Reklama

Ako vyčistiť a vydezinfikovať mobil a inú elektroniku?

Števo Porubský

Pred pár rokmi sme vám ukázali ako vyčistiť notebook, pred rokom aj to, ako vyčistiť počítačovú myšku od nánosov prachu, špiny a mastnoty z denno-denného používania. S tým sú spojené aj baktérie a vírusy, ktoré v súčasnosti vytvárajú po celom svete i na Slovensku poriadne problémy. Hovoríme o koronavíruse, ktorý je niekoľko dní oficiálne aj u nás.

Zdroj | Pixabay

Vedeli ste, že mobilný telefón je jedna z vecí dennej potreby, ktorá má na sebe najviac baktérií a vírusov (okrem toho aj klávesnica a špongia v kuchyni)? Každodenné používanie a iba občasné pretretie o oblečenie mu na čistote vôbec nepridáva. To isté (v menšej miere) platí aj na inú elektroniku, ktorú denne používame a je nutné ju pravidelne čistiť. Dnes sa preto pozrieme na to, ako čistiť mobilný telefón, no návod určite pomôže aj pri čistení akejkoľvek inej spotrebnej elektroniky.

 

Ako čistiť elektroniku?

Viacerí svetoví výrobcovia na svojich stránkach informujú o tom, ako čistiť ich produkty. Najnovšie Apple zverejnil niekoľko zásad, ako čistiť jeho produkty, no na 99,9% je to možné aplikovať na akúkoľvek inú elektroniku. Nie je to síce nič nové, no je dobré si ich aspoň zopakovať:

  1. Používať iba mäkkú handričku, ideálne takú, ako sa používa na okuliare alebo okná. Okrem toho, že nezanecháva vlákna, nemalo by hroziť ani poškriabanie citlivých častí elektroniky (krycie sklá, jemné hliníkové povrchy apod.).
  2. Nepoužívať papierové vreckovky, servítky či iné handry. Prílišným tlačením môžu povrchy produktov poškriabať.
  3. Pri čistení na produkty netlačiť. Okrem poškriabania hrozí aj fyzické poškodenie častí elektroniky.
  4. Nepoužívať aerosólové spreje, bielidlá ani abrazívne prostriedky.
  5. Nestriekať čistiace produkty priamo na elektroniku, ale iba na čistiacu handričku.

A potom je dôležitých niekoľko logických zásada ako: vypnúť zariadenie, vytiahnuť ho z nabíjačky alebo elektrickej siete, odpojiť všetky periférie, nestriekať žiadne tekutiny do otvorov zariadení…

Apple k tomu navyše dodáva: „Tvrdý povrch bez pórov produktu Apple, akým je napríklad displej, klávesnica či iné vonkajšie povrchy, môžete jemne vytrieť obrúskami s obsahom 70 % izopropylalkoholu, prípadne dezinfekčnými obrúskami Clorox. Nepoužívajte bielidlo.“ Je teda možné si čistiace obrúsky rovno i kúpiť. Majú však jednu nevýhodu – po otvorení strácajú funkčnosť. Izopropylalkohol je totiž extrémne prchavá látka a z vlhkých handričiek sa stanú nepoužiteľné suché utierky z netkanej textílie. Odporúčame preto lacnejšie a praktickejšie riešenie.

Čo budete potrebovať?

Kým v minulosti sme väčšiu elektroniku čistili liehom či technickým benzínom, dnes máme na stole izopropylalkohol, inak nazývaný aj IPA či isopropanol (všetky tri názvy označujú ten istý produkt). Liter IPA kúpite aj za pár eur, dôležité je, aby mal nad 60% (prakticky všetky IPA majú 99% a viac). Dôležité je, aby bol čistý, neriedený a nemiešaný s inými chemickými prvkami.

Izopropyl sa hojne využíva aj v lekárnictve na dezinfekciu. Je to prchavá látka s nie veľmi príjemným zápachom a preto sa v dezinfekčných prostriedkoch na ruky mieša s ďalšími prvkami, ktoré jeho nepríjemné vlastnosti minimalizujú – napríklad do dezinfekčných gélov. Mieša sa aj z dôvodu, že kvôli vysokému obsahu alkoholu extrémne vysušuje ruky, takže také aloe vera padne vhod.

