Reklama

Je naozaj také ľahké prísť o svoju identitu?

TECHBOX

Starší film The Net (Sieť) so Sandrou Bullock ukazuje, čo sa môže stať, ak vás niekto pripraví o identitu. Natočený bol pritom v roku 1995, keď bol vrcholom technologického pokroku mobilný telefón a päťkilogramový notebook. Dnes je všetko inak. Kyberzločinci to majú oveľa ľahšie a vy, ako bežný používateľ, môžete stratiť veľmi veľa.

Už dávno neplatí, že pre kybernetických zločincov sú cenné len údaje o platobných kartách a vaše prihlasovacie údaje. Veľkú cenu má aj meno, ktoré sa dá priradiť k adrese, najlepšie aj s rodným či s telefónnym číslom. V tomto prípade už ľudia nie sú takí ostražití. Pritom nie je vôbec zložité zdvojnásobiť si svoju bezpečnosť. Znamená to pre vás len pár klikov navyše pri prihlasovaní cez dvojfaktorové overenie. Vďaka tomu však máte istotu, že sa do vášho účtu len tak ľahko nenabúra ani majster heker.

Zdroj | ESET

Ako to funguje?

Dvojfaktorová autentifikácia (dvojstupňové overenie) je jednoduchý spôsob, ako pridať do účtov ďalšiu vrstvu zabezpečenia. Čo sa pod tým myslí? Aby ste to pochopili, musíte poznať tri klasické faktory autentifikácie, ktoré sa pre zjednodušenie označujú „ako niečo, čo viete”, „niečo, čo máte” a niečo, čím ste”. Tým prvým sú heslá, PIN kódy a vzory uzamknutej obrazovky. Do druhej kategórie môžeme zaradiť fyzické kľúče (RFID), elektronické tokeny alebo SMS kódy. Poslednou skupinou sú biometrické údaje – odtlačky prstov, sietnice, sken tváre.

Systém dvojstupňového overenia vás požiada o odpovede z dvoch rôznych faktorov. Môže to byť PIN kód (niečo, čo viete) a skenovanie odtlačkov prstov (niečo, čo ste), alebo skenovanie sietnice (niečo, čo ste), po ktorom nasleduje zadanie kódu z bezpečnostného tokenu (niečo, čo máte).

Pozrite si

Digitálny detox užitočnejší ako ten klasický?

Najznámejšie on-line služby síce majú možnosť aktivovať si dvojfaktorovú autentifikáciu, no neponúkajú ju automaticky pri založení konta. Musíte si ju vyhľadať v službe, ktorú chcete používať a povoliť ju. Nájdete ju tiež v nastaveniach služby, resp. pri informáciach o ochrane osobných údajov na webstránkach danej služby či platformy.

Ak podvodníci získajú vaše osobné údaje, môžu ich zneužiť na rôzne nezákonné účely vrátane žiadostí o pôžičky či nákupy na internete.

Zdroj | Lenovo

Ako zistíte, či ste sa stali obeťou krádeže identity?

Čím viac údajov o sebe zdieľate vo virtuálnym svetom, tým viac sa vystavujete riziku šírenia informácií, ktoré by vás mohli dostať do pozornosti kyberzločincov. Väčšina z vás má vďaka zdieľaniu zverejnené množstvo súkromných údajov po internete. S každou novou aplikáciou, službou, on-line účtom a zariadením dostávajú zločinci lepšiu príležitosť zneužiť ich.

Pozrite si niekoľko signálov, ktoré vám môžu naznačiť, že ste sa stali obeťou krádeže identity:

  • na vašom výpise z účtu sa nachádzajú viaceré nezrovnalosti. Napríklad zobrazuje nákupy alebo výbery, ktoré ste nikdy neuskutočnili;
  • nemôžete sa prihlásiť na stránku pomocou svojho bežného hesla;
  • dostávate hovory a SMS správy z neznámych čísel so žiadosťou napríklad o zmenu hesla na streamovacej službe alebo s informáciou o tom, že na vás čaká darčekové balenie;
  • dostávate faktúry za služby a tovar, ktorý ste si nikdy nekúpili;
  • dostali ste upozornenie za omeškanie platby za službu, ktorú ste si nikdy neaktivovali;
  • priatelia na sociálnych sieťach začali z vášho profilu dostávať zvláštne správy.

Na stránke Have I Been Pwned môžete zistiť, či neboli vaše dáta ukradnuté alebo sa nestali súčasťou väčšieho úniku dát. Táto webstránka umožňuje skontrolovať, či nebol súčasťou úniku aj váš e-mail alebo telefónne číslo.

Zdroj | Acer

O tom, že došlo k zneužitiu dát vám môžu napovedať aj ďalšie signály. Napríklad vám začne chodiť nevyžiadaná pošta, alebo sa neviete prihlásiť do niektorého z on-line účtov, pričom daná služba nehlási žiadne technické problémy. Odporúčaným pomocníkom pri zabezpečení vašich on-line účtov je spomínaná dvojfaktorová autentifikácia. Je bezpečnostnou vrstvou v prípade, ak sa útočníkom podarí získať vaše heslo. Odporúčame ju používať pri každej službe, ktorá ju poskytuje.

Pozrite si

Je vôbec možné pohybovať sa bezpečne na sociálnych sieťach?

Ak bola ukradnutá vaša identita na sociálnej sieti, môžete sa obrátiť na centrá pomoci. Zároveň upozornite priateľov na Facebooku, či sledovateľov na Instagrame, YouTube a inej sociálne sieti, že daný profil je falošný. Nezabudnite ho nahlásiť ho administrátorovi sociálnej siete.

Nezabúdajte na to, že krádež identity je trestný čin. Ak máte akékoľvek podozrenie, že vaša identita bola ukradnutá, konajte okamžite a kontaktuje orgány činné v trestnom konaní. Len takto môžete minimalizovať negatívne dôsledky. Majte na pamäti, že krádež identity sa často používa na zamaskovanie skutočných páchateľov trestných činov, z ktorých môžete byť v konečnom dôsledku obvinení vy.

Zdroj | ASUS

Získané údaje sa často predávajú, obľúbeným miestom je neslávne známy dark web. Bezpečnostní výskumníci preskúmali ponuky a vytvorili prehľad priemerných cien za ukradnuté osobné údaje. Možno vás prekvapí, že ceny sú oveľa nižšie, ako by ste očakávali. Najdrahšia je klonovaná karta American Express s PIN kódom za 35 dolárov. Údaje o kreditných kartách sa bežne predávajú už za 12 až 20 dolárov, cena za ukradnuté prihlasovacie údaje do účtov on-line bankovníctva s minimálnym zostatkom 2 000 dolárov je v priemere 65 dolárov. Pomerne vysoko sa predávajú účty Gmail, v priemere za 165 dolárov. Je to preto, lebo sa často používa ako jediná prihlasovacia možnosť do iných služieb.

Zdroj | ESET

Vhodnou ochranu vášho zariadenia pred krádežou identity je ESET Parental Control pre Android. Ochráni vás tiež pred ransomvérom a zneužitím dát, zabezpečuje on-line platby, blokuje neoprávnený prístup k webovej kamere a poskytuje ochranu vašej domácej siete.

Viac informácií k téme krádeže identity nájdete na bezpecnenanete.sk. Prečítajte si viac o tom, ako môže krádež identity spôsobiť obrovské problémy v skutočnom živote, ako sa chrániť pred krádežou identity, alebo sa viac dozvedieť o dvojfaktorovej autentifikácii.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.