Reklama

Od dnes sa začína sčítanie obyvateľov Slovenska, ako na to?

Michal Biznár

Od dnešného dňa je spustené Sčítanie obyvateľov 2021, tentokrát plne elektronické. Ako sa zapojiť a prispieť k rozpočtu svojho mesta?

Po 10 rokoch by sme mali dostať dáta o tom, koľko ľudí žije v ktorých mestách na Slovensku. Na základe sčítania ľudu štát rozdeľuje finančné prostriedky a jednotlivé mestá tiež môžu prispôsobovať svoje služby podľa skladby obyvateľstva.

Prvá časť sčítania už prebehla. Išlo o sčítanie domov a bytov, ktoré zabezpečili obce a mestá od 1. júna 2020 do 12. februára 2021. V tejto časti obce zosumarizovali všetky domy a byty vo svojich územiach.

Od dnešného dňa sa začína druhá časť – sčítanie obyvateľov. Novinkou je využitie internetu a už existujúcich databáz.

Sčítanie obyvateľstva bude trvať do 31. marca 2021, takže každý z nás bude mať 6 týždňov na to, aby vyplnil on-line formulár cez smartfón (aj mobilná appka), tablet či počítač.

Pozrite si

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 – iba elektronicky s menej starosťami

Sčítania sa musí zúčastniť každý obyvateľ Slovenska, a to aj takí, ktorí majú na našom území nie len trvalý, ale aj prechodný, alebo tzv. tolerovaný pobyt. „Obyvateľom sa zároveň rozumie aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenskej republiky obvyklý pobyt.“ 

Údaje o sčítaní majú byť aktuálne k polnoci 31. 12. 2020. Ak sa vám teda narodí potomok po tomto dátume, do sčítania zahrnutý nie je. Jednou z otázok vo formulári je aj dochádzanie do práce. V tomto prípade sa uvádza bežný spôsob dochádzania v prípade, že by ste neboli nútení pracovať v režime home office alebo sa vzdelávať dištančne.

Tí, ktorí nemajú prístup k počítaču či smartfónu, alebo si nie sú istí vyplňovaním, môžu požiadať tzv. asistenta sčítania, ktorý by mal byť na kontaktnom mieste v obci alebo meste, príp. asistent môže prísť aj za obyvateľom, ktorý je imobilný. Aj o toto bude nutné požiadať.

Čo sa týka rodinných príslušníkov, v prípade detí do 18 rokov sčítanie zabezpečia rodičia alebo ich zákonný zástupca. So sčítaním môžete pomôcť aj svojim príbuzným alebo blízkym, ktorí si nevedia poradiť s elektronickým sčítaním, ak Vás o to požiadajú.

Ako na to?

PC alebo notebook

V prípade, že sa chcete sčítať cez PC alebo notebook, na oficiálnej stránke projektu Scitanie.sk nájdete v pravej časti možnosť „sčítať sa“, na ktorú kliknite.

Nasleduje formulár na vyplnenie jazyka sčítavacieho formulára. Okrem slovenčiny tu nájdete jazyky národnostných menšín – maďarčinu, rómčinu, rusínčinu, ukrajinčinu a tiež svetové jazyky – nemčinu, angličtinu a francúzštinu.

Nasleduje stručná informácia o sčítavaní od predsedu Štatistického úradu Slovenskej republiky, Alexandra Balleka. Vyplnenie dotazníka zaberie 10 — 15 minút.

Po kliknutí na „ďalej“ sa musíte zaregistrovať cez svoje rodné číslo. Prihlásiť sa však môžete aj cez elektronický občiansky preukaz, tu však platí, že ho musíte mať aktivovaný a tiež musíte vlastniť čítačku elektronických občianskych preukazov. Na zvýšenie zabezpečenia môžete ešte zadať svoje meno.

Nasleduje samotný dotazník, ktorý vám v prehľadných bodoch zadá 18 otázok tykajúcich sa pobytu, rodiny, vzdelania, zamestnania, národnosti a náboženstva.

V prípade nejasností môžete využiť chatbota, ktorého nájdete v pravom dolnom rohu. Na komunikáciu s ním sa však musíte prihlásiť na Facebook Messenger.

Elektronický formulár funguje na internetových prehliadačoch Chrome od verzie 78, FireFox od verzie 68, Edge od verzie 79, Safari od verzie 12, Opera od verzie 65 a na výrobcami podporovaných verziách operačných systémov Android, Windows, iOS, macOS a Linux na desktopových PC/notebookoch, mobiloch, ako aj na tabletoch.

Pozrite si

Odteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line

Smartfón webstránka

Pokiaľ sa vám nechce sčítať cez PC, môžete tak urobiť aj priamo cez internetový prehliadač v smartfóne. Stránka Scitanie.sk je plne responsívna, takže postup je rovnaký ako pri PC. Rozdiel je iba v tom, že cez smartfón sa môžete prihlásiť iba cez rodné číslo, nie cez elektronický občiansky preukaz.

Pozrite si

Štát spustil web k celoplošnému testovaniu, obsahuje aj oficiálny videonávod

Smartfón aplikácia

V prípade, že sa chcete sčítať cez aplikáciu, stačí si ju bezplatne stiahnuť na iOS alebo Android smartfón. V jednotlivých obchodoch ju nájdete pod skratkou SODB 2021.

Podobne ako webová či mobilná stránka ponúka appka prehľadný postup sčítaním. Pri každej otázke, ktorá môže byť nejasná, nájdete otáznik, ktorý vám ju vysvetlí. Príkladom je rozdiel medzi orientačným a súpisným číslom. Podrobne o aplikácií nájdete v našom samostatnom článku.

Po vyplnení všetkých údajov máte možnosť si ešte raz prejsť celý formulár a skontrolovať, či ste všetko uviedli správne. Po odoslaní si môžete stiahnuť potvrdenie o sčítaní a tiež vyplnený formulár.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.