Spríjemníte si cestovanie na dovolenku užitočnými aplikáciami a smart gadgetmi. Vďaka týmto maličkostiam sa môžete vyhnúť aj nepríjemným situáciám.
V našom dovolenom seriály sme vám už pomohli s hľadaním lacných leteniek a lacného ubytovania a tiež poradili ako vyriešiť itinerár, aby ste sa zbytočne netrápili a nezabíjali čas. Dnes vám odporučíme aplikácie a gadgety priamo na cestu.
Amazon Kindle Oasis
Má zmysel so sebou na dovolenku ťahať čítačku kníh, ak máte smartfón? Určite! Dôvody sú úplne jednoduché. Šetrenie batérie, väčší komfort pri čítaní, menej unavené oči a v neposlednom rade vyššia odolnosť. Teda aspoň v prípade Amazon Kindle Oasis.
Čítačka je ešte z roku 2017, no dodnes sa umiestňuje v odporúčaniach ostrieľaných cestovateľov. Displej ponúkne jemnosť 300 ppi a uhlopriečku 7-palcov. Čítačka má 194 gramov a hliníkové telo, pod vodou vydrží 60 minút do hĺbky 2 metrov.
Incase NoviConnected
Spoločnosť Incase nie je na trhu inteligentnej batožiny nováčikom. V portfóliu majú celý rad inteligentných riešení na cesty. Najnovší prírastok síce nemá nové inteligentné funkciu, no ponúka poriadne veľkú externú batériu s kapacitou 20 100 mAh.
Po založení batérie, máte na boku kufra NoviConnected k dispozícií USB-C a 2 USB-A porty, ktorými dobijete aj MacBook. Objem kufra je 41 litrov, má odnímateľné kolieska a inteligentný zámok. Vyrobený je z polykarbonátu a odolného polyesteru. Vydrží naozaj veľa.
Cena Incase NoviConnected je na stránke výrobcu 349,95 eur.
Lenovo Yoga ANC
Slúchadlá disponujú technológiou Active Noise Cancellation ANC, ktorá sa postará o aktívne potláčanie hluku a tiež Enviromental Noise Cancellation ENC. Nechýba podpora pre hlasového asistenta. O bezdrôtové pripojenie sa stará Bluetooth 5 a slúchadlá sa nabíjajú cez USB-C port.
Aktívne potláčanie okolitého hluku oceníte, aj keď si budete chcieť počas letu zdriemnuť. Po dizajnovej stránke vyzerajú perfektne. Béžové spracovanie dopĺňajú kovové naušníky. Čo sa týka ovládania, na slúchadlách nájdeme základné ovládacie prvky na pridanie hlasitosti.
Mophie Powerstation USB-C XXL
Powerbanka s kapacitou 19 500 mAh nakŕmi nie len mobil, ale aj hernú konzolu, či notebook. Naviac ponúka USB-C ale aj USB-A porty, teda je naozaj všestranná. Batéria je zaobalená do odolnej textílie.
Priority+ Charging sa postará o to, aby pri nabíjaní batérie a súčasnom zapojení zariadenia dostalo energiu najprv zariadenie a až následne batéria. LED indikátor umožní používateľovi sledovať nabitie externej batérie.
Peak Design Everyday Backpack 20 l
Batožina Peak Design je primárne zameraná na fotografov, no možnosti ktoré Everyday Backpack ponúka z tohto ruksaku robia dokonalý cestovný ruksak. Prívlastok smart si zaslúži pre svoju variabilitu priestoru a množstvo vychytávok, ktoré ponúka.
https://www.youtube.com/watch?v=Wf8US4LJp1w
Hlavný priestor môžete absolútne upraviť podľa potrieb, viete ho využiť ako veľký mech, no zároveň rozdeliť, aby ste mali vo všetkom prehľadný poriadok. Zipsy sú vodotesne, tak ako celý ruksak, naviac však ponúkajú riešenie, ktoré zips zamkne a ochráni vás pred zlodejmi. Nájdete tu tiež šikovné pútko na kľúče, priečinok na notebook a veku je polohovateľné, čím získate viac priestoru na uloženie vecí.
Cena Peak Design Everyday Backpach 20 l je 259,00 eur.
Tile
Tile je produkt štvorcového tvaru s rozmermi 54 x 54 x 2,4 milimetra. Hmotnosť produktu je asi 9,3 gramu. V osobných veciach ich vďaka rozmerom a nízkej hmotnosti skoro nezbadáte. V batožine teda rozhodne nezaberie miesto.
Maličký lokátor vám pomôže nájsť zatúlanú batožinu a ušetriť tak kopec času. Stačí otvoriť aplikáciu a nechať lokalizovať Tile. Súčasťou však nie je obnoviteľná batéria. Trvácnosť batérie je približne jeden rok od zakúpenia produktu.
Samozrejme, bez smartfónu ani na krok. Avšak, aby bol skutočne užitočným pomocníkom, treba mu dopomôcť užitočnými aplikáciami. Netreba to však preháňať a treba vyberať tie, ktoré naozaj pomôžu alebo ich možno už aj máte.
Airport-maps
Aplikácia sa pozná s viac ako 100 letiskami, medzi ktorými nechýbajú destinácie ako Chorvátsko, Grécko, Rakúsko, či dokonca Česká republika. Obrovskou výhodou je, že Airport-maps funguje celkom offline. Teda vás nenechá v štichu, takmer nikdy.
V aplikácii nájdete okrem máp aj ďalšie užitočné informácie ako telefónne čísla, vyznačené miesta prvej pomoci alebo pasové kontroly, informácie o letoch, či aktuálnu teplotu. Šikovnou funkciou je možnosť vyznačiť miesto záujmu a nechať sa k nemu navigovať. Užitočné, najmä ak hľadáte auto na parkovisku.
Flight Board
Zrejme najužitočnejšiu vecou na letiskách sú tabule s príletmi a odletmi. Ich zásadná nevýhoda? Z 80% nie sú tam kde by ste ich potrebovali alebo na ne nie je vidno z miestečka, ktoré ste si uchmatli na sedenie. Aplikácia Flight Board vám tabuľu s príletmi a odletmi skryje do vrecka.
Aplikácia pozná viac ako 3 000 letísk po celom svete a pracuje v reálnom čase. Ponúka číslo odletovej brány, časy letov, samozrejme prípadné meškania a čísla letov. Flight Board je dostupná ako pre Android, tak pre iOS.
Spotify
Odporúčať tak známu a prevarenú aplikáciu ako je Spotify? Zmysel to má! Veľa používateľov totiž nemá nastavené ukladanie skladieb pre prípad, že budú offline. A to je v lietadle bežné.
Aby ste však mohli počúvať hudbu aj bez pripojenia na internet musíte mať predplatený účet. Ak sa rozhodujete, či predplatiť a či nie, nenechávajte si rozhodovanie na poslednú chvíľu. Predplatné musíte aktivovať cez počítač, cez aplikáciu sa to bohužiaľ nedá.
Wallet
Ak používate iOS a robíte check-in cez internet, rozhodne pri ukladaní boarding pasov popozerajte, či ich letecká spoločnosť neponúka aj vo formáte pre Peňaženku, resp. Wallet, v iPhonoch, či iPadoch.
Okrem toho, že máte boarding passy na jednom mieste, zobrazia sa vám aj na zamknutej obrazovke. Spolu s potrebným grafickým kódom. Nemusíte ich teda stále hľadať a vyťahovať. Peňaženka vám dá zároveň najavo, že let sa už blíži.