Reklama

Elon Musk neprestáva šokovať. Tentoraz chce internetom pokryť celý svet

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Elon Musk sa prostredníctvom Tesly (ešte po názvom Tesla Motors) zaslúžil o štart reálnej elektromobility naprieč kontinentmi. V Tesle so sesterskou SolarCity zas spúšťa rozsiahlu kampaň na budovanie energeticky sebestačných domácností pomocou solárnych striech a zásobníkov Powerwall.

A SpaceX nemá v úmysle nič menšieho, než kolonizáciu Marsu.

Pozrite si

Tesla ukázala solárne strechy – iné a lepšie

Ak k tomu pridáme aktivity organizácie OpenAI, v ktorej je Musk spolupredsedom, tá má ambíciu sprístupniť umelú inteligenciu pre všetkých, dostávame obraz renesančného génia preneseného do našej doby.

Pozrite si

OpenAI ide do výskumu umelej inteligencie s Microsoftom

Najpozoruhodnejšie na tom je, že Elon Musk nie je len rojko, čo dokáže o svojich víziách pútavo komunikovať na renomovaných fórach.

Zdroj | SpaceX

Naopak, väčšina jeho šokujúcich vízií sa po takejto prezentácii začne zhmotňovať. Spomeňme nový systém dopravy Hyperloop, na ktorom už pracuje viacero firiem a množstvo vývojárov.

Od slov k činom

Pri letoch na Mars má SpaceX už dnes k dispozícii nové motory Raptor, ktoré budú nasadené v najsilnejších nosných raketách, aj kozmickú loď Red Dragon. Tá by mala byť nepilotovaným „predskokanom“ na Marse snáď už o dva roky. A možno kozmický biznis bude nakoniec nosným záujmom Elona Muska.

Pozrite si

SpaceX posype oblohu tisíckami satelitov. Chce internet pre všetkých

V SpaceX, kde šéfuje, totiž vlastní až 54% akcií, kým v Tesle, ktorú takisto vedie, má „len“ 22 percentný podiel. V každom prípade pre SpaceX chystá neuveriteľné a bezprecedentné aktivity – nielen na Marse, ale aj na Zemi.

Zdroj | Virgin Galactic

O úvahách vybudovať rozsiahlu sieť 700-800 satelitov na nízkej obežnej dráhe, informoval E. Musk už pred dvoma rokmi. Vzápätí sa ohlásil jeden z jeho rivalov, mimochodom tiež veľmi schopný miliardár, charizmatický Richard Branson, s konkurenčným projektom OneWeb.

Získal bývalého spolupracovníka SpaceX Grega Wylera (ktorý ešte predtým pracoval u satelitného operátora O3b Networks) a strategického partnera Qualcomm a chcel by umiestniť na nízkej obežnej dráhe flotilu 648 satelitov na šírenie globálneho internetu.

Pozrite si

SpaceX má pre satelitný internet silného partnera – Google

Nechajme stranou prekáračky, kto je na tom lepšie a komu sa to môže podariť. Favoritom je určite SpaceX, lebo dokáže vynášať družice do kozmu, kým Virgin Galactic zatiaľ nedokáže zrealizovať ani svoje turistické výlety do výšky 100 km.

Šokujúci projekt

Elon Musk má pre svoj projekt satelitného internetu tiež silného hráča – Google. Aby sa však takáto sieť dala zrealizovať, je potrebné prekonať nielen fyzikálne, ale aj administratívne bariéry.

Zdroj | Mashable

Podľa portálu Engadget už SpaceX oslovila FCC (regulačný úrad v USA) so zámerom vytvoriť sieť zo 4 425 (!) satelitov pre poskytovanie internetového pripojenia s nízkou latenciou a rýchlosťou až 1 Gbit/s.

Parametre pripojenia sú impozantné, ale šokujúci je najmä počet družíc. Trojnásobne totiž prevyšuje počet satelitov, ktoré sme dostali do dnešného dňa na obežnú dráhu.

Pozrite si

Satelitný internet SpaceX pokryje Zem aj Mars

Pritom nepôjde o „hračky“ typu CubeSat. Budú to síce menšie satelity, než sa používajú dnes na telekomunikačné služby, ale s hmotnosťou 850 libier (cca 386 kg) to nebudú žiadni trpaslíci. Družice by mali lietať na asi 3x vyššej obežnej dráhe ako ISS, teda asi 1 150-1 320 km nad zemou, takže každá pokryje väčšiu časť povrchu.

Pri takejto vzdialenosti zároveň nevzniká veľké oneskorenie, ako pri pripojení cez geostacionárne družice vo výške 36 000 km.

https://www.youtube.com/watch?v=xa_kjhHguQ8

Podľa podania na FCC by mal mať projekt dve fázy. V prvej by mala sieť asi 800 satelitov poskytovať internet pre USA a niektoré vybrané oblasti. Po vynesení všetkých 4 425 satelitov, čo môže trvať päť rokov, by mala sieť poskytovať pripojenie rýchlosťou 1 Gbit/s kdekoľvek vo svete.

https://www.youtube.com/watch?v=A7gO4Hl5uW4

Ak sa to podarí, internet by mohol byť všadeprítomný ako signál navigačných družíc GPS (a ďalších systémov) a dokonale by otriasol zaužívanými biznis modelmi telekomunikačných operátorov. Predstava obchodného modelu je však záhadou.

Najjednoduchšie by bolo ponúkať konektivitu širokým masám zadarmo. Kto ale zafinancuje výrobu tisícok družíc, rádovo stovky štartov raketových nosičov a prevádzku takéhoto monštra?

Žeby sa aj tu dala uplatniť filozofia Google, ktorý ponúka väčšinu svojich produktov zadarmo, ale predáva náš čas a preferencie tým ostatným? Google v každom prípade projektu verí, čo dokázal aj masívnou investíciou do akcií SpaceX.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.