Reklama

Ktoré spoločnosti už teraz ignorujú Huawei?

Zdroj | Huawei
Števo Porubský
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Kauza Huawei vs USA sa neustále vyvíja a k blokáde sa pridávajú ďalšie a ďalšie americké spoločnosti, ktorým to nariaďuje nový zákon podpísaný Donaldom Trumpom. Podľa neho nesmú americké spoločnosti spolupracovať s čínskymi výrobcami, pokiaľ im to neschvália americké úrady. S Huawei sa preto museli „rozlúčiť” už viaceré spoločnosti. Pozrime sa na to, ktoré.

Zdroj | Huawei
Pozrite si

S Huawei to ide dole vodou rýchlejšie, ako sme čakali! Čo to znamená pre nás?

Google

Google, resp. Alphabet bola prvou firmou, ktorá povedala Huaweiu zbohom. Napokon ale ustúpila a Huawei má 90-dňovú lehotu na plnohodnotné využívanie Androidu. Jeho dcérska spoločnosť Honor ale už pocítila sankcie. Jej smartfón Honor 20 Pro nezískal certifikáciu na Android a nemôže byť uvedený na trh.

Keďže Google je softvérový gigant, Huawei a Honor smartfóny nemusia mať v budúcnosti aplikácie ako Google Play, Google Pay, YouTube, GMail apod. Huawei môže ale naďalej využívať základ Androidu cez tzv. AOSP program. Huawei aj tak už pracuje na vlastnom systéme.

Pozrite si

Smartfóny Huawei prídu o Android, Číňania ale robia na vlastnom systéme

Intel

Neskôr ohlásil ukončenie spolupráce aj Intel, ktorý dodáva procesory a iné HW súčiastky hlavne pre notebooky značky Huawei.

Qualcomm

Pomerne veľký škrt pre Huawei spôsobil ďalší významný výrobca hardvéru, tentoraz toho mobilného. Hoci Huawei má vlastnú značku čipov HiSilicon, Qualcomm Huawei dodáva množstvá modemom a iných HW súčiastok pre mobilné zariadenia.

Broadcom

Aj Broadcom oznámil, že končí so spoluprácou s Huawei. Táto americká firma sa venuje výrobe hlavne sieťových prvkov (Wi-Fi moduly apod).

Microsoft

Hoci Microsoft zatiaľ nepotvrdil, že Huawei nebude môcť využívať jeho Windows, potichu stihol už odstrániť notebooky Huawei zo svojho webu.

Zdroj | Huawei

ARM

Prekvapením je britská spoločnosť ARM, ktorej rozhodnutie tkvie hlavne v tom, že má výrobu a pobočky v USA. Kvôli tomu Huawei už nebude môcť produkovať nové ARM čipy, hoc aj vlastnej výroby. Patenty a povolenia na výrobu sú v rukách ARM.

Pozrite si

Od Huawei dávajú ruky preč ďalšie spoločnosti vrátane britského ARM

SD Association

Prekvapením je aj zrušenie členstva v asociácii Secure Digital, ktorá má na starosti štandard SD, teda pamäťových kariet. V tomto prípade ale je Huawei zahojený, má vlastný formát pamäťových kariet s lepším využitím vďaka veľkosti nano SIM karty.

Zdroj | Huawei

Wi-Fi Aliance

Horšie je to s Huawei v tom, že od neho dáva ruky preč už aj Wi-Fi Aliancia, ktorá má na starosti certifikáciu všetkých zariadení s Wi-Fi. Nové produkty Huawei, ktoré ešte neprešli certifikáciou tak prídu o možnosť používať Wi-Fi. A to už problém je. Iná technológia na podobný prenos dát a pripojenie k internetu neexistuje.

Bluetooth SIG

Najnovšie sa k bojkotu Huawei pridalo aj združenie Bluetooth Special Interest Group, ktoré má zas na starosti certifikáciu zariadení s Bluetooth. Ani v tomto prípade Huawei nemá náhradu.

Hoci to vyzerá tak, že od Huawei dali ruky preč už všetci, nie je tomu tak. Stále je v USA dosť spoločností, ktoré pre Huawei vyvíjajú, alebo licencujú súčiastky a produkty.

O čo presne Trumpovi ide nie je známe. Možno to nevie ani on. Každopádne, to, že bude USA obmedzovať čínske produkty na svojom trhu čínske spoločnosti nezničí. Stále je na Zemi dostatok krajín, kde sa ich produkty vedia predať. Áno, uškodí im to, niektorým viac, iným menej.

Ale zamyslel sa Trump a jeho administratíva nad tým, že veľká časť produktov, hlavne elektroniky, je vyrábaných v Číne? Čo budú kupovať jeho voliči, keď sa im ich smartfón, notebook, telka, Hi-Fi veža, smart hodinky, chladnička, práčka, klimatizácia, budík, smart žiarovka atď., atď. pokazia? Made in USA je v súčasnosti minimum produktov. A ak aj sú, ich cena je podstatne vyššia.

Dokážu americké spoločnosti reagovať na zrušenie importu z Číny? Z tej Číny, kde veľmi radi vyrábajú svoje produkty nielen kvôli minimálnym nákladom na výrobu? Čo také Apple, ktoré väčšinu svojich produktov vyrába v Číne? Alebo oznámené investície Foxconnu v USA a Indii predznamenávajú, že Apple z Číny môže odísť? Foxconn bude ale stále čínska značka…

Táto nezmyselná obchodná vojna medzi USA a Čínou akoby nemala koniec. Až čas ukáže, ako dopadne a čo všetko so sebou prinesie.

Zdroj | Huawei
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.