Reklama

NPTS | Zune 30 - prehrávač, ktorý zamrzol na priestupný rok

Viktor Šmidák

Microsoft a Apple boli odjakživa konkurenti. Prvá menovaná spoločnosť sa preto rozhodla že na trh príde konkurent iPodu. Zune 30 ale nedopadol podľa očakávaní.

Po prvej časti seriálu Najväčšie prešľapy technologického sveta (NPTS), v ktorom bol hlavným účinkujúcim HTC a jeho Facebook telefón dnes načrieme do iného súdka. Pozrieme sa na konkurenta iPodu, ktorý trpel vážnou softvérovou chybou.

V novembri roku 2006 predstavil softvérový gigant svetu prvý produkt radu Zune. Išlo o mediálny prehrávač, ktorý mal rozmermi, ale aj funkciami konkurovať vtedy populárnemu iPodu. Čakala ho však tŕnitá cesta.

Zdroj | Amazon

Za výrobcu hardvéru si Microsoft zvolil Toshibu. Prvá generácia sa volala Zune, neskôr bol ale prehrávač premenovaný na Zune 30, a to kvôli jeho pamäťovej kapacite, 30 GB.

Mediálne zariadenie malo okrem iného 3-palcový displej, ktorý slúžil na sledovanie fotografií či videí. Tie ste ale s prehrávačom vytvárať nemohli. Zaujímavým krokom bolo v tej dobe použitie Wi-Fi pripojenia. To slúžilo na vyhľadanie okolitých majiteľov Zune.

Pozrite si

NPTS | HTC First, Facebook telefón s predajom len pár tisíc kusov

Okrem toho bezdrôtová sieť fungovala aj na zdieľanie pesničiek a záberov medzi dvoma používateľmi. Pesničku si však druhá strana mohla vypočuť len trikrát v priebehu troch dní, následne bola zmazaná.

Zdroj | Amazon

Ďalšou zaujímavosťou je aj spôsob, akým bol Zune 30 predávaný. Pravdepodobne vzhľadom na slabé predajné čísla bol prehrávač neustále súčasťou kampaní, kedy vznikali nové farebné varianty. V niektorých prípadoch bol v zariadení aj exkluzívny obsah.

Pozrite si

iPod Touch stále žije! Dostal rýchle črevá, nový foťák a farby

Ako príklad môžeme uviesť špeciálnu edíciu zameranú na hru Halo 3. Okrem symbolu na zadnej strane mal prehrávač v sebe unikátne zábery zo seriálu Red vs. Blue, ktoré ste nenašli nikde inde. Neskôr sa takýto Zune posielal aj vojakom vyslaným do zahraničia.

Čo ale robí z tohto produktu skutočný prešľap je skutočnosť, že 31. decembra v roku 2008 všetky jednotky Zune 30 zamrzli. Mohla za to chyba v kóde, ktorá nepočítala s priestupným rokom. Riešením bolo v tomto prípade len úplné vybitie a následne nabitie o 24 hodín.

Zdroj | Amazon

Prehrávača Zune 30 sa predalo takmer dva milióny. Za tú istú dobu bolo kúpených až 76 miliónov iPodov. Zariadeniu od Microsoft nepomohla cena 250 dolárov a ani jej následné zníženie na 200 dolárov.

Produktový rad Zune sa potom predával ešte niekoľko rokov, keď sa ho v roku 2012 spoločnosť vzdala. Možno to bolo tým, že konkurenčný krok od Microsoft prišiel neskoro, možno väčšou zložitosťou ovládania či chybou, ktorá prvý model predurčila k zániku. Zune však dnes už v predajniach nenájdeme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.