Keď sa pred pár týždňami zavreli brány za veľtrhom MWC 2020 bez toho, aby boli vôbec otvorené, zrejme nikto netušil, že ide o prvú veľkú výstavu, po ktorej šíriaca sa epidémia spôsobí rušenie ďalších masových podujatí.
Ak nás pozorne sledujete, istotne vám v piatok neuniklo niekoľko rýchlych správ oznamujúcich zrušenie významných výstav a konferencií.
Okrem dychvyrážajúceho nariadenia švajčiarskej vlády, vďaka ktorému sme prišli o tohoročný autosalón v Ženeve, zrušil Facebook konferenciu pre vývojárov FB, Microsoft a Unity Technologies sa rozhodli odvolať účasť na Game Developers Conference.
We’ve made the tough decision to cancel our on-the-ground activity at GDC 2020, due to current conditions with COVID-19. The health and safety of our employees, partners and friends is our top priority. More info to come on what we’ll be sharing online. https://t.co/xkujzb4v5c
— Unity for Games (@unitygames) February 27, 2020
Kvôli koronavírusu bol tiež zrušený Berlínsky veľtrh cestovného ruchu, najväčšie podujatie svojho druhu na svete pre 160-tisíc návštevníkov a 10-tisíc vystavovateľov. Mal sa konať už na budúci týždeň. Ohrozené sú aj ďalšie podujatia, kde sa stretáva množstvo ľudí a hrozí masové šírenie vírusu.
Prípad Talianska ukazuje, že aj priveľká snaha môže byť kontraproduktívna, pretože povzbudzuje šírenie paniky, ľudia hromadne rušia zájazdy do krajiny. V Taliansku sa predčasne ukončil Karneval v Benátkach (Carnevale di Venezia), prvoligové futbalové zápasy sa museli odohrať bez divákov.
Írsko presunulo konanie Pohára šiestich národov v rugby, Čína odložila Veľkú cenu Číny vo Formule 1. Obmedzení sa zrejme dočkajú aj viaceré filmové festivaly. O zrušení letnej olympiády v Tokiu sa zatiaľ neuvažuje.
Americké akciové trhy zaznamenali kvôli koronavírusu najväčšie prepady od krízy z roku 2008. Očakáva sa spomalenie ekonomiky až recesia a skeptické úvahy o nedostatku čipov, či celých zariadení, dostávajú v posledných dňoch čoraz reálnejší základ. Možno si konečne svetoví producenti uvedomia, že nepotrebujeme vlajkové lode každých 12 mesiacov, ale stačí raz za dva roky.
Podľa TrendForce sa predaj technologických produktov zníži približne o 10 %, najviac si to odnesú smarthodinky, notebooky a reproduktory.
Panika, hoaxy a podvody
Zabudnite na zdieľané rady na FB, Instagrame a ďalších sociálnych sieťach, pozrite si ich na weboch mienkotvorných médií, napríklad tu alebo tu. Polícia SR upozorňuje na falošné SMS správy od ministerstva vnútra, ktoré má organizovať evakuáciu a šírenie hoaxu o zaručených prípadoch koronavírusu na Slovensku.
Okrem čírej zlomyseľnosti a naháňaním sa za lajkami na sociálnych sieťach môže byť dôvodom šírenia falošných správ aj snaha odlákať ľudí zo svojich domovov a následne ich vykradnúť.
Čo robiť a ako sa brániť voči vírusu?
Medzi základné rady patrí časté umývanie rúk mydlom (aspoň 20 sekúnd), nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami, pri kašli si zakrývať nos a ústa papierovou vreckovkou, vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy/chrípky. Treba si uvedomiť, že vírus sa môže ľahko prenášať cez smartfóny, ktoré držíte často v rukách, klávesnice či počítačové myši.
Určite nepodľahnite panike, no na druhej strane, mať doma základné zdravotné pomôcky a lieky sa určite odporúča pre starších ľudí, tých, ktorí majú oslabenú imunitu a chronické zdravotné komplikácie.
Netreba zabúdať, že 80 % prípadov koronavírusu má mierny priebeh, zhruba 15 % je závažných a 2 % sú kritické.
S príchodom teplého počasia sa očakáva, že koronavírus zmizne. Ak by sa aj objavil na budúci rok, vedci predpokladajú, že dovtedy už budú k dispozícii vakcíny.