Čipy Intel podporujúce najnovšie siete Wi-Fi prídu na trh už tento rok, no štandard, ktorý zatiaľ nie je definitívne schválený, sa masovo rozbehne až na budúci rok.
Siete Wi-Fi sú mimoriadne dôležité pre mladých ľudí, ktorí ich používajú najviac. Až 69% „mileniánov“ (narodených v novom miléniu) považuje výpadok Wi-Fi za väčší problém, ako prerušenie vysielania TV.
Majster sveta v rýchlosti
Hoci je nový štandard Wi-Fi 802.11ax, nástupca 802.11ac, stále v podobe draftu, prvé produkty s jeho podporou sa už objavujú. Už začiatkom minulého roku totiž Qualcomm začal dodávať na trh čipy s podporou pred-štandardu 802.11ax.
Oznámenie Intelu o začatí dodávok takýchto čipov v priebehu roku 2018 má však veľký význam, pretože Intel je zároveň veľkým dodávateľom Wi-Fi produktov.
Čo prinesie nová generácia Wi-Fi? Bude samozrejme rýchlejšia, oproti súčasnému najrýchlejšiemu štandardu 802.11ac až niekoľkonásobne. V laboratórnych podmienkach dosiahli vývojári rýchlosť až 10 Gbit/s. V reálnom prostredí by mala linková rýchlosť v kanáli o šírke 160 MHz dosahovať stále impozantných 2,4 Gbit/s, čo predstavuje 300 MB/s. Dáta z plného DVD by sa tak dali teoreticky preniesť za menej ako 16 sekúnd.
Prax síce býva „trochu“ odlišná oproti teórii, ale Wi-Fi 802.11ax bude medzi WLAN technológiami majstrom sveta. Jeho podstatným prínosom však bude niečo iné. Nedostatočná rýchlosť nie je totiž pri súčasných aplikáciách problémom ani pri použití zariadení podporujúcich 802.11ac, či 802.11n – zvládnu aj streamovanie videa v 4K rozlíšení.
Súčasný najrýchlejší Wi-Fi štandard 802.11ac ponúka pri kanáli so šírkou 80 MHz pre užívateľa s jednou anténou rýchlosť prenosu 433 Mbit/s a vo vylepšenej verzii Wave 2 a kanáli so šírkou 160 MHz so zariadením so 4 anténami s podporou MU-MIMO teoretickú rýchlosť až 3,39 Gbit/s. V reálnom prostredí, samozrejme, podstatne menej.
Podstatné výhody nie sú o rýchlosti
Wi-Fi 802.11ax zlepší najmä dátovú priepustnosť v zahltených oblastiach – v bytových domoch, kancelárskych budovách, na letiskách, konferenciách a podobne. Oproti routrom s „ac“ technológiou by sa mala priepustnosť zlepšiť až štvornásobne. V praxi to znamená, že aj veľký počet súčasne komunikujúcich zariadení dostane primeranú konektivitu.
Postará sa o to viacero vylepšení, ktoré budú do nového štandardu zakomponované. Prenosy MIMO, resp. MU-MIMO (Multi-user Multiple Input Multiple Output) budú k dispozícii nielen pre downlink, ako v prípade „ac“, ale aj pre uplink, nové Wi-Fi bude využívať moduláciu OFDMA (Orthogonal frequency-division multiple Access) a dvojicu vektorov sieťovej alokácie (NAV, Network allocation vector).
Vylepšené optimalizačné algoritmy umožnia efektívnejšie využívanie spektra. Nová technológia Wi-Fi bude pritom pracovať v doterajších bezlicenčných pásmach 2,4 GHz a 5 GHz.
Nové Wi-Fi nebude tak skoro
Adaptácia nových technologických štandardov užívateľmi je postupný proces. Výrobcovia síce dokážu už pred certifikáciou prísť na trh s produktmi Wi-Fi (spoločnosť Asus už napríklad ohlásila router), ale väčšina z nich čaká na dokončenie štandardov.
Certifikačný proces zabezpečuje, aby všetky produkty pre siete Wi-Fi spoľahlivo spolupracovali. Wi-Fi Alliance je presvedčená, že schválenie nového štandardu zvyčajne predstavuje začiatok novej éry Wi-Fi. Kým ale dosiahne mainstream, chvíľu to trvá.
Potvrdzuje to aj najnovšia aktualizáciu súčasného štandardu Wi-Fi, 802.11ac Wave 2. Certifikácia pre zariadenia s podporou „Wave 2“ bola oznámená v júni 2016 a Linksys začal dodávky routra, alebo smerovača s podporou tejto technológie už o mesiac neskôr. V bežných smerovačoch vyššej triedy pre spotrebiteľov sa však začína bežne vyskytovať až v tomto období.
Podobne Wi-Fi Alliance neočakáva masové rozšírenie produktov s podporou 802.11ax do roku 2019. Aby sa tak stalo, musí byť na trhu najskôr dostatočná ponuka prístupových bodov a smerovačov s 802.11ax.
To ale samo o sebe nestačí, ak váš tablet, notebook, smartfón, alebo iné zariadenie nebude podporovať tento štandard. Budete musieť vymeniť aj svoje terminály, aby ste dokázali využiť vrcholové parametre novej technológie. Tá musí byť, pochopiteľne, spätne kompatibilná so staršími štandardami. So starším zariadením sa síce na smerovač s 802.11ax pripojíte, ale len na úrovni staršieho štandardu – napríklad „ac“, alebo „n“.
S novým Wi-Fi sa však aspoň blýska na lepšie časy. Načase!