Medzi najzraniteľnejšie skupiny používateľov internetu určite patria dôchodcovia a deti. Práve druhej skupine sa dnes budeme venovať v rámci nášho pravidelného seriálu Hrozby na internete.
Po prvej časti venujúcej sa Phishingu sa tak zameriame na hrozby na internete, ktorými sú najčastejšie vystavované deti. Patrí sem kyberšikana, no taktiež dezinformácie.
Problematike bezpečnosti na internete sa aktívne venuje aj slovenská spoločnosť ESET, ktorá na svoje stránke bezpecnenanete.sk pravidelne uverejňuje články na túto tému. Za zmienku stojí časť Pre rodičov a deti, ktorá sa konkrétne venuje témam ako kyberšikana či problematike sociálnych sietí.
Čo je kyberšikana?
Kybernetická šikana alebo kyberšikana je druh šikany, ktorý je realizovaný pomocou informačných a komunikačných technológií, najčastejšie cez internet a mobil. Formy môžu byť rôzne:
- dehonestujúce blogy a stránky
- urážlivé a nenávistné správy na sociálnych sieťach (flaming)
- zverejňovanie fotografií a vydieranie
- sexuálne obťažovanie cez posielanie správ, fotiek a videí so sexuálnym podtextom (sexting)
- prenasledovanie (cyberstalking)
Problém kybernetickej šikany sa zvýraznil najmä s nástupom sociálnych sietí, nad ktorými rodičia väčšinou nemajú kontrolu a na ktorých množstvo používateľov zneužíva možnosť ostať v anonymite. Problémom sú tiež zoznamky, na ktorých môžu deti naraziť na sexuálne obťažovanie. Na túto tému vznikol v Českej republike výborný dokumentárny film V síti, ktorý by mala už 10. marca odvysielať aj RTVS.
Čo si všímať?
Podľa portálu zodpovedne.sk, ktorý sa venuje bezpečnému a zodpovednému používania internetu, mobilných telefónov a nových technológií, existuje niekoľko znakov, ktoré je dôležité si všímať pri správaní dieťaťa:
Dieťa môže byť elektronicky šikanované, ak:
- nečakane prestane používať počítač,
- sa zdá nervózne, neisté alebo smutné pri čítaní emailov alebo okamžitých správ, správ v mobile,
- sa zdá nahnevané, depresívne alebo frustrované po odchode od počítača,
- uniká do choroby,
- nechce chodiť do školy alebo medzi ľudí,
- vyhýba sa rozhovoru o tom, čo robí na počítači,
- uzatvára sa pred rodinou a priateľmi, a súčasne popiera, že by sa niečo dialo,
- uniká do sveta fantázie, počítačových hier.
Dieťa môže elektronicky šikanovať, ak:
- rýchlo vypína obrazovku alebo zatvára programy v počítači, keď sa priblížite,
- prehnane sa smeje pri používaní počítača,
- trávi čas s kamarátmi pri počítači, prehnane sa smejú, ale nechce prezradiť, čo robia,
- vyhýba sa rozhovoru o jeho aktivitách na počítači,
- používa niekoľko online účtov alebo adries, ktoré ani nie sú jeho,
- zažilo silný konflikt s kamarátom alebo učiteľom, ktorý zostal nevyriešený, dieťa stále cíti krivdu a hnev.
Základom je komunikácia a záujem o to, čo dieťa sleduje na internete, ako používa sociálne siete a hlavne je dôležité sa s dieťaťom rozprávať o všetkých týchto hrozbách. Taktiež je dôležité obmedziť deťom prístup k niektorým stránkam a sociálnym sieťam v závislosti od veku.
Podľa prieskumu KPMG až 96 % detí vo veku od 13 do 14 rokov malo aspoň jednu osobnú skúsenosť s kyberšikanou.
„Sociálne siete umožňujú sledovať pohyb a aktivitu ľudí, výrazne zasahujú do nášho súkromia. Všetko, čo sa na sociálnych sieťach raz objaví, už tam zostane. Treba byť opatrný, nie každý, kto si vás pridá, má dobré úmysly,“ hovorí Andrea Cox z občianskeho združenia digiQ.
V tejto digitálnej dobe je dôležitá prevencia, a preto KPMG na Slovensku v spolupráci s občianskym združením digiQ ponúka školám pomoc vo forme programu Cybe4Kids. Za dva roky fungovania sa ho zúčastnilo už 1 400 detí. Novinkou roku 2020 je interaktívny webinár doplnený hrami a aktivitami.
Dezinformácie
Ďalšou hrozbou pre deti sú aj dezinformácie. Nedostatok kritického myslenia u detí môže spôsobiť, že nebudú vedieť rozlišovať, čo je pravda a čo zavádzanie. Okrem množstva publikácií na túto tému, existuje pre deti aj interaktívnejšia forma vzdelávania a tou sú hry.
Za posledné roky vzniklo viacero projektov hier, ktoré môžu deti naučiť, ako sa brániť proti fake news. Príkladom je Bad News Game for Kids, ktorá je určená pre deti od 8 rokov alebo verzia pre mladistvých od 15 rokov. V hre sa deti naučia, ako je možné vytvárať dezinformácie a ako môžu tým pádom ovplyvňovať názory ľudí. Hra je dostupná v angličtine a verzia pre starších aj v ďalších európskych jazykoch. V slovenčine ani češtine žiaľ nie.
Ďalšou výbornou hrou, určenou pre 16-ročných a starších je Troll Factory, kde sa stávate trollom, ktorý ma za cieľ šíriť dezinformácie na internete. Hra je taktiež dostupná iba v angličtine.
Jsem netvor, tvor, který žije na netu
Na záver prinášame jeden zaujímavý vzdelávací projekt, ktorý môže pomôcť zvýšiť počítačovú gramotnosť. Pokiaľ chcete pripraviť svoje deti na hrozby internetu, potom je tu kurz z Českej republiky. Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť pripravil pri príležitosti Safer internet day 2021 zaujímavý osvetový kurz vhodný pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl od 13 rokov s názvom „Jsem netvor, tvor, který žije na netu„.
Kurz je vhodný aj pre slovenských žiakov, ktorý sa pútavou formou môžu zoznámiť s etickými, sociálnymi a bezpečnostnými otázkami digitálnych technológií. Videokurz zahŕňa témy ako umelá inteligencia, internet vecí a etický hacking.