Hoci mnohí žijú tento rok v očakávaní nových konzol, priebežne už vyšlo veľa kvalitných hier, ktoré s ľahkosťou utiahnu aj súčasné konzoly či PC. Vyberáme preto 12 najlepších titulov, ktoré by ste mohli (alebo aj mali) skúsiť, každý podľa vlastnej preferencie žánru či systému.
Final Fantasy VII Remake (PS4)
Jedna z najväčších ikon herného priemyslu a emblémov PlayStation dostala remake – resp. jej časť. Tvorcovia sa totiž rozhodli urobiť nielen grafický, ale aj obsahový remake. Pôvodná hra bola masívna a jej prerobenie by trvalo strašne dlho – najmä keď si zaumienili, že sa chcú venovať postavám a ich minulosti i dilemám v ešte väčšej miere.
To vyústilo v pridaní ďalších častí hry. Výsledok je nevídaný – FF7 Remake prerába prvú časť hry, kde sa pohybujete v metropole Midgar (pripomína futuristické Tokio) a v origináli vám táto pasáž mohla trvať 8-10 hodín. FF7 Remake ju natiahol na 35 až 45…
Hra je unikátna v tom, že niektoré ikonické scény či momenty prerába s maximálnou opaterou – sú v oveľa vyššom rozlíšení, majú japonský či anglický dabing (originál bol bez hlasov) a je radosť sa na ne pozerať (a mnohí aj spomínať). Keď však sledujete či hráte ďalej, rýchlo zistíte, že niektoré časti sú zrazu dlhšie alebo je k známym momentom prilepená dlhšia súbojová či iná pasáž.
Funguje však veľmi dobre v tom smere, že obľúbený svet dostal repete a prináša oveľa viac. Niektoré postavy sú oveľa viac vykreslené (minule boli skôr štatisti), pri iných možno objavíte iné črty a lepšia grafika vám mení aj vnímanie. Keď to bol iba obrázok chlapíka s mečom bez slov, bol skrátka dojem iný ako keď zrazu šermuje v animácii a má hlas. Ale vlastnosti postáv či dejový chod ostali…
FF7 Remake má zároveň aj výborný príbeh v tom, že zlovestná organizácia Shinra vysáva z planéty Gaia životnú energiu Mako, ktorou poháňa tento svet. A skupina ekoteroristov (ako ich volajú) chce tento stav zmeniť, lebo si uvedomuje jeho neudržateľnosť. Paradoxne, vo svetle súčasného diania je odkaz ešte pálčivejší v roku 2020 ako v 1997, keď hra vyšla.
Aj morálne otázky, či sa kvôli väčšiemu dobru oplatí zbombardovať určitú štvrť… FF7 Remake má skvelo vykreslené postavy, Cloud, Barrett, Tifa či Aerith sú legendárni hrdinovia a je radosť za nich hrať znova.
Najväčším rozdielom sú tak súboje. Pôvodný ťahový systém je nahradený real-time verziou, ktorú si však môžete zastaviť a zadávať príkazy. Ostali tu ikonické zbrane, predmety i výbava s matériami – tieto guľôčky rôznych farieb vám pridajú možnosti mágie, uzdravovania či detekovania. Vďaka nim sa tak každá postava môže formovať inak a tým, že hráte za tri súčasne, môžete sa medzi nimi prepínať a kombinovať. Puristom to môže sčasti vadiť, ale súbojový systém je stále jednou z najväčších devíz.
Distribútor: Square-Enix
Cena: 50 EUR
DOOM Eternal (Xbox One, PS4, Switch, PC)
Legendárny DOOM má viaceré pokračovania, no najnovší kúsok výborne prenáša atmosféru originálu o 25 rokov neskôr. Odohráva sa najprv na zdevastovanej Zemi a neskôr na rôznych planétach univerza – na jednotlivé misie vyráža hrdina z vesmírnej stanice a tam si inštaluje aj nové vylepšenia.
Na hráča stále čaká drsná 3D akcia, kde nechýbajú ikonické zbrane a nepriatelia prevedené do lepšej grafiky: je tu motorová píla (ale pýta si benzín), sú tu pištole, brokovnice a iné mašiny. DOOM Eternal rešpektuje aj systém zdravia: žiadna automatická obnova, ale pekne naháňate a šetríte lekárničky či extra brnenia.
Úspešne sa vrátili aj oponenti – od šialených vojakov po rýchlych impov šľahajúcich ohnivé gule až po legendy ako Cacodaemon, ktorého zničíte najlepšie tak, že mu hodíte granát do papule, na to začne blikať a po čase exploduje. Ak sa netrafíte, môžete voliť aj inú cestu a nasypať do neho kopu nábojov, ale efektnejší spôsob je práve granát. Pri iných nepriateľoch tiež hľadáte isté slabiny – ako odstrániť ich zbrane, kam páliť najlepšie a pod.
Znie to dobre, ale DOOM Eternal riadne pridal na tempe. Bojovať proti jednému nepriateľovi je fajn, lebo si premyslíte stratégiu a zvolíte zbraň, no hra na vás často posiela viaceré druhy súčasne a vtedy začína mela: na každého platí niečo iné, väčšina je pekelne rýchla, útočia z premyslených pozícii alebo prídu postupne ďalšie vlny. Hra sa priamo vyžíva na veľkých miestach konfliktov, kde postupne pošle 15 či 25 zástupcov pekla. Našťastie priestranstvá majú často náboje i lekárničky, ale nie je ich veľa.
Nových či vracajúcich sa hráčov možno prekvapí aj premyslený dizajn levelov – na Zemi sú ruiny budov využité ako bludiska, na jednej planéte skáčete cez nekonečné priekopy na stĺpy a pod. Levely obsahujú tajné skrýše s bonusmi, no občas je ťažké sa k nim dostať. Výborne spracovaná mapa ukáže otázniky či kľúčové miesta – levely sú košaté, majú skvelé rozloženie súbojov i prestávok, radosť ich hrať. Kampaň hravo presiahne 15-18 hodín a má rôzne obtiažnosti, fanúšikovia ocenia aj vernosť sveta a pripomenú si akcie z dávnych čias. Takto sa drží séria pri živote.
Distribútor: Bethesda
Cena: 40-45 EUR
Dreams (PS4)
Jedna z tohtoročných exkluzivít Sony mieša dva prísľuby do jedného projektu: je to hra a editor hier súčasne. Kus času preto venujete príbehovému módu, ktorý vám ukáže, aké možnosti Dreams núkajú. Je to fantastický kúsok o skrachovanom hudobníkovi a jeho životnej kríze. Rozprávaný cez silnú štylizáciu a využíva rozmanité herné žánre: kus hry je behačka, iný adventúra s hádankami a pod.
Potom si môžete vyskúšať hotové kreácie iných hráčov, ktorí sa pokúšajú buď remixovať existujúce herné kúsky do vlastnej tvorby alebo od základu kreslia, budujú svety a vkladajú do nich postavy, čo žijú isté príbehy. Dreams obsahujú prehľadnú obrazovku, kde sa všetky projekty ukážu ako na titulke. Napokon sa môžete odhodlať tvoriť sami. Hra vás do detailov učí ako pracovať v editore, čo potrebuje priestor, ako sa vypiplať s detailmi, pridať si hudbu či režírovať scény. Nemusíte začínať úplne z nuly, aj vy môžete remixovať levely iných hráčov či predlžovať projekty.
A aby toho nebolo málo, 22. júla pribudla v Dreams aj podpora PS VR – takže sa dajú užiť výtvory aj v 360-stupňovej virtuálnej realite, čo dáva hre úplne iný punc.
Distribútor: Sony
Cena: 35 EUR
Animal Crossing: New Horizons (Switch)
Hovorí sa, že táto hra vyťažila z koronavírusu a lockdownu úplne najviac. Ponúkla nádherný herný paradox v správnom čase: keď ste museli ostať zavretí doma, ponúkla možnosť žiť na peknom ostrove s pár ľuďmi a venovať sa úplne civilným a sociálnym aktivitám. Zbierať jablká, vykopávať fosílie, ísť za susedmi či do obchodu, zveľaďovať si domček a kupovať doň nový nábytok, chodiť na ryby alebo pomáhať stavať iné príbytky.
Animal Crossing je dlhoročná séria a konceptov farmárčenia či podobných simulácii je veľa. No tento chytľavý projekt umožňuje neustále niečo robiť a čas ubieha veľmi rýchlo – zároveň je aj zosúladený s reálnym, takže ak hráte iba v noci, v hre je noc a máte napríklad zatvorený obchod. Alebo istý hmyz sa vyskytuje iba v stanovenom čase. Nehovoriac o sezónnych akciách ako kvitnutie čerešní či letné festivaly, ktoré hre pridávajú dobrú trvanlivosť.
