Reklama

NÁVOD | Ako pracovať s aplikáciou Diktafón v macOS Mojave?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

S novým operačným systémom macOS Mojave prišlo niekoľko nových aplikácií, ktoré sa v ňom dovtedy nenachádzali. V minulých článkoch sme skúsili pracovať so Zásobníkmi, vyskúšali Rýchle akcie. V dnešnom dieli sa pozrieme na jednoduchú, ale užitočnú aplikáciu Voice Recorder, po slovensky Diktafón.

V teréne nám poslúži ako náhrada diktafónu smartfón, no občas aj doma, či v kancelárii príde vhod možnosť nahrať napríklad hlasovú poznámku. Apple doteraz neponúkal v macOS takúto natívnu aplikáciu, s príchodom Mojave to však už je možné.

Zdroj | Apple

Po otvorení aplikácie Diktafón môžeme hneď začať pracovať. Ako názov záznamu je implicitne nastavená naša poloha, ak to chceme zmeniť, urobíme to ľahko. V menu na hornej lište otvoríme Nastavenia

…a tam zrušíme zaškrtnutú možnosť Pomenovať podľa polohy. Odteraz sa budú naše záznamy označovať Nová nahrávka, Nová nahrávka 2 a tak ďalej. Keď sme už v nastaveniach, môžeme si skontrolovať, či nám vyhovuje kvalita audia a kedy sa má vyčisťiť kôš s vymazanými nahrávkami.

Zvuk zaznamenávajú zabudované mikrofóny, pripojiť sa môže samozrejme externý mikrofón, alebo headset. Nahrávanie spustíme pomocou stlačenia červeného kruhu umiestneného vľavo dole alebo klávesovou skratkou Com + N.

Pri diktovaní môžeme urobiť pauzu a potom pokračovať. Na to výborne slúži medzerník. Po skončení klikneme na Hotovo v pravom dolnom rohu. Ak je vám dizajn Diktafónu povedomý, je to preto, že sa podobá na inú, podobnú appku – Poznámky. Celkom logické, keďže obe slúžia prakticky na to isté.

Nahrávky môžeme ľahko premenovávať tak, že klikneme na pôvodný názov a prepíšeme na zvolený názov.

Orezanie audia je tiež ľahké, otvoríme si záznam a klikneme na tlačidlo v pravom hornom rohu.

Označíme si začiatok aj koniec (žltý obdĺžnik vľavo) a zvolíme, či ho chceme vymazať, alebo vybrať. Potom potvrdíme tlačidlom Uložiť (vpravo dole, na obrázku nie je vysvietené).

Veľkou výhodou Macu je jeho začlenenie do ekosystému Applu. Ak si urobíme záznam na počítači, máme ho k dispozícii aj na ostnatých zariadeniach, ktoré sú pripojené pod rovnakým Apple ID. Využíva sa na to iCloud, skontrolovať aktuálne nastavenie môžeme v Systémových nastaveniach, kde si rozklikneme iCloud a tam zapneme Diktafón. Podobne si to nastavíme v iOS – Nastavenia, iCloud a Diktafón.

Ak je to dobre nastavené, všetky záznamy z Macu vidieť aj na zariadeniach s iOS a opačne.

Na uľahčenie práce nám slúža klávesové skratky. Spomínaná Command + N slúži na nahratie záznamu, Medzerník je na prehratie, pozastavenie alebo obnovenie záznamu. Com + D je na vytvorenie kópie záznamu, Com + T orezanie a Delete (šípka doľava) vymazanie záznamu. Funkciu Diktafón ukončíme známym Com + Q.

Pozrite si

Apple MacBook Air – tenké telo a konečne aj Retina displej

Ak potrebujeme vyhľadať nahrávku, zadáme text do vyhľadávacieho poľa a stlačíme Enter. Ak chceme využiť hlasovú poznámku v inej službe, môžeme ju potiahnuť z okna aplikácie napríklad rovno do e-mailu ako jeho prílohu. To sú však štandardné úkony, ktoré by sme mali ovládať.

Ako vidíte, práca s Diktafónom je intuitívna a nenáročná. Ak ste prihlásení pod jedným Apple ID, prehráte si poznámky nielen z Macu na iPhone (alebo iPade), ale aj na svojom mobilnom zariadení. To je praktické keď nemáte počítač pri sebe, prípadne je vypnutý a vy si aj tak viete vypočuť svoje hlasové nahrávky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.