- #Mobilné zariadenia
- 6 min.
- 3.2.2020
EÚ schválila návrh o zjednotení nabíjačiek. Kedy a ako sa to prenesie do praxe?
Európsky parlament koncom minulého týždňa s výraznou väčšinou odhlasoval návrh na zjednotenie nabíjačiek mobilných zariadení. Čo to však znamená v praxi a kedy sa táto zmena pretaví aj do praxe pri prvých produktoch?
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok 30. januára 2020, v pomere hlasov 582 za a 40 proti, schválili návrh na vytvorenie normy pre univerzálnu nabíjačku, ktorú by mohli všetci občania EÚ využívať na nabíjanie svojich mobilných zariadení, bez ohľadu na značku alebo kategóriu zariadenia.
Menej nabíjačiek, menej odpadu
S nevýhodami rôznorodosti nabíjačiek mobilných zariadení sa už stretol zrejme každý. Nabíjačky na niektoré značky zariadení sú drahé, iné sa rýchlo lámu alebo sú určené iba jedno jediné zariadenie. Cieľom Európskeho parlamentu však nie je ani tak uľahčiť život občanom EÚ pri nabíjaní mobilných zariadení, ale skôr znížiť záťaž, ktorú má nadmerná produkcia nabíjačiek na životné prostredie.
Staré nabíjačky podľa odhadov tvoria len v Európe až 12,3 milióna ton elektronického odpadu ročne, čo predstavuje približne 6 kilogramov odpadu na osobu. Ak by sa teda nabíjačky a teda aj na mobilných zariadeniach zjednotili, predĺžila by sa tak ich životnosť, pričom by sa zároveň znížil počet nabíjačiek, ktoré musí vlastniť bežný používateľ, ktorý vlastní smartfón, tablet a notebook.
Ktorý konektor to teda bude?
Ako odpoveď na túto otázku sa automaticky ponúka port USB-C, ktorý je už dnes masovo využívaný naprieč viacerým produktovým kategóriám na nabíjanie i prenos dát. Aj keď je USB-C na túto rolu ideálnym kandidátom, návrh v skutočnosti o konkrétnom konektore nehovorí. Konkrétne pravidlá pre výrobcov mobilných zariadení totiž prinesie až Európska komisia.
Európsky parlament však už vo svojom návrhu ráta aj s bezdrôtovými nabíjačkami, pri ktorých chce taktiež zabrániť fragmentácii štandardov. K tomu však zatiaľ vo výraznejšej miere našťastie nedochádza. Všetci relevantní výrobcovia mobilných zariadení totiž v súčasnosti využívajú štandard Qi.
Kedy uvidíme zmenu v praxi?
Parlament v rámci návrhu požiadal Európsku komisiu, aby predložila opatrenia vedúce k vytvoreniu normy pre univerzálnu nabíjačku najneskôr do júla tohto roka. Okrem Komisie postupuje parlament toto uznesenie Rade a vládam a parlamentom členských štátov EÚ. Celý legislatívny proces sa tak môže pretaviť do prvých produktov podliehajúcich nariadeniu v priebehu jedného až dvoch rokov.
Brzda pre inovácie?
Proti tomuto návrhu sa okrem iných ohradila aj spoločnosť Apple, ktorá síce pri poslednej generácii svojich smartfónov prešla na strane nabíjačky na univerzálny port USB-C, no na strane samotných zariadení stále využíva vlastný konektor Lightning. Podľa Apple môže takýto návrh „zmraziť“ inovácie v oblasti nabíjania a prenosu dát, či dokonca ešte viac zaťažiť životné prostredie.
Európsky parlament však apeluje na to, aby pripravovaná legislatíva počítala s pravidelnou revíziou normy, čo by malo zaručiť neustály technologický posun zatiaľ nešpecifikovanej univerzálnej nabíjačky. Ako a či sa vôbec budú vedieť výrobcovia mobilných zariadení zhodnúť na parametroch takejto nabíjačky ukáže až prax.
Déjà vu?
Dobrovoľné memorandum o vytvorení normy pre univerzálny konektor pre mobilné zariadenia pod záštitou Európskej komisie podpísalo niekoľko technologických firiem (vrátane Apple) už v roku 2009. Na túto snahu nadviazala aj smernica o rádiových zariadeniach z roku 2014. Po šiestich rokoch túto tému otvorili poslanci Európskeho parlamentu opäť, tentokrát už ale v rovine povinného nariadenia.
Aj keď sa môže zdať, že sa exekutíve EÚ presadiť univerzálnu nabíjačku nedarí, v skutočnosti došlo v tejto snahe od roku 2009 k výraznému posunu. V tom čase totiž existovalo viac ako tridsať rôznych nabíjacích štandardov, zatiaľ čo dnes nájdeme na mobilných zariadeniach iba tri – microUSB, USB-C a Lightning.
Nové zariadenie ≠ nová nabíjačka
Európsky parlament taktiež apeluje na Komisiu, aby už spotrebitelia neboli nútení kúpiť si s novým zariadením aj novú nabíjačku. V praxi tak môžu byť zariadenia predávané aj bez nabíjačky, čo by vo výsledku mohlo vyústiť v nižší objem produkcie nabíjačiek.
Predpokladom je totiž, že spotrebitelia už budú jednu alebo viac univerzálnych nabíjačiek vlastniť už pred kúpou nového produktu. Pri samostatnom predaji však nesmie dôjsť k zvýšeniu nákladov pre spotrebiteľov. Zariadenie predávané bez nabíjačky by tak malo byť lacnejšie práve o cenu chýbajúcej nabíjačky.
Zbohom Lightning?
S proprietárnymi konektormi sa po skúsenosti s doterajšou snahou exekutívy EÚ zatiaľ lúčiť nebudeme, no konektor Lightning známy zo zariadení od Apple to má možno spočítané bez ohľadu na nové nariadenie EÚ. Podľa známeho analytika Ming-Chi Kua, ktorý sa mýli v informáciách o budúcich plánoch spoločnosti Apple len zriedka, plánuje práve pri iPhone opustiť Apple svoj proprietárny konektor Lightning už v roku 2021. Nenahradí ho však USB-C, ale bezdrôtové nabíjanie. Už budúcoročný iPhone by sa tak mohol zaobísť bez akýchkoľvek (viditeľných) portov.