Novinku môžete hrať polhodinu denne a stále budete mať čo robiť. Vykopať fosílie, vyrobiť predmety a ísť splatiť nejaké pôžičky. Alebo precestovať každý deň ostrov, naučiť sa nové recepty, poslať čosi nové do múzea, pomôcť susedovi so stratenou knihou. Sumár desiatok civilných úloh robí z Animal Crossing čarovnú hru – nemá dychberúci dej, ale herné princípy a hrateľnosť zvláda perfektne.
Distribútor: Nintendo
Cena: 60 EUR
Ori and the Will of the Wisps (Xbox One, PC)
Na prvý pohľad vyzerá Ori ako milá behačka so sympatickým hrdinom. Ale tam vnútri sa skrýva citlivý príbeh o drobcovi a stratenej sovičke. Zároveň je to púť chrabrého zraniteľného sympaťáka, ktorý tlačí na pílu v nejednej chvíli – či ide o milé intro, ktoré vás ponára do tohto sveta s rozprávačom s hromovým hlasom či melancholickou hudbou. Ori nie je bežná hra, ale hrať ju je ako vydať sa na skutočnú výpravu do magického lesa, kde neviete, čo vás kedy čaká.
Táto hra je druhým dielom v sérii, ale ak ste jednotku nehrali, môžete pokojne začať aj s touto časťou. Prvé minúty vám vysvetlia ovládanie a princípy – a neskôr už začnete prichádzať na isté pravidlá aj sami. Sú tu nepriatelia, zraniteľné miesta, labyrinty levelov, s ktorými vám pomáha minimapa. Ori sa nedá zhltnúť naraz a jeho levely sú postavené tak, že sa budete do nich vracať, keď získate nové schopnosti. Je to spočiatku frustrujúce, keď vidíte toľko nedostižných miest – na druhej strane sa takto lepšie diktuje tempo hry a na isté miesta prídete až v správnom čase.
Postupné sa rozliehajúci svet spadá do podžánru metroidvanie. Idete vpred, občas vzad a plníte menšie úlohy, ktoré vám hra zadáva. Niekoho zachrániť, prekonať prekážku, možno poraziť bossa. Ale Ori klasické princípy povýši, lebo vkladá do nich nové pocity, ktoré v hrách bežne nie sú: priateľstvá, rivalitu či stratu kamarátov. Stále platí, že Ori má obrovský krásny svet, ale je naplnený smútkou, melanchóliou, ktorú na vás prenáša aj neustále fialová, zelená či modrá paleta grafiky. Nie je úplne jednoduchý pre deti, ale nezabudnuteľný pre dospelých.
Distribútor: Xbox Game Studios
Cena: 25 EUR
Persona 5 Royal (PS4)
Fantastická japonská RPG Persona 5 sa dočkala rozšírenej verzie, ktorá patrí k tomu najlepšiemu v žánri. Nie je to iba ďalšia japonská RPG o záchrane hrdinov, ale prepracovaná sonda do japonskej spoločnosti. Na pohľad to vyzerá, že sa stanete sprievodcom odsúdeného tínendžera, ktorý má žiť rok v Tokiu a odkrúti si trest, lebo sa zastal slečny, ktorej sa chcel zmocniť istý zločinec.
Ale postupne sa ponoríte do tajov spoločenstva, ktoré má špeciálne vlastnosti a tzv. svoje persóny, ktoré im dávajú špeciálne schopnosti. Spolu s nimi podnikajú výpravy do ľudskej mysle, ktorá býva často skorumpovaná a porážate tu démonov či čelíte nevídaným úlohám.
Hra má teda dve časti. V civilnej chodíte po svete ako študent, komunikujete s inými postavami, objavujete Tokio, plníte drobné úlohy a nadväzujete kontakty so spolužiakmi či inými ľuďmi. Ale v noci sa meníte na maskovaného bojovníka, ktorý sa postaví rôznym hrozbám. Labyrinty sú totiž reflexiou negatívnych stránok postáv a odzrkadľujú pálčivé témy japonskej spoločnosti ako šikanu, ale aj korupciu či určitú formu spoločenskej kasty. Dungeony sú plné rôznych tematických prvkov – u učiteľa volejbalu zotročení študenti vo väzeniach, pri politikoch ich voliči či občania a pod. Ťahové súboje sú výborne premyslené a viaceré postavy vám dávajú rozmanité možnosti.
Persona 5 Royal je rozšírená verzia hry, ktorá ponúka jednak ďalší semester pre nášho hrdinu a tým pádom viac času a možností na socializovanie sa i udržovanie vzťahov. A pre nočné záťahy prichádza jednak nový labyrint, ale aj veľa drobných úprav v tých pôvodných. Persona 5 Royal je rozhodne aj masívna investícia – herná doba hravo prekročí 110 hodín.
Distribútor: ATLUS
Cena: 50 EUR
Dve skvelé kolekcie: XCOM2 a Borderlands (Switch)
Ak máte Switch, určite by ste mali zvážiť dve výborné kolekcie hier. XCOM 2 je ťahová stratégia, kde okrem základnej hry dostane všetky rozšírenia a môžete sa pustiť proti mimozemšťanom v náročnej, ale vynikajúco prepracovanej hre. Na bojisku sa striedate s nepriateľom: vo svojom ťahu sa snažíte presúvať jednotky do úkrytov či tyla nepriateľa a čo najlepšie zaútočiť.
Potom sa : ťahu chopí nepriateľ a útočí na vás. Postupne sa striedate, kým nesplníte úlohu: vyhladiť všetky jednotky, získať cenný predmet alebo sa len dostať na určité miesto. V niektorých misiách narazíte na veľké presily, inokedy prepadnete malé skupiny a nechýbajú ani eskortné misie, kde treba niekoho dopraviť na stanovené miesto
Čakajú vás rozsiahle mapy plné nástrah, kde využijete aj mimozemskú loď so zásobami a posielate jednotky po celom svete. Viaceré druhy vojakov vám dávajú rozmanité možnosti: každý sa postupne vyvíja na vyšší stupeň a má vlastný postup i nové zručnosti. Vďaka tomu hra nestagnuje a aj po dlhých hodinách vám má stále čo ponúknuť – ak chcete experimentovať, prísť o čo najmenej jednotiek alebo šetriť zdroje. Mapy sú často plné zničených budov či prostredí a tým pádom máte odlišné východiská pre boj.
XCOM je v tomto smere klasika: málokedy narazíte na takto prepracovanú hru s pohľadom zvrchu a prepracované taktiky i bojiská. Pozor, hra je obrovská: viac ako 24 GB miesta v pamäti a neraz má dlhé časy načítavania (okolo 45 sekúnd). Ale je to unikát, lebo sa autorom podarilo pri minimálnom grafickom kompromise preniesť hutnú taktickú stratégiu na desiatky hodín a môžete ju hrať kedykoľvek na cestách.
Distribútor: 2K Games
Cena: 50 EUR
Ak dávate prednosť skôr bláznivej akcii, na Switch vyšla aj kolekcia s tromi hrami Borderlands – jednotka, dvojka i Pre-Sequel. Akčné hry z vlastného pohľadu bežia na Switch celkom svižne (vďaka pôvodu na PS3 a staršej generácii konzol) a ponúkajú tri odlišné bláznivé príbehy so strelenými hrdinami i absurdnými zbraňami a situáciami. V hre výborne funguje aj kolobeh koristi – neustále pálite po ďalších nepriateľoch, aby ste získali lepšie zbrane či výbavu a tú použili na ďalšie záťahy.
Pre fanúšikov nechýbajú ani viaceré triedy postáv, takže za každého môžete využívať iné techniky či fintičky. Na sérii cítiť ako sa postupne vyvíja – jednotka je výborný štart, dvojka má prepracované viaceré mechanizmy a Pre-Sequel je lahôdka skôr pre znalcov a akcentuje rôzne detaily. Borderlands majú netradičné postavy, ktoré si postupne získali veľkú základňu fanúšikov a oplatí sa sledovať aj bláznivé vyčíňanie i dialógy v misiách, nielen akciu.
Cellshadovaná grafika sa celkom hodí aj na Switch verziu a futuristický svet sa tak rýchlo neopozerá. Výhoda kolekcie je, že si môžete každý diel inštalovať samostatne. A spolu si môžete užiť aj do 100 hodín zábavy.
Distribútor: 2K Games
Cena: 45 EUR
The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima a dve stratégie
Medzi najlepšie hry roka určite zatiaľ patrí aj štvorica nedávno recenzovaných titulov. Dve PS4 exkluzivity s nádhernými svetmi, akčnými súbojmi i dejmi The Last of Us Part II i Ghost of Tsushima. A medzi stratégiami sa určite nestratí dvojica Command & Conquer: Remastered Collection a Desperados III.