Apple hovorí o novom čipsete A13 Bionic v iPhone 11 ako o doteraz najvýkonnejšom čipsete v smartfóne, aký tu kedy bol. Záleží na tom však v praxi, alebo ešte stále postačí aj starší čipset Apple A12 Bionic v minuloročnom iPhone Xr?
O minuloročnom čipsete Apple A12 Bionic sa toho napísalo veľa. Najčastejšie opakovanou frázou bolo, že Apple si hravo získalo náskok pred spoločnosťami Qualcomm a HiSilicon, ktoré ponúkajú porovnateľké čipsety Snapdragon a Kirin.
To tú pre fanúšikov oboch táborov zaujímavé informácie, no v praxi pri bežnom používaní smartfónu veľa neznamenajú, najmä keď na týchto čipsetoch bežia diametrálne odlišné operačné systémy a aplikácie v celkom inom programovacom jazyku. Čo však zmysel má, je porovnanie minuloročného čipsetu v iPhone Xr s tým tohtoročným, ktorý nájdeme v iPhone 11, ale aj v iPhone 11 Pro a Pro Max.
Aby bolo porovnanie čo najférovejšie, smartfóny sme aktualizovali na najnovší iOS 13.1 a do iPhonu 11 sme stiahli najaktuálnejšiu zálohu z modelu Xr. Kde začať? Ideálne pri tom, s čím sa stretne väčšina používateľov hneď na úvod, hoci ide o drobnosť. Na mysli máme samotné zapnutie smartfónu.
Stopky sme odštartovali súčasným stlačením a podržaním zapínacieho tlačidla na oboch smartfónoch. Prekvapenie! “Starý” iPhone Xr sa pri všetkých troch pokusoch zapol po 22 sekundách a iPhone 11 až sekundu po ňom. Rýchlosť zapínania však samozrejme nie je až tak podstatná, poďme sa preto pozrieť na výsledky benchmarku.
Aj keď benchmarky úplne neodrážajú reálne používanie hardvéru, stoja za pozornosť najmä z pohľadu hrubého výkonu hardvéru. Do oboch smartfónov sme preto stiahli aplikáciu Geekbench 5. Výsledky neprinášajú až tak zásadné prekvapenia. Výkon na jedno a viaceré jadrá stúpol len mierne, no väčší posun môžeme vidieť v oblasti grafického výkonu.
Pri spúšťaní aplikácií je viditeľné, že Apple si dalo so svojimi aplikáciami prácu navyše a každá z nich sa na oboch modeloch zapína na vlas rovnako rýchlo. Rozdiely badať až pri aplikáciách od tretích strán, kde sa jednoduché aplikácie zapínajú na iPhone 11 zhruba o sekundu, až dve rýchlejšie.
Pri spúšťaní väčších hier, ktoré sa zvyknú spúšťať vo viacerých fázach, sa tieto sekundy dokážu jednoducho nazbierať a vtedy sa na iPhone 11 reálne do hry dostávate aj o 5 a viac sekúnd rýchlejšie, ako na iPhone Xr.
Podobné rozdiely sme mohli vidieť aj pri exporte videa v 4K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu, ktoré sme ukladali z aplikácie iMovie do knižnice fotografií. Nový iPhone 11 uložil zhruba minútové video do knižnice len o 1,9 sekundy rýchlejšie, ako iPhone Xr.
Aký je verdikt? Medziročné zvýšenie výkonu a zrýchlenie čipsetu sa rozhodne poprieť nedá. Najväčší pokrok môžeme vidieť vo výkone grafickej časti čipsetu, čo perfektne korešponduje so súbežným spustením hernej služby Apple Arcade. Rozdiely však vidieť aj pri bežnom používaní smartfónu a tento rozdiel sa bude z roka na rok s ďalšími aktualizáciami iOS a aplikácií zväčšovať.
Kúpa o rok novšieho modelu vždy znamená, že vás nový hardvér podrží o rok dlhšie, ako ten starý. Ak však plánujete iPhone zhruba o 2 roky aj tak vymeniť za nový, spomalenie sa vás možno ani nedotkne a tak kúpu minuloročného iPhonu Xr neoľutujete. Ak sa naopak chcete poistiť, pretože telefóny nemeníte až tak často, investícia do nového iPhonu 11 (alebo 11 Pro/Pro Max) sa určite oplatí.