Windows 7 je najpoužívanejším počítačovým systémom na svete. Predchádzal mu Windows Vista, ktorý však taký úspech zďaleka nemal. Prečo tomu tak bolo?
Windows Vista bol predstavený v roku 2005. Išlo tak o pokračovateľa vývoja operačného systému od Microsoftu, ktorý po piatich rokoch nahradil Windows XP. Väčšina používateľov však so staršou verziou zostala a Windows Vista postupne upadal prachom. Dostal sa preto do nášho výberu Najväčších prešľapov technologického sveta.
Hlavných dôvodov bolo hneď niekoľko. Jedným z nich bol problém s kompatibilitou. Windows XP bol v tej dobe symbolom stabilného systému, ktorý si rozumel takmer s každým zariadením a programom. I napriek dlhodobému testovaniu Visty v beta verzii ju Microsoft nevedel dotiahnuť do konca. Vzhľadom ku slabej kompatibilite tak od neho používatelia aj spoločnosti upustili skôr, ako prišiel.
Slabá podpora ale mala svoj dôvod. Windows Vista totiž priniesol nové možnosti zabezpečenia, ktoré majiteľa chránili pred čoraz častejším výskytom vírusov. Išlo dokonca o najbezpečnejší systém, aký v tej dobe Microsoft mal. To však prinieslo väčšie komplikácie pri používaní a mnoho nových dodatkov ako UAC, ktorým nerozumel každý. Bežný používateľ si preto vystačil s aktualizáciou Windows XP Service Pack 2.
Podniky tiež neboli z prechodu na novší systém nadšené. Mnohé čakali na aktualizáciu, ktorá by kompatibilitu zlepšila, pričom nakoniec prešli až na Windows 7.
Ďalšou prekážkou pri používaní Windows Vista bola optimalizácia. Systém s kódovým označením Longhorn fungoval svižne len na počítačoch, ktoré ponúkali dostatok výkonu. Bolo tomu tak i z dôvodu, že Vista mala viac ako 50 miliónov riadkov kódu, zatiaľ čo XP ich malo pri uvedení na trh len 35. Nové bolo aj pomalšie prostredie Aero. Problém mala riešiť odľahčená verzia s prívlastkom Home Basic, ktorá ale pohorela rovnako.
Išlo taktiež o jeden z prvých široko používaných operačných systémov so 64-bitovou architektúrou. 64-bitové počítače boli konieckoncov na Longhorn i vhodnejšie. Podporovali viac ako 4 GB pamäte RAM, ktorá bola pri Viste tak kľúčová.
Apple v tej dobe využil situáciu a vypustil do sveta niekoľko reklám so sloganom I’m a Mac, ktoré vykresľovali Vistu ako neschopný a pomalý operačný systém. A v konečnom dôsledku mal pravdu. Microsoft pochopiteľne úder vrátil, aj keď nie až tak úspešne.
Windows Vista nebol tak úspešný, ako si spoločnosť predstavovala. V podstate išlo o nie veľmi vydarené ohnivko medzi populárnym Windowsom XP a „sedmičkou“. Najnovšie štatistiky z augusta tohto roka sú toho rovnako dôkazom.