Reklama

Dnes je Svetový deň na podporu prístupnosti. Čo to znamená?

Zdroj | richmedia
Richard Pliešovský
Zdroj | richmedia
Zdroj | richmedia

Za týmto tajomným označením sa skrýva ušľachtilá snaha o to, aby aj zdravotne znevýhodnení ľudia mali prístup k digitálnym technológiám a službám. Svetový deň na podporu prístupnosti sa po prvý raz konal v roku 2012, jeho dôležitosť však bude v nasledujúcich rokoch narastať.

Čo je GAAD?

Dnes, 16. mája, je Globálny deň na podporu prístupnosti (GAAD – Global Accessibility Awareness Day). Zameriava sa na podporu a pomoc k digitálnemu prístupu a zapájaniu sa ľudí so zdravotným postihnutím. Tento deň sa koná vždy v tretí májový štvrtok, ide v poradí o ôsmy ročník.

Minulý rok sa konali podujatia pre verejnosť najmenej v devätnástich krajinách na šiestich kontinentoch. Prezentujú sa na nich rôzne spôsoby, ako môžu zdravotne znevýhodnení ľudia využívať web a digitálne produkty pomocou moderných technológií.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO – World Health Organization) žije viac ako jedna miliarda ľudí (15 % populácie) s nejakým druhom zdravotného postihnutia.

Zmyslom GAAD je šíriť osvetu medzi širokou verejnosťou a motivovať ju k premýšľaniu, diskusii, ale aj chuti dozvedieť sa niečo viac o tejto tématike.

Globálny deň zvyšovania povedomia o prístupnosti bol po prvý raz spustený v máji 2012 v Los Angeles. Inšpiroval sa blogom webového vývojára Joea Devona, ktorý v ňom písal o potrebe dostupnosti know-how pre každého. Jeho výzva na založenie globálneho dňa informovania o prístupnosti webových stránok dostala komplexnejšiu formu a rozšírila sa na celé digitálne odvetvie, technológie aj služby.

Pozrite si

Toyota predstavila piatich finalistov, ktorí riešia problémy ľudí s mobilitou

Pomoc technologických gigantov

Svoju nezastupiteľnú úlohu si globálne spoločnosti uvedomujú, služby a výrobky už dávno prispôsobujú aj pre zdravotne postihnutých. Podľa abecedy sme zoradili niekoľko z nich.

Apple sa problematike prístupnosti systematicky venuje mnoho rokov. Len nedávno zverejnilo niekoľko videí, kde názorne ukazuje možnosti prístupnosti v iOS, napríklad VoiceOver,

alebo AssistiveTouch.

https://youtu.be/a0IO_tqsO5g

Funkcie prístupnosti sa nachádzajú nielen v iOS, ale aj v macOS. Hlasový asistent Siri umožní ovládanie zariadení Apple a inteligentnej domácnosti pomocou hlasových príkazov.

Pozrite si

Budú sa dať ovládať invalidné vozíky len pomocou výrazu tváre?

Aj Google ponúka v Androide rôzne nastavenia na uľahčenie prístupu. Tie dokážu pomôcť tým, ktorí trpia poškodením zraku, sluchu alebo majú problémy s jemnou motorikou. Nájdeme tu gestá TalkBack, gestá priblíženia, ovládanie prepínačmi, prevod textu na reč, inverziu farieb alebo oneskorenie dotyku a podržania.

Google Assistant má vďaka masovému rozšíreniu ešte väčšie uplatnenie ako Siri. Široká ponuka inteligentných reproduktorov znamená, že si ho môže dovoliť naozaj každý.

Na nedávnej konferencii I/O 2019 Google predstavil projekt Euphonia. Ide o technológiu určenú pre ľudí s jazykovými poruchami. Vďaka nej im bude rozumieť Google asistent, čo by inak nebolo možné. Euphonia je navrhnutá tak, aby dokázala rozoznať hlas a inú neverbálnu komunikáciu osôb s poruchami reči.

Microsoft využíva na zlepšenie umelú inteligenciu a strojