Používatelia macOS si každodennú prácu bez Dock-u zrejme nevedia predstaviť. Miesto, kde si ukladáte najpoužívanejšie aplikácie, minimalizujete okná, a z ktorého máte rýchly prístup ku všetkým aplikáciám, je komplexný nástroj. Používajte ho čo najefektívnejšie.
Dock v macOS je „lišta“, ktorú dokážete absolútne prispôsobiť svojim potrebám a pracovným návykom. Je rozdelená do troch časti. Prvá umožňuje okamžitý prístup k vami vybraným aplikáciám. macOS v tejto časti má predvybrané aplikácie, no pohodlne ich odstránite a nahradíte vlastnými. Ikonku aplikácie stačí presunúť do koša. Nemusíte sa báť, že by ste aplikáciu vymazali, na Docku sú len odkazy.
Odkaz na aplikáciu do Docku premiestnite presunutím aplikácie. Stačí otvoriť Finder, vybrať aplikácie a konkrétnu potiahnutím presunúť do Dock. Rovnako môžete aplikáciu presunúť priamo zo zložky Aplikácie, ktorú už v Docku máte prednastavenú.
Druhá časť sú naposledy otvorené aplikácie. V štandardných nastaveniach sa ukazujú posledné tri. Z tejto časti môžete aplikácie vyhadzovať, opäť prenesením do koša, alebo ju v nastaveniach úplne vypnúť. V poslednej, tretej časti sa v štandardných nastaveniach nachádza časť s Aplikácie, stiahnuté a jediná pevná ikonka menu Kôš. Sem sa tiež minimalizujú otvorené okná.
Nastavenia Docku môžete otvoriť dvoma spôsobmi. Prvý, rýchlejší, je kliknutím prvým tlačidlom myšky, alebo kombináciou tlačidla control a kliknutím ľavým tlačidlom myšky, na zvislicu, ktorá v Docku oddeľuje jednotlivé časti. Že máte kurzor správne nastavený spoznáte podľa toho, že sa premení na obojsmernú šípku. Po kliknutí sa zobrazí menu, ktoré ponúka päť položiek.
Po označení voľby Zapnúť skrývanie sa Dock automaticky zasunie, teda uvolní miesto na displeji. Vysunúť sa dá tak, že prejdete kurzorom čo najbližšie k hrane displeju, do ktorej sa skryl.
Zapnúť zväčšovanie znamená, že ak prejdete kurzorom po Docku, ikonky aplikácií sa zväčšia, aby ste na ne lepšie videli.
Poloha na obrazovke vám umožní Dock umiestniť na ľavú alebo pravú stranu displeja, alebo ho vrátiť na pôvodnú spodnú stranu. Toto polohovanie má pomôcť efektívnejšie využívať plochu displeja. Ak chcete mať Dock vo veľkosti, aby ste naň pohodlne videli, zaberie na výšku pomerne dosť miesta. Pocítite to, napríklad, ak máte 13-palcový macbook. Pri takmer všetkých činnostiach Dock zavadzia menej na strane obrazovky, než na jej spodku.
Keď už sme pri veľkosti Docku. Ak kurzorom prejdete na zvislicu, oddeľujúcu jednotlivé časti Docku, a objaví sa vám obojsmerná šípka, po stlačení ľavého tlačidla myšky a podržaní viete veľkosť Docku priamo upraviť.
Minimalizovať pomocou je len grafická vychytávka, ktorá upraví štýl minimalizovanie okien. Nemá vyložene vplyv na produktivitu. Poslednou položkou tohto menu sú Nastavenia Docku. Po kliknutí sa vám otvorí nové okno s možnosťami.
K Nastavenia Docku sa tiež dostanete, ak kliknete na logo Apple v ľavom hornom rohu obrazovky a vyberiete Systémové nastavenia…
…a tretiu ikonku prvého riadku Dock.
V tomto okne s nastaveniami máte ako prvú možnosť nastaviť veľkosť Docku. Je to tá istá funkcia ako, keď veľkosť upravujete kurzorom po prejdení na oddeľovaciu zvislicu. V možnosti Zväčšovanie, môžete zapnúť a vypnúť túto funkciu a zároveň nastaviť, ako veľmi sa ikonky aplikácií zväčšia. Nasleduje Poloha na obrazovke, ktorú už poznáme z expresného menu. Rovnako ako Minimalizovať okná pomocou…
Vyberte možnosť Pri otváraní dokumentov preferovať taby, ak chcete, aby sa dokumenty otvárali v tabe, namiesto nového okna. Vždy, len keď pracujete na celej obrazovke alebo manuálne, len keď týmto spôsobom otvoríte dokument.
Nasledujúce nastavenia Dvojité kliknutie na lištu s názvom ponúkajú možnosť zmeniť veľkosť okna alebo ho minimalizovať. Zmena sa prejaví po dvojkliku myškou. Lišta je najvrchnejšia časť okna.
Voľba Minimalizovať okná do ikony aplikácie šetrí miesto v Docku. Okná sa vám nebudú minimalizovať do časti kde je kôš, no skryjú sa do ikonky aplikácie. Ak sa chcete k oknám dostať, musíte na ikonu aplikácie kliknúť pravým tlačidlom myšky alebo skombinovať klávesu control a kliknutie ľavým tlačidlom myšky.
Ak povolíte Animovať otvárané aplikácie, ikonka počas otvárania v Docku začne skákať. Automaticky skryť a zobraziť Dock už poznáte. Po označení Zobraziť indikátory otvorených aplikácií sa vám v Docku pod ikonami objavia bodky, ktoré informujú o tom, že aplikácia je otvorená.
Poslednou položkou je Zobraziť v Docku naposledy používané aplikácie. Tu sa môžete rozhodnúť či túto časť v Docku chcete alebo nie. Ak nepoužívate na prácu veľa aplikácií, je táto možnosť zbytočná, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou už máte vytiahnuté často používané aplikácie priamo v Docku.
V prípade, že používate dva monitory, zrejme ste si všimli, že Dock sa premiestňuje podľa toho, na ktorom monitore práve pracujete. Ak vám táto funkcia vadí vypnete ju tak, že otvoríte Systémové nastavenia a vyberiete ikonu Mission Control.
Odznačíte Displeje majú vlastné Spaces.
Príjemnou zmenou môže byť, spôsobom akým sa vám zobrazí obsah priečinku aplikácie a stiahnuté. Ak na ikonu kliknete pravým tlačidlom myšky, alebo kombináciou klávesy control a ľavého tlačidla myšky, objaví sa vám menu, v ktorom môžete vybrať z ponuky Zobraziť obsah ako.
Na výber máte možnosti Vejár, Mriežka a Zoznam. Ako jednotlivé zobrazenia obsahu vyzerajú si môžete pozrieť na obrázku nižšie.
Ak máte triky a tipy, ako s Dock pracovať, podaľte sa s nami v diskusii.