Aj vy ste rozmýšľali nad tým, ako pomerne jednoducho, elegantne a funkčne zavesiť televízor na stenu so skrytím všetkých káblov? Nedávno sme riešili podobný problém. Pozrite si, ako sa to dá aj svojpomocne, hoci s netradičnými riešeniami.
Vo finále predtým prázdnej steny sme chceli niečo takéto – horizontálne zavesené policové skrinky a TV vo vzduchu medzi nimi…
Na začiatok si zoberte ceruzku, dostatočne dlhú vodováhu a meter. Všetko si vymerajte a nakreslite na stenu, nevynechajte vodováhu, hlavne pre VESA držiak televízoru, inak ho budete mať po zavesení nakrivo.
VESA držiak je v našom prípade presne v strede steny aj po šírke aj po výške medzi horizontálnymi skrinkami. Od zakreslenia držiaku závisí aj budúce osadenie vnútorného tunela na káble.
Tunel je mimochodom obyčajný plastový medzikus pre ventiláciu s dvojicou 90° nadstavcov, ktorý kúpite v akomkoľvek hobby markete alebo špecializovanej predajni pre vzduchotechniku.
Hranatý však nie je náhodou. Dôvodom je jeho vnútorný priemer, cez ktorý bez problémov prejdú aj sieťové káble s masívnymi koncovkami a zároveň pre jednoduchšie uloženie do steny – okrúhly tvar by bol na to náročnejší.
Do priestoru obývačky sa vstupuje z pravej strany, takže vyústenie tunela je schválne naľavo od držiaku TV. Ten ho bude čiastočne kryť. Na druhej strane, ak by sme tunel spustili kolmo dole, jeho ukončenie by bolo v spodnej skrinke, ktorá už nemá zásuvky. Po meraní, počítaní a vymýšľaní sme prišli na takéto riešenie.
Vydlabanie pomerne veľkého priestoru je to Ytongu jednoduché, no pozor na nepríjemný prach, ktorý sa dostane všade, vrátane jemnej elektroniky, takže si priestor nezabudnite zabezpečiť napr. krycími plachtami na maľovanie. Úzku drážku napravo si všímať nemusíte, my sme sa navyše hrali aj s osádzaním LED pásov nad a pod skrinky, takže sme potrebovali „dostať“ elektrinu k budúcemu ovládaču. Zrušili sme však pôvodnú zásuvku, ktorá už nebola potrebná, keďže sme všetky káble chceli skryť do steny.
TIP | Ak je stena, na ktorú chcete použiť podobný systém ukrytia káblov z liateho betónu (napríklad v panelákoch), vyriešiť je možné aj to pomocou sadrokartónu upevnenom na hliníkovej konštrukcii. Síce si trochu zmenšíte miestnosť, ale ide o podstatne čistejšie riešenie.
Hoci nie tradičným, ale jedným z najjednoduchších spôsobov ukotvenia budúceho tunela je nízkoexpanzná PU pena, ktorú taktiež kúpite v akýchkoľvek stavebninách za cca 7 €. Schnutie je omnoho rýchlejšie, ako v prípade klasickej omietky a vo výsledku aj praktickejšie.
V prípade, že sa s tunelom čokoľvek stane, alebo ho budeme chcieť z akéhokoľvek dôvodu odstrániť, na vybratie bude stačiť lámací nožík, pričom nenarobíme ani toľko odpadu a prachu.
PU pena je tiež bezpečnejšia pri práci okolo elektrických zásuviek. Taktiež nehrozí ich zašpinenie, ktoré prípadne stačí oškrabať plastom po jej úplnom zaschnutí. Po zaschnutí peny stačí zobrať dostatočne dlhý a ohybný nožík a prebytočnú penu orezať do roviny so stenou, resp. pár milimetrov pod jej úroveň.
Nasleduje stierkovanie… Aby stierka na spojoch a PU pene nepraskala, nesmie chýbať ani stierkovacia sieťka.
Okolo ukončení tunela je stierkovanie náročnejšie, no nie nemožné. Nezabudnite si otvory upchať papierovou servítkou alebo iným spôsobom, aby vám do tunela nenapadalo, čo tam nemá čo robiť. Pred stierkovaním sme mimochodom spravili aj špinavú prácu a vyvŕtali trojicu dier pre ukotvenie VESA držiaku, osadili kotvy a rovno jemne nakrútili aj skrutky, aby sa do nich nedostala stierka.
Prvú vrstvu stierky jemne vyrovnáte aj mokrou hubou na umývanie auta. Ak však máte náradie na stierkovanie, využite ho naplno.:)
Po uschnutí ju jemne prebrúste od všetkých výčnelkov a naneste druhú tenkú vrstvu stierky a postup zopakujte. Druhá vrstva úplne stačí. Keď kompletne vyschne, skontrolujte, či je rovná a bez nedostatkov. Ak áno, natrite stenu interiérovou farbou. Pre istotu ju natrite celú a možno aj v dvoch vrstvách, aby ste prekryli všetky nákresy a novú stierku.
Po vyschnutí steny je čas na osádzanie držiaku, TV a všetkých káblov. Ako držiak sme zvolili dvojkĺbový VESA držiak. HDMI káble a sieťový kábel si našli miesto v špirálovej hadici, ktorú bez problémov omotáte okolo držiaka. „Dieru“ na konci tunela sme dočasne prekryli plastovým krytom taktiež určeným na ventiláciu, do ktorého sme vyvŕtali otvor na hadicu. Časom ho nahradí elegantnejšie a hlavne tenšie riešenie, už len také nájsť.
Špirálovú hadicu môžete pokojne kúpiť aj užšiu, no záleží od hrúbky HDMI káblov. Ak ich máte viac, budete potrebovať i hrubšiu hadicu. Ak ich máte len niekoľko a sú tenké, stačí vám hadica s priemerom 1-2 cm. Tá naša má priemer 3,5 cm a je pomerne hrubá a ťažká. Takáto je až trochu zbytočná.
Dvojkĺbový VESA držiak má svoj dôvod. TV môžeme otáčať nielen do strán, ale aj pri sledovaní TV ju „vysunúť“ pred stenu a tým akoby zvýšiť jej uhlopriečku – je bližšie k sedačke a pôsobí väčšie.
Otáčanie sa zíde hlavne pri pozeraní TV z kuchyne. Držiak bol síce drahší, ale nemusíme vymýšľať kupovať ďalšiu TV do kuchyne. Veď recepty z YouTube či webu sa dajú pozerať aj z tejto.:)
Tu je výsledok aj so zapnutými LED pásmi… Mimochodom, všetky periférie ako set-top-box, BD prehrávač, sieťový disk apod. si našli miesto v skrinke pod TV. Sklo na dvierkach diaľkovým ovládačom neprekáža pri priamom namierení, z kuchyne, teda z bočnej strany je to už horšie. Skrinku stačí ale otvoriť. Ešte nám chýba audio systém, ideálne soundbar na stenu, no aj jeho káble bude možné skryť do tunela v stene.
Ak máte akékoľvek otázky k vytvoreniu skrytého tunela v stene, pokojne sa pýtajte v diskusii alebo e-mailom.