- #TV & video
- 12 min.
- 29.10.2017
ZNAČKY | Netflix - služba, ktorá nám prináša filmy a seriály už 20 rokov
Netflix, najpopulárnejšia video-streamovacia služba, ktorá nás denno-denne zásobuje čerstvými seriálmi a filmami, oslávila nedávno 20. výročie. Ako je možné, že o nej nikto predtým nevedel?
V skratke…
Názov spoločnosti: Netflix Inc.
Sídlo: 100 Winchester Circle, Los Gatos, Kalifornia, USA
Vznik spoločnosti: 29. august 1997
Zakladateľ: Reed Hastings, Marc Randolph
Predstavitelia: Reed Hastings (predseda, CEO), Ted Sarandos (CCO)
Forma spoločnosti: verejná obchodná spoločnosť
Akciové trhy: NASDAQ
Počet zamestnancov: 3 500 (2016)
Pôsobenie: celosvetovo
Web: www.netflix.com
Popularita Netflixu prudko vzrástla až za posledných pár rokov. Kde však bola táto firma predtým a čomu sa venovala? Pohodlne sa usaďte, zoberte si niečo dobré na pitie či na jedenie a prečítajte si začiatky, vývoj a veľký úspech služby Netflix.
29. augusta 1997, Reed Hastings spolu s Marcom Randolph založili v Kalifornii spoločnosť Kibble. Randolph pracoval ako šéf marketingu v Hastingsovej spoločnosti Pure Atria Corporation.
Randolph bol spoluzakladateľ zásielkovej spoločnosti MicroWarehouse. Hastings neskôr predal Pure Atria a zarobil slušných 700 miliónov dolárov.
Dvaja zakladatelia prišli s myšlienkou založiť Netflix a Hastings do myšlienky investoval 2,5 milióna dolárov. Z počiatku obdivovali veľké e-commerce spoločnosti ako Amazon a chceli vytvoriť niečo podobné na predaj rôzneho tovaru cez internet.
Hastings aj Randolph odmietli predávať VHS kazety kvôli ich objemnosti a tým pádom aj vyšším nákladom na skladovanie a prepravu. Keď sa dozvedeli o DVD formáte, ktorý bol dostupný iba na niekoľkých trhoch, vyskúšali odoslať DVD poštou do domu Hastingsa v Santa Cruz. Keď disk došiel bez poškodenia, mali v tom jasné. Budú požičiavať DVD.
Samotná spoločnosť Netflix bola založená 14. apríla 1998 s 30 zamestnancami a 925 DVD filmami. Nová spoločnosť predstavila svoj zaujímavý biznis plán. Za niekoľko dolárov za pôžičku, ste si ako člen mohli vybrať zo stránky NetFlix.com viac ako 900 filmov, ktoré ste si mohli požičať a firma vám ich doručila do schránky. Išlo o menšiu revolúciu, keďže v tomto období boli populárnejšie skôr kamenné videopožičovne.
Výhodou Netflixu bolo, že ste si film mohli nechať po dobu sedem dní, kým klasické požičovne zvyčajne ponúkali iba 24 alebo 48-hodinové výpožičky.
V septembri roku 1999 sa začal model predplatného, ktorý v podstate funguje do dnes. Za menej ako 10 dolárov mesačne ste si mohli požičať všetky dostupné filmy koľkokrát len chcete. Neskôr Netflix ponúkal model za 15,95 dolárov mesačne, možnosť si nechať 4 filmy na neobmedzenú dobu.
V roku 2000, najväčšia požičovňa filmov v USA, Blockbuster, ponúkla Netflixu akvizíciu v hodnote 50 miliónov dolárov. Ponuka bola odmietnutá.
V máji roku 2002 sa Netflix objavil na burze. Napriek tomu, že sa jednalo o relatívne malú spoločnosť s približne 600 000 predplatiteľmi a menej ako 400 zamestnancami, Netflix na burze zabodoval.
Osoba, ktorá vtedy kúpila 1 000 dolárov v akciách Netflixu, by dnes zarobila 140 000-150 000 dolárov, celkom slušné za približne 15 rokov na burze.
Rok 2004 priniesol odchod jedného zo zakladateľov, Marca Randolpha. V roku 2005, Netflix ponúkal viac ako 35 000 rôznych filmov a každý deň Netflix odosielal viac ako milión DVD filmov.
Vo februári 2007 Netflix požičal svoje DVD s poradovým číslom 1 000 000 000 a predstavil svoju novú službu video-on-demand. Práve táto služba rozšírila počet používateľov na viac ako 6 miliónov. Digitálna distribúcia filmov bola v tomto období nepreskúmané územie, ktoré nezažívalo takú popularitu ako dnes.
Na začiatku Netflix ponúkal 1 000 titulov vrátane filmov a televíznych show či sitcomov ako napríklad The Office. Služba bola dostupná iba v USA. V roku 2010 s rastúcim úspechom, Netflix expandoval na kanadský trh.
Každá spoločnosť musí niekedy urobiť aj krok vzad. Netlfixu sa takýto neúspech podaril v októbri 2011, kedy spoločnosť spustila službu Qwikster, pokus o oddelenie streamingovej časti a DVD sekcie. Mesiac po spustení sa CEO spoločnosti Reed Hastings rozhodol Qwikster službu zrušiť.
V roku 2011 Netflix oznámil aj tzv. Netflix button, tlačidlo, ktoré sa začalo objavovať na niektorých ovládačoch a umožňovalo okamžité spustenie služby. V tomto roku mohli začať službu využívať obyvatelia Južnej a Strednej Ameriky.
O rok neskôr, v 2012 Netflix konečne prišiel na európsky kontinent a to do Spojeného kráľovstva a neskôr v rovnakom roku do Dánska, Fínska, Nórska a Švédska.
V januári 2013 Netflix oznámil, že ich službu využíva celkovo 29,4 miliónov zákazníkov. Už v apríli 2013 má Netflix 36,3 miliónov zákazníkov a v septembri 40,4 miliónov. V tomto roku služba expanduje do Holandska.
1. februára 2013 Netflix uverejňuje seriál vlastnej produkcie z prostredia americkej politiky s Kevinom Spaceym v hlavnej úlohe. Áno, hovoríme o jednom z najlepších seriálov, aké kedy vznikli, House of Cards, ktorý sa tento rok dočkal už svojej 5. série.
https://www.youtube.com/watch?v=ULwUzF1q5w4
Okrem perfektného nápadu uverejniť všetkých 13 epizód prvej série súčasne, sa House of Cards môže pochváliť takým režisérskym menom ako David Fincher. Netflix za produkciu seriálu zaplatil 100 miliónov dolárov a odniesol si 9 nominácii na sošku Emmy.
Seriál bol jedným z prvých, ktoré patrili do kategórie Netflix Originals, a teda filmov a seriálov z vlastnej produkcie Netflixu, ktoré boli exkluzívne práve na tejto platforme.
V júli 2013 sa na obrazovkách objavil seriál Orange is the new Black z prostredia ženskej väznice a hneď sa stal hitom podobne ako House of Cards.
V novembri 2013 Netflix v spolupráci s Marvel television oznámili dohodu o natočení 5 sériách seriálov z prostredia Marvel superhrdinov – Dardevil, Jessica Jones, Iron Fist a Luke Cage. Dohoda sa týkala natočenia 4 sérií po 13 epizódach, ktoré vyvrcholia v seriáli The Defenders.
V roku 2014 Netflix expanduje do ďalších európskych štátov, konkrétne do Rakúska, Francúzska, Nemecka, Luxemburska a Švajčiarska. V tomto roku sa mierne zmenil nápis a logo Netflixu.
16. októbra 2015 sa Netflixu podaril ďalší husársky kúsok, kedy služba uverejnila celovečerný film z vlastnej produkcie Beast of No Nation. V rovnaký deň je film uvedený v kinách po celej krajine. Zaujímavý koncept vydať film v rovnaký deň ako v kinách bol mnohými kritizovaný, no nakoniec sa stal bežnou politikou Netflixu.
Spomínaný film Beast of No Nation je dráma o afrických detských vojakoch, ktorú Netflix kúpil za 12 miliónov dolárov.
V roku 2015 Netflix odhaľuje prototyp zariadenia The Switch, ktoré umožní po prepojení so smart spotrebičmi vypnúť svetlá, stíšiť telefón a pripraviť vám miestnosť na pozeranie. Napriek patentu zariadenie nikdy neuzrelo svetlo komerčného sveta. Od Netflixu sme sa však dočkali aspoň návodu na vyrobenie.
Aj v roku 2015 dochádza k ďalšej expanzii služby a to konkrétne v Austrálii, na Novom Zélande, Japonsku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku.
6. januára 2016 je Netflix spustený v 130 nových krajinách po celom svete vrátane Slovenska, čím doplnil 60 krajín, v ktorých bola služba dovtedy dostupná. Práve v tento dátum sa služba stala skutočne globálnou. Okrem Číny, Sýrie, Severnej Kórey a Krymu si môžete Netflix pozrieť kdekoľvek.
V apríli 2016 pokračuje úspešná spolupráca s Marvelom a tak je natočený 13- dielny seriál The Punisher. V roku 2016 sa objavuje sci-fi seriál Stranger Things, ktorý si získal milióny fanúšikov po celom svete. Nedávno sme sa dočkali druhej série. Netflix do dnešného dňa uverejnil viac ako 130 originálnych seriálov a filmov, čo je viac než ktorýkoľvek iný kanál či služba.
https://www.youtube.com/watch?v=XWxyRG_tckY
V roku 2017 Netflix oznámil podpísanie zmluvy s iQiYi, čínskou streamovacou službou, ktorá patrí pod Baidu. Práve na túto platformu bude Netflix dodávať originálny obsah.
Dnes Netflix okrem vlastného obsahu distribuuje obsah od takých štúdií ako 20th television a 20th Century Fox Television, BBC Earth, CBS Corporation, CBS Television Studios, DreamWorks Animation, Universal Pictures či Warner Bros. Pictures.
Nedávno sa Netflix tiež pochválil novou aplikáciou na hodnotenie filmov, ktorá zároveň slúži na požičiavanie fyzických kópií filmov. Napriek tomu, že hlavnou devízou Netflixu je streaming, spoločnosť naďalej podporuje pôvodné požičiavanie filmov.
Čo nás čaká do budúcna? Netflix oznámil, že do roku 2019 by mala polovica z knižnice filmov a seriálov Netflixu tvoriť vlastný originálny obsah. Spoločnosť plánuje v roku 2018 investovať do originálnej produkcie 8 miliárd dolárov.
Plán sa týka 80 originálnych filmov a 30 anime seriálov. Do budúcna by sme sa ešte mohli dočkať lepších funkcií offline sledovania, keďže nie vždy funguje internetové pripojenie ideálne.
Netflix už teraz ponúka offline sledovanie niektorých z originálnych programov, no iba na smartfónoch a tabletoch. Televízne vysielanie zatiaľ podporované nie je.
Zo zaujímavých projektov sa môžeme tešiť na seriálové spracovanie knižnej a videohernej série Zaklínač od spisovateľa Sapkowskeho. Seriál by mohol konkurovať HBO projektu Game of Thrones, ktorý sa už chystá na poslednú sériu.
Čo sa týka Slovenska, Netflix postupne pridáva aj slovenské titulky do svojich filmov a seriálov. Veľkou nevýhodou je, že si na Slovensku nemôžeme pozrieť obsah, ktorí majú v Českej republike s českými titulkami.
https://www.youtube.com/watch?v=U7elNhHwgBU
Z obsahu sme sa tento rok dočkali aj prvé českého filmu na Netflixe v podobe životopisného filmu Lída Baarová a Slovensko sa tiež nemusí hanbiť, keďže na Netflixe sa objavil slovenský dokumentárny film od Pavla Barabáša, The Polarman.
Veríme, že Netflix postupne bude rozširovať svoj obsah aj na našom trhu a že bude naďalej natáčať kvalitné filmy a seriály, ako sme boli zvyknutí. Pre tých z vás, ktorí ešte s Netflixom nemali tú česť, odporúčame si pozrieť náš podrobný návod, ako službu spustiť a ako ju využívať. Poplatky nie sú vysoké, najmä ak zoberiete do úvahy pomer cena/kvalita. Ak si chcete službu iba vyskúšať, Netflix ponúka mesačný bezplatný trial.
Za našu redakciu vám môžeme Netflix určite odporučiť, keďže ju s radosťou využívame. Veríme, že si z obsahu vezmú príklad aj televízie, ktoré čoraz častejšie ponúkajú miesto zaujímavého obsahu kvalitatívne dno. To už je ale na iný článok ?.