Reklama

Jony Ive - génius, ktorého dizajn si zamiloval celý svet

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Na jeho prácu sa pozeráme dennodenne, či už používame produkty od Apple alebo produkty, ktoré boli jeho dizajnom nepochybne ovplyvnené. Jony Ive svojou prácou ovplyvnil celý svet i mimo oblasti technológií a aj vďaka nemu je dnes Apple na absolútnom vrchole.

Sir Jonathan Paul Ive, KBE, HonFREng, RDI, alebo tiež Jony Ive, sa narodil 27. februára 1967 v Londýne. Jeho otec bol zlatník a starý otec inžinier. Nebolo preto zrejme žiadnym prekvapením, keď už ako malý chlapec s obľubou opatrne rozoberal všetky elektronické zariadenia v domácnosti aby zistil, ako boli vyrobené a ako fungujú.

Svoju záľubu spojil s talentom a zručnosťou pre kreslenie. Už počas strednej školy boli jeho učitelia uchvátení jeho návrhmi, ktoré podľa nich mohli ísť priamo do výroby. Pre svoj študentský projekt v druhom ročníku si vybral spätný projektor, ktorý kompletne navrhol a zostrojil sám. Výsledok bol tak dobrý, že údajne prekonával aj vtedajšie dostupné modely na trhu. Bol kompaktný a moderný, rovnako ako jeho ďalšie výtvory v spoločnosti Apple.

Zdroj | Marcus Dawes

Ešte pred prácou v Apple však Jony Ive pracoval v londýnskej dizajnérskej agentúre Tangerine (Mandarínka), v ktorej navrhoval dizajn bežných predmetov a spotrebičov, vrátane zubných kefiek, vŕtačiek alebo záchodov. Jony Ive bol však z tejto práce frustrovaný, pretože jeho návrhy boli často príliš nákladné a príliš moderné. Pomyselným klincom do rakvy bola zrejme zákazka pre spoločnosť Ideal Standard, pre ktorú mala agentúra navrhnúť novú sériu záchodov, bidetov a umývadiel.

Pozrite si

Steve Wozniak – druhý Steve, vďaka ktorému existuje Apple

V roku 1992 sa napokon Jony po dlhom presviedčaní presťahoval z Londýna do Kalifornie a v septembri toho roku začal pracovať pre Apple. V tom čase však už spoločnosti nepracoval Steve Jobs, bez ktorého sa Apple začalo postupne potápať. Po niekoľkých neúspešných produktoch (napr. Apple Newton) chcel Jony z Apple odísť. Napokon tak neurobil a po návrate Steva Jobsa do spoločnosti sa z neho stal viceprezident priemyselného dizajnu Apple.

Zdroj | CORBIS

Steve Jobs mal vždy slabosť pre dizajn a kvalitu, preto si s Jonym okamžite padli do oka. Ich prvým spoločným cieľom bolo vytvoriť jednoduchý počítač navrhnutý od základu pre novú internetovú éru. Tak sa zrodil prvý iMac, guľatý, hravý a sympatický počítač, ktorý zadefinoval dizajnový jazyk a imidž spoločnosti.

Ako už dnes vieme, Apple nezostalo iba pri počítačoch a v nasledujúcich rokoch na čele so Stevom Jobsom a Jonym Ivom vytvorilo ikonický iPod, iPhone, iPad a mnoho ďalších produktov, ktoré si zamiloval celý svet. Za svoju prácu bol v roku 2012 ocenený anglickým šľachtickým titulom Sir, čím sa stal zrejme jediným zamestnancom Apple pasovaným za rytiera. Posledným a zároveň najväčším projektom Jonyho Iva bola nová centrála spoločnosti Apple, dnes známa ako Apple Park.

Pozrite si

Takto vyzerá hotový Apple Park, ako vlastne vznikol?

Či už to bola frustrácia z rutinnej práce, nespokojnosť londýnskeho rodáka so životom v Kalifornii alebo jednoducho prirodzený kariérny krok vpred, Jony Ive tento týždeň oficiálne opustil Apple a započal novú éru s vlastnú dizajnérsku spoločnosť LoveFrom. Bude to zároveň aj nová éra pre Apple a my sa nevieme dočkať, čo Jony Ive s novou spoločnosťou a Apple s novým vedením divízie dizajnu v budúcnosti ešte prinesú.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.