Pohodlie je najčastejším argumentom, prečo sa rozhodujeme pre bezkľúčový (keyless) systém. Takéto komfortné zamykanie a štartovanie automobilov má však bezpečnostné diery. Myslia na to najmä výrobcovia bezpečnostných systémov, a práve jeden z nich sme si nainštalovali.
Bezkľúčové zamykanie a štartovanie už dávno nie je výsadou len prémiových automobilov. Kľudne si takýto systém môžete dopriať aj do najdostupnejších automobilov ako napríklad Škoda Fabia alebo Suzuki Swift. Tomuto spôsobu zamykania auta by sme mali veriť, ostatne ponúkajú ho všetci významní a overení predajcovia automobilov.
Pravdou však je, že bezkľúčový systém sa dá obísť. A to pomerne jednoducho. Svetom internetu sa šíri poriadna vlna kritiky, ktorá ostro kritizuje zabezpečenia automobilov týmto spôsobom. Aj spoločnosť ADAC sleduje možnosť zneužitia systémov a v súčasnosti by prepadli takmer všetky automobily na trhu, ktoré systém bezkľúčového otvárania a štartovania ponúkajú!
Výnimku tvorí aktuálne len Land Rover Discovery či Range Rover, ktoré sú vyrobené od februára či marca roka 2018. Rovnako je na tom aj Jaguar I-PACE. Testom jednoduchého zneužitia systému prešlo ešte aj BMW i3, Volvo XC60 T5 či Mazda 2 Skyactive 90 Kizohu, ktoré nebolo možné otvoriť, no naštartovať by ich zlodeji prečítaním kľúča dokázali. Naopak Infinity Q30 by síce zlodeji otvorili, no už by ho nenaštartovali. Pozrite si kompletné výsledky testov ADAC.
Navštívili sme preto spoločnosť SAFE Systems SK, ktorá sa problematikou zaoberá, aby sme zistili ako to v skutočnosti je. Môcť prísť k autu, odomknúť ho iba potiahnutím za kľučku a naštartovať jediným stisnutím tlačidla je totiž maximálne komfortné a pohodlné. Môžete zabudnúť za vyťahovanie kľúča, ktorý máte niekde na dne vrecka či v taške. Sami sme sa však presvedčili, aké je zneužitie takéhoto systému jednoduché!
Odcudzenie alebo vykradnutie automobilu, ktorý je zabezpečený keyless systémom, je najčastejšie v prémiových segmentoch. Aby nie, tu predpokladajú zlodeji najväčší profit. Krádež je pomerne rýchla, je bez mechanického poškodenia automobilu a deje sa prevažne v noci. Neoficiálne štatistiky hovoria, že dokonca rastie počet vykradnutých áut voči ukradnutým. Tu môžete mať problém aj s poisťovňou.
Po vniknutí do auta zneužitím keyless systému nezostanú žiadne stopy, najmä keď zlodeji auto po vykradnutí uzamknú. Vy na krádež môžete prísť aj neskôr, vtedy keď potrebujete veci, ktoré ste v aute mali. Aby zlodej vykradol, či ukradol, automobil s keyless systémom, nemusí byť ani prehnane zručný. Zariadenie na prečítanie signálu kľúča sa dnes na internete dá kúpiť približne za 2 500€, no nie je ani náročné ho vyrobiť.
Komunikácia medzi kľúčom a automobilom funguje na princípe rádiových vĺn a prebieha na dvoch kanáloch rovnako pri otváraní aj pri naštartovaní. Kľúč v dosahu auta vie na správny signál z auta odpovedať kedykoľvek, čiže sa dá povedať, že vysiela prakticky bez prestávky.
Zlodej pomerne ľahko čítacím zariadením odchytí komunikáciu kľúča a následne jednoducho automobil odomkne. Stačí, aby sa vysielačkou „načítal“ resp. „predĺžil“ signál kľúča, čo je možné až do vzdialenosti 100 metrov od kľúča! Čítate dobre, prakticky vie zlodej signál zachytiť svojím čítacím zariadením až na takúto veľkú vzdialenosť. Samozrejme vzdialenosť závisí aj na prekážkach v okolí. Na zneužitie už potom stačí prísť k autu s druhým zariadením, a to až vo vzdialenosti do jedného kilometra od načítaného signálu kľúča. Všetko trvá pár minút, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži.
Prišli sme do spoločnosti SAFE Systems SK s naším služobným BMW, ktorého kľúč predtým nemali nikdy k dispozícii. Demonštračné čítacie zariadenie načítalo signál z nášho kľúča doslova v priebehu niekoľkých sekúnd. Následne okamžite prenieslo virtuálny kľúč resp. predĺžilo signál kľúča a naše auto bez problémov ďalší človek s druhým zariadením (po overení správnosti) odomkol a naštartoval.
Druhé zariadenie, ktoré prijalo signál a tvári sa ako kľúč, musí byť do vzdialenosti jedného metra od auta na odomknutie automobilu. Pre naštartovanie stačí nájsť miesto, kde je umiestnený bezkontaktný štartér. Ten býva označený symbolom. Tak ako v našom prípade. Auto sa správalo tak, akoby sme vo vnútri boli s naším kľúčom.
Vzhľadom na to, že prvý potrebný kontakt medzi čítacím zariadením a kľúčom môže prebehnúť až do vzdialenosti 100 metrov, zlodej potrebné informácie dokáže získať aj keď ste doma a kľúč máte odložený na poličke.
Ako sa tejto bezpečnostnej nedokonalosti brániť? Systém bezkľúčového odomykania/zamykania a štartovania si môžete nechať odpojiť. Ale to by strácal zmysel komfort, kvôli ktorému ste si ho kúpili. Taktiež môžete kľúč odtieniť, napríklad špeciálnym puzdrom.
V tomto prípade by bol však bezkľúčový systém opäť nefunkčný a zakaždým by ste kľúč museli z puzdra vytiahnuť, kde sa stráca zmysel celého keyless systému. Jedným z najpraktickejších riešení tak môže byť tzv. Safe Kessy Chip, ktorý sme si nechali nainštalovať aj pre naše BMW. Ide o, veľmi zjednodušene povedané, miniatúrnu elektroniku s pohybovým senzorom vo vašom kľúči od auta, ktorá keyless systém deaktivuje, ak je kľúč v kľude.
Samotná inštalácia trvá pár minút. Zvládnete ju bez problémov sami, jediné čo sa vám musí podariť je rozobrať kľúč tak, aby ste dokázali vybrať batériu a vložiť na toto miesto batériu so Safe Kessy Chipom. Preto aj samotný distribútor Safe Kessy Chipu odporúča inštaláciu u vášho predajcu automobilov alebo u svojich servisných partnerov.
Safe Kessy Chip chráni váš automobil uspaním kľúča. To znamená, že keď sa kľúč pár minút nehýbe, systém odpojí batériu a kľúč prestane vysielať signál, ktorý by mohol byť následne zneužitý. V takomto stave sa zlodej nemá ako dostať k potrebným informáciám na odomknutie a naštartovanie automobilu. Kľúč začne vysielať signál v momente, keď s ním pohnete.
Systém nevyžaduje zásah do vozidla, zložitú inštaláciu ani montáž. Pracuje s citlivým 3D senzorom na rozpoznanie pohybu a má spotrebu energie približne 1uA (mikro ampér). Po vložení do kľúča sa rozbliká LED indikácia, ktorá vás informuje o to, že je senzor pohybu aktívny. Neskôr už je indikácia nečinná.
Bezpečnostné riešenie Safe Kessy Chip stojí 169 €, bez ďalších doplatkov. Riešenie nájdete dostupné na www.safesystems.sk alebo priamo u všetkých autorizovaných dílerov automobilov.
V cene je aj alumíniový obal, ktorý ochráni váš náhradný kúč a dve náhradné batérie. Práve nápad s alumíniovým obalom sa nám veľmi páčil. Sem si môžete uložiť váš druhý kľúč od auta, pričom ani v tomto prípade nebude možné zneužitie vysielaného kódu na otvorenie či naštartovanie vášho auta.
Riešenie používame už niekoľko dní a musíme priznať, že ide o skvelý nápad. Na našom komforte sa nezmenilo nič. Stále máme rovnaký kľúč od auta, avšak s tým rozdielom, že keď ho máme položený na pracovnom stole či doma, nie je možné naše auto jednoducho otvoriť a naštartovať, ako predtým.
O tom či vám riešenie funguje sa presvedčíte jednoducho, tak ako my. Stačí si kľúč položiť na strechu auta. V čase, keď systém deaktivuje vysielanie kódu auto neotvoríte. Keď s kľúčom pohnete, vidíte, že auto opäť otvoríte, tak ako predtým.
Riešenie SAFE KESSY Chip tak treba pochváliť za jednoduchú montáž a praktické riešenie. Cena tiež nie je privysoká na to, aby ste mohli pokojnejšie spávať. Úprimne, predtým ako sme navštívili SAFE Systems SK registrovali sme množstvo informácií o tom, že otvorenie a naštartovanie auta s keyless systémom je s príslušným vybavením jednoduché. Až keď to vidíte na vlastné oči, pochopíte, aké je vaše auto zraniteľné.