AKTUALIZOVANÉ – 99,9% izopropylalkohol nezabíja všetky baktérie (ďakujeme za upozornenie v diskusii), preto je vhodnejšie využívať nižšie koncentrácie. Roztok tak môžeme rozriediť v pomere jeden diel 99,9% IPA so zhruba 0,35 dielmi (350 ml vody na 1 000 ml alkoholu) prevarenej alebo destilovanej vody, z čoho vznikne zhruba 75% IPA, ktorý by mal zabiť aj ostatné baktérie a stále bude bezpečný aj pre elektronické zariadenia.

Neodporúčame ale čistiť elektroniku bežnými dezinfekčnými prípravkami. Ako bolo vyššie spomínané, obsahujú množstvo ďalších prvkov, ktoré by mohli na elektronike zanechať výrazné stopy. Na čistenie si preto kúpte čistý izopropylalkohol (IPA). Na internete ho zatiaľ, oproti už namiešaným dezinfekčným prostriedkom, problém zohnať nie je. Stojí niekoľko eur.

Denaturovaný lieh môže pomôcť tiež, obsahuje minimálne 80% etanolu, ktorý tiež zabíja baktérie a vírusy, no tiež obsahuje prvky, ktoré môžu zanechať na lesklých častiach šmuhy.

Okrem IPA odporúčame si pred čistením zariadenia pripraviť zubnú kefku, príp. vatové tyčinky na vyčistenie portov a iných otvorov. Zíde sa aj drevené špáradlo na úplne nedostupné priestory. Samozrejmosťou je aj jemná handrička, v krajnom prípade aj klasická bavlnená vreckovka či stará plienka, určite nie obyčajná papierová vreckovka. Zíde sa aj sklenená miska.

 

Postup čistenia

Do sklenej misky si nalejte trochu izopropylalkoholu, časť handričky si doň namočte a začnite čistiť najväčšie nečistoty z každej strany.

Po prvom kole si môžete namočiť zubnú kefku alebo vatovú tyčinku a pokúsiť sa vyčistiť aj otvory a ťažko prístupné záhyby na zariadení. Vďaka vysokému obsahu alkoholu a extrémnej prchavosti je len malá šanca, že by sa zariadenie poškodilo.

Ak sa vám nepodarí dostať sa do každého otvoru, pokojne využite aj špáradlo a jemnými pohybmi vyškrabte nazbierané usadeniny. Pozor však na prílišnú silu tlačenie, aby ste niečo v otvore nepoškodili, napríklad nevylomili vnútorný konektor USB-C portu či neprepichli reproduktor.

Z otvorov môžete následne uvoľnené usadeniny vyfúknuť buď ústami, stlačeným vzduchom alebo jemne vysať vysávačom.

Po tomto kroku ešte raz poriadne vyčistite handričkou namočenou v IPA celé zariadenie a doleštite suchou časťou handričky. Smartfón máte čistý a zároveň i dezinfikovaný. Opakujte na všetky mobilné telefóny v domácnosti. Ak majú ochranné obaly, vyčistite aj tie.

Obaly je možné čistiť aj vodou a mydlom, čo je ešte účinnejší spôsob. Mydlo odstráni prilepené nečistoty, voda ich zas vyplaví preč. Neodporúčame mydlom a vodou čistiť vodeodolné zariadenia. Hlavne pevné mydlo by sa mohlo pri umývaní usadiť v otvoroch a portoch a znemožniť ich používanie. Pri tekutom to hrozí menej, ale neodporúča to žiadny z výrobcov elektroniky.

Tento postup je možné aplikovať na prakticky akúkoľvek elektroniku v domácnosti, vrátane tabletov, notebookov, počítačov a ich periférií (klávesnica, myš), ale aj A/V zariadení či diaľkových ovládačov alebo gamepadov. Ak budete čokoľvek z tohto čistiť, zoberte si do parády rovno všetky zariadenia v domácnosti. Pád minút čistenia vás nezabije a budete mať lepší pocit z obmedzenia možného prenosu baktérií a vírusov.

Ak máte elektroniku veľmi zanesenú (napríklad diaľkové či klávesnica), pokojne použite vysávač s nadstavcom s jemnou kefkou a zníženým výkonom, aby vám napríklad nevytrhol a nevysal drobné súčasti zariadení. V niektorých prípadoch je vhodné požiť aj zubnú kefku. Nikdy však nie už použitú a ani takú, ktorú budete ešte používať na čistenie zubov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.