Reklama

Ako vyčistiť počítačovú myš bez veľkej námahy?

Števo Porubský

Určite nejeden z vás pri práci s počítačom používa počítačovú myš. Druhov je veľké množstvo, no všetky majú spoločné jedno (až na Apple myšky) – dve tlačidlá a koliesko. Časom sa všetko zašpiní a je nutné to vyčistiť. Ako ale vyčistiť počítačovú myš?

Pozrite si

Ako vyčistiť notebook bez ujmy na zdraví?

V redakcii sme pozbierali tri staršie, ale stále plne funkčné myšky, ktoré jednoznačne potrebujú vyčistiť. Počas mesiacov používania sa myšky zašpinili, hoci pri práci nevyjedáme žiadne čipsy ani iné chuťovky, z ktorých by sme mali ruky plné omrviniek a mastnoty (po hamburgeroch si ruky ale hneď umývame, to by sa nedalo). Toto, čo uvidíte na fotkách dokáže s myškami po čase spraviť pot, prirodzená mastnota rúk a prach, ktorý sa víri úplne všade.

Na očistenie potom nestačí len vlhká handrička. Tú budete potrebovať, no pridajte si k nej zubnú kefku, ďalšie suché handričky, malý skrutkovač, lieh, obojstrannú lepiacu pásku a ideálne aj stlačený vzduch. Ten je možné nahradiť aj vysávačom.

 

Keďže všetky tri myšky sú bezdrôtové, v prvom rade ich treba vypnúť. Z tých, z ktorých je možné vybrať batérie, tak ich vyberte. Elektrický prúd vám síce v prípade skratu nič neurobí, ale pre bezpečnosť myšky je to vhodné.

Vlhká, pozor – nie mokrá, handrička je základom, ktorý odstráni tú najväčšiu špinu. Myšky dobre poutierajte a snažte sa z nich zotrieť všetko, čo sa dá.

 Nechajte ich chvíľu vyschnúť, prípadne ich utrite suchou handričkou, alebo papierovou vreckovkou.

Pozrite si

Ako dokonale zničiť citlivé dáta na starom disku?

Pre dôkladné vyčistenie je myš ale nutné rozobrať. Odporúčame toto nerobiť s myškami, ktoré sú ešte v záruke (!), mohli by ste o ňu prísť. Väčšina myší má skrutky ukryté pod klznými plochami.

Ako prvú sme sa rozhodli vyčistiť a rozobrať myš Logitech G700 s množstvom programovateľných tlačidiel. Na nej je vidieť, že klzné plochy je možné aj vymieňať – malé zarážky na ich okraji to uľahčujú. Nové však nemáme, preto tieto nevyhadzujeme.

Po odstránení všetkých klzných plôch stačí už len odskrutkovať všetky skrutky na tele.  

Pri rozoberaní buďte opatrní, môže sa stať, že spodná s vrchnou časťou sú spojené káblom, ako v našom prípade.

Postupne rozoberieme všetko, čo sa dá, aby bolo čistenie jednoduchšie, a zároveň dôkladnejšie. Povedali by ste, že myš môže byť takto komplikovaná? Výrobca v nej použil viac ako dva tucty miniatúrnych skrutiek a 4 plošné spoje!

Začíname čistiť. Suchou zubnou kefkou jemne začnite očisťovať rolovacie koliesko. Moderné myšky ho majú vrúbkované pre pohodlnejšiu prácu, no o to viac sa ľúbi špiniť.

Keď už máte hrubú špinu z kolieska preč, namočte kefku do liehu a opäť jemne šúchajte po koliesku, kým nebude čisté. Lieh má na rozdiel od vody tú výhodu, že sa vyparí, takže aj keď sa vám podarí pár kvapiek frknúť na jemnú elektroniku myši, neublíži jej to.

Stlačeným vzduchom, alebo vysávačom, a prípadne pomocou kefky vyčistite aj vnútro myšky. Stlačeným vzduchom, alebo vysávačom vyčistite priestor okolo snímača v spodnej strane myši. V našom prípade ale ani jeden z trojice nebol špinavý či zanesený nečistotami.

Pokračujeme ďalšími časťami rozobratej myšky. Toto je štvorica programovateľných hráčskych tlačidiel pod palcom. Aj tie si za mesiace až roky používania nazbierali množstvo nečistôt.

Azda najviac nečistôt je v hornom korpuse myši. Miesto medzi tlačidlami a telom je ideálne na zachytávanie všetkého možného. Opäť tak pomôže suchá kefka na hrubé nečistoty, stlačený vzduch a kefka namočená v liehu na jemné dočistenie a dezinfekciu.

 

Všetky súčasti myšky máme rozobraté, je čas ich skúsiť poskladať dokopy. Najväčší problém robila trojica ďalších programovateľných tlačidiel pri ľavom tlačidle.

Miniatúrna pružinka v každom tlačidle si robila, čo sa jej zachcelo. Nakoniec sa ale všetko podarilo a myšku sme poskladali.

Okrem mierne zoxidovaného kovu na koliesku od potu na nej nevidieť známky používania. Dokonca aj plasty tlačidiel sú nevyšúchané. 

Možno ste sa v úvode divili, na čo nám bude obojstranná lepiaca páska. Dôvodom je opätovné nalepenie klzných plôch v spodnej časti myši. Tie stačí jemne očistiť a nalepiť na pásku.

Následne malými nožničkami plochy vystrihnete. Logitech Wireless Gaming Mouse G700 je kompletná a pripravená na používanie.

Druhá myška, ktorú sme si zobrali do parády, bol model Logitech M330 Silent Plus. Tá na rozdiel od vyšších sérií nemá nikde na tele viditeľné skrutky.

Buď je iba lepená, alebo veľmi dobre nacvaknutá. Keďže myška je funkčná a nechceli sme ju zničiť, čistenie budeme musieť spraviť tak, ako je.

Postup je ale viac-menej rovnaký. Najskôr nasucho vyčistiť zubnou kefkou väčšie nečistoty zo všetkých záhybov a gumy s perforáciou okolo. Následne všetko vyfúkať stlačeným vzduchom a pokračovať dočisťovanie kefkou namočenou v liehu.

Pozor však na stôl a veci na ňom. Kefkovaním myši so zubnou kefkou namočenou v liehu môže lieh fŕkať aj tam, kam by ste nechceli. Na ochranu stola použite handru či papierovú vreckovku. Takýmto postupným odstraňovaním zažratej špiny je myšku možné kompletne vyčistiť, aby bola ako nová.

Nakoniec nám zostala myška Logitech MX Master. Postup je prakticky rovnaký, ako v prípade prvej myšky. Všetko kompletne rozobrať a postupne vyčistiť. Nakoniec všetko pekne zložiť a hotovo. Myšky sú nakoniec pripravené na ďalšie mesiace používania….

Veríme, že vďaka tomuto názornému návodu sa občas do kompletného vyčistenia svojej počítačovej myšky pustíte aj vy. Možno neuveríte, ale na smartfónoch, tabletoch a počítačoch je viac baktérií a vírusov, ako na záchodovej doske. To už bolo dokázané.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.