Inteligentné hodinky, kedysi veľmi obľúbený módny doplnok v sci-fi filmoch a románoch, dnes bežná vec, ktorú používajú na celom svete milióny ľudí. Koho to vlastne napadlo – zmestiť kus počítača do náramkových hodiniek? Už kreslená postavička Dick Tracy mala v roku 1940 hodinky s rádiom, ktoré môžeme považovať za predchodcu moderných múdrych hodiniek. Oveľa vyšší level sme mohli vidieť v obľúbenom seriáli Knight Rider, kde David Hasselhoff – alias Michael, nosil štýlové digitálky, z ktorých čulo komunikoval s automobilom.
Moderný človek sa dnes nezaobíde bez dvoch zariadení: smartfónu a počítača. Všetci dobre vieme, čo sa s nimi dá robiť a aké sú ich limity. Potom je tu dvojica produktov, ktorú niektorí považujú len za technologické hračky a iní si bez nich nevedia predstaviť svoj život. Tablet a múdre hodinky. O tabletoch si napíšeme niekedy inokedy, teraz je ten správny čas na smart watch.
Ľudí môžeme rozdeliť do dvoch kategórií – tých čo nosia hodinky a tých, ktorým to nič nehovorí. Ak teda niekto z vás zvažuje, že by chcel minúť peniaze na tento doplnok, nech sa zamyslí, aký má vzťah k hodinkám. Ináč to budú vyhodené peniaze, pretože kto nenosil po celý život hodinky, zrejme s tým nezačne ani teraz, zvlášť keď tento zázračný gadget treba nabíjať každý druhý deň a, čo si budeme nahovárať, aj tak k nim treba smartfón.
Ak sa pozrieme do histórie, prvé digitálne hodiny boli vyrobené v roku 1972 spoločnosťou Hamilton Watch Company. Ich meno Pulsar, sa stalo značkou a tú v roku 1978 kúpilo japonské Seiko. V roku 1982 dostal model Pulsar NL C01 ako prvý na svete programovateľnú pamäť. Tieto hodinky môžeme teda označiť za prvé inteligentné hodinky na svete. Data 2000 mali externú klávesnicu, vďaka ktorej mohol používateľ uložiť do hodiniek až 2 000 znakov. K modelu D409 pribudol popri miniatúrnej klávesnice aj maticový displej.
V 80-tich rokoch prichádza na trh popri Seiku aj Casio so svojimi hodinkami s kalkulačkou. Možno sa vám to bude zdať úsmevné, spomínať tieto triviálnosti, ale v tej dobe to boli naozaj pokročilé technológie. Treba si uvedomiť, že prvé stolové kalkulačky s mikroprocesorom sa objavili v roku 1971 a o rok neskôr prišli tzv. vedecké, s rozšírenými funkciami. Boli to pomerne veľké zariadenia, ktoré sa napájali z elektrickej siete.
Seiko mala úspešnú modelovú radu RC. RC-1000 z roku 1984 boli prvé inteligentné hodinky, ktorých dáta boli kompatibilné s väčšinou vtedajších počítačov: IMB PC, Commodore 64, Apple II, NEC 8201 a podobne.
Seiko Epson RC-20 z roku 1985 mal v sebe klon mikroprocesoru Z-80 s 8 KB ROM a 2 KB RAM. Mal aplikácie pre tvorbu poznámok, plánovací kalendár, kalkulačku. Maticový displej mal 42 x 43 pixelov s dotykovým ovládaním. Nosil ich aj James Bond vo filme Špión, ktorý ma miloval.
Hodinky RC-2000 PC Data graph, taktiež z roku 1985, dostali prezývku „najmenší počítačový terminál na svete“. RAM mala veľkosť 2 KB. Model RC-4500 mal podobné funkcie ako RC-4000 a dodával sa rôznych farbách.
V roku 2000 vyrobila IBM hodinky, ktoré poháňal operačný systém Linux 2.2. Pôvodná verzia hodiniek vydržala len 6 hodín, neskôr zdvojnásobila svoju výdrž. Nové funkcie boli zaujímavé: akcelometer, vibrovanie či snímač odtlačkov prstov. Na základe spolupráce IBM a Citizen vzniklo zariadenie WatchPad. Ich displej bol jemnejší, 320 x 240 pixelov, bežal na nich operačný systém Linux 2.4 s 8 MB RAM a 16 MB ROM typu flash. WatchPad mal už aj Bluetooth. Napriek pomerne priaznivej cene 399 dolárov sa projekt po roku a pol zastavil.
Inteligentné hodiny také, ako poznáme dnes, prišli na svet v roku 2013. Firma Sony predstavila svoje SmartWatch a potom SmartWatch2, Samsung zase svoje Galaxy Gear a prekvapujúco aj Qualcomm so svojimi Qualcomm Toq.
V roku 2015 pridáva Apple do svojho portfólia Apple Watch, ktoré sú v súčasnosti najpredávanejšie inteligentné hodinky na svete. Pred pár dňami predstavilo svoju najnovšiu generáciu Apple Watch Series 4, ktoré síce nemajú vodotrysk, ale dokážu – ako jediné na svete zmerať EKG, čo je predsa len praktickejšie a užitočnejšie.
V auguste sa začalo uvažovať, že svoje železo v ohni bude mať aj spoločnosť Google, tá však neskôr tieto informácie dementovala. Tento týždeň predstavil novú generáciu čipsetov Qualcomm. Ide o úplne prvý procesor, ktorý bol vyvinutý pre inteligentné hodiny. Prví výrobcovia prídu s novými modelmi, ktoré budú obsahovať Snapdragon Wear 3100 už v najbližších týždňoch. Ale o tom si povieme v ďalšom dieli, kde sa budeme venovať inteligentným hodinám, ktoré sa dajú kúpiť a používať dnes.