vzniknutú štrbinu sa vkladá SIM karta. Pozor, najprv treba vyskrutkovať drobnú skrutku a potom pomocou pinzety povytiahnúť kryt. Až potom môžete vložiť SIM kartu. Azda vás neprekvapí, že mobilné spojenie nefungovalo ani na jednej z troch testovaných SIM-iek od rôznych operátorov.

Takto by som mohol pokračovať ďalej a detailne rozpísať čo všetko nefungovalo. Z recenzie sa tak vykľulo zamyslenie nad tým, či sme naozaj takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci.

Každý z nás by chcel mať špičkové zariadenie za minimálnu sumu. Je to prirodzené, obzvlášť pre nás, keď zárobok v porovnaní s ostatnými vyspelými krajinami je častokrát štvrtinový, no technika je u nás nezriedka paradoxne drahšia.

Ale aké máme riešenie? Kúpiť si to na splátky (a platiť za to ešte viac), zobrať si zariadenie od operátora (a platiť za služby ktoré nepotrebujeme), alebo si kúpiť lacnú, nekvalitnú náhradu, či rovno fejk?

Samozrejme, je to na každom z nás, akú cestu si vyberie. Riešením však určite nie je dať 100 eur za niečo, čo nefunguje. Rozmýšľam, či som mal len nepodarok, alebo ide o kalkul, kde si firma jednoducho zrátala, že keď predá tisíc nepodarkov, z ktorých sa vráti povedzme 20 %, stále jej ostáva zisk z 800 kusov. Česká firma Abacus Electric však nie je anonymný ázijský producent, ktorý dnes kradne dizajn oblečenia a zajtra technologické patenty, preto som naozaj na vážkach, čo týmto výrobkom sleduje a pre koho je určený.

Pri komunikácii so zástupcom firmy som skončil dňa 8. augusta 2019, keď si vypýtal moje telefónne číslo s tým, že sa mi ozve priamo ich „produkťák“.

Počas čakania na telefonát som nosil na druhej ruke ich výrobok, ktorý ma každým dňom presviedčal, že by som ho veru nechcel ani zadarmo. Nikto z firmy sa mi dodnes neozval.

Pozrite si

SÚBOJ | Fitbit Inspire HR vs Samsung Galaxy Fit e – ktorý si vybrať?

Našťastie je na trhu dostatok pomerne lacných a naozajstných smart hodiniek. Kto má fakt hlboko do vrecka, má na výber z fitness náramkov. Aj tie sme v redakcii skúšali, predstavte si – oni naozaj fungovali!

Ako ste na to vy? Radšej chvíľu počkáte a kúpite si niečo kvalitnejšie, alebo chcete ušetriť za každú cenu?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.