Reklama

Gramofóny a LP: Hipsterský trend, alebo naozaj verný zvuk?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Gramofón je tu s nami už viac ako stotridsať rokov a akosi sa nechce pobrať do technologického dôchodku. Práve naopak, v posledných rokoch chytá druhý dych. V našom novom seriáli sa pozrieme nielen na túto úžasnú audio mašinku, ale aj na celý ekosystém, ktorý za tie roky okolo tejto „platformy“ vznikol. Nech sa páči, tu je prvý diel.

Viete aké sú najpredávanejšie LP albumy vo Veľkej Británii za rok 2020? Podľa Official Charts data sú tieto:

  1. Fleetwood Mac: Rumours
  2. Oasis: (What’s The Story) Morning Glory?
  3. Amy Winehouse: Back To Black
  4. Nirvana: Nevermind
  5. Harry Styles: Fine Line
  6. Kylie Minogue: Disco
  7. AC/DC: Power Up
  8. Queen: Greatest Hits
  9. IDLES :Ultra Mono
  10. Arctic Monkeys: Live At The Royal Albert Hall

Za vynálezcu gramofónu sa považuje Emile Berliner, ktorý si ho patentoval v roku 1887. Konštrukčne vychádza z jeho predchodcu, fonografu. Gramofóny boli najprv mechanické – na kľuku, neskôr prešli na pohon z elektromotora.

Zdroj | Pixabay

Ide o klasický analógový prenos zvuku, ktorý má popri množstve nedostatkov aj pozitíva a jedinečnosti. Počúvanie hudby z gramofónu sa nedá porovnať zážitku, aký dostanete napríklad pri browsovaní v streamovacej službe.

Proces počúvania príjemného mäkkého zvuku sprevádza nevyhnutný rituál. Okrem fyzického kontaktu s nosičom (platňou), ukladania na tanier a spúšťania prenosky si môžete pozrieť obal, kde nájdete množstvo detailov – obrázky, texty piesní, príbeh o vzniku nahrávky a podobne.

Gramofóny môžeme rozdeliť do troch kategórií – univerzálne, Hi-Fi a pre DJ. Univerzálne sú určené bežným, nenáročným poslucháčom. Často sú riešené ako all-in-one, kde má používateľ zabudovaný zosilňovač priamo do gramofónu a stačí mu k nemu pripojiť len reproduktory.

Hi-Fi gramofón prináša zvyčajne minimalistický dizajn a treba k nemu pripojiť zosilňovač s predzosilňovačom a samozrejme reproduktory. Pri týchto zariadeniach veľmi zaleží aj na type prenosky.

Špeciálnou kategóriou sú DJ-ské gramofóny. Sú prispôsobené na náročné zaobchádzanie a skrečovanie. V každom takomto modeli nájdete priamy náhon a motor s veľkým krútiacim momentom.

Zdroj | Pixabay

Každý gramofón sa skladá z mechanizmu, ktorý sa stará o otočnú platňu a prenosku. Tá sníma z drážok platne záznam – ihla sa rozkmitá podľa frekvencie nahrávky. Následne sa signál zosilní a prenesie do reproduktorov resp. slúchadiel.

Prenoska je zrejme najdôležitejšia časť gramofónu a má priamy vplyv na kvalitu zvuku. Lacnejšie riešenie ponúka piezoelektrická prenoska. Jej nevýhodou je malý frekvenčný rozsah (50 až 10 000 Hz), môže byť kryštálová, alebo keramická.

Kvalitnejšie sú elektromagnetické prenosky. Aj tu poznáme dva druhy. Používanejšia MM (Moving Magnet) ma pohyblivý magnet a prináša výborný pomer kvalitného zvuku za prijateľnú cenu. Prenoska typu MC (Moving Coil) má pohyblivú cievku a je určená skutočným audiofilom.

Zdroj | BPI

Ani ovládanie gramofónov nie je také jednoduché, ako napríklad pri počúvaní hudby z CD a už vôbec nie trebárs zo Spotify.

Automatické ovládanie sa postará o všetko potrebné, stači stlačiť tlačidlo. Pri poloautomatickom ovládaní systém zabezpečí, že sa gramofón vypne a zvyčajne aj vráti ramienko do základne.

Manuálne ovládanie je plne v kompetencii používateľa. Spustenie, resp. zdvihnutie ramienka musí urobiť ručne. Gramofón sa nevypne ani po dohratí platne. Toto ovládanie sa využíva v Hi-Fi zariadeniach.

Pozrite si

Technics SL-1210GAE – gramofón snov v limitovanom počte

Gramofónové platne

Najbežnejším typom platne, ktorý pozná (aspoň z videnia) každý, je LP platňa. Long play, po našsky dlhohrajúca platňa, alebo elpéčko, ponúka zhruba 45-minútový záznam (22,5 minúty na stranu). Rýchlosť prehrávania je 33 otáčok za minútu. LP platňa má v priemere 30 centimetrov. Prvé elpéčko predstavili v New Yorku 21. júna 1948.

Ďalším formátom je SP (single play), hovorovo singel. Zvyčajne sa na jednej strane nachádza len jedna skladba. Rýchlosť prehrávania je 45 otáčok za minútu, priemer platne je 30 centimetrov.

Zdroj | Pixabay

Pôvodné platne sa vyrábali zo šelaku, až v 50. rokoch minulého storočia sa prešlo na kvalitnejší vinyl. Šelakové platne vyžadovali hrubšiu ihlu, jedna strana dokázala priniesť len 5 minút zvukového záznamu, nečudo – rýchlosť prehrávania bola 78 otáčok za minútu.

Viete, že..

predaj vinylových platní rastie vo Veľkej Británii už 13 rokov za sebou? V roku 2020 sa tam predalo 4,8 miliónov LP platní, čo je o 10 % viac ako v predchádzajúcom roku. Podľa Britského fonografického priemyslu nebol ich predaj taký silný od začiatku deväťdesiatych rokov.

Zdroj | Sony

Tak ako to teda s gramofónmi je? Ide len o krátkodobý ošiaľ milovníkov pekných vecí, retra a hipsterského štýlu? Určite nie, čo naznačuje aj trinásťročný rast predaja LP vo Veľkej Británii. Zvuk z elpéčka je jednoducho iný – možno nie vždy dokonalý, ale znie prirodzenejšie, prúdi z neho energia akú nikdy nezískate z digitálneho zdroja.

Gramofónom sme sa venovali napríklad v článkoch Soundmaster NR995 – retro vracia úder, Bang & Olufsen Beogram 4000c – návrat legendárneho gramofónu za cenu auta, Už aj Sony má gramofón s bezdrôtovým prenosom zvuku alebo 9 tipov pod stromček pre milovníkov LP platní.

Aké máte skúsenosti s gramofónmi vy? Počúvate z nich svoju obľúbenú hudbu, resp. uvažujete o kúpe? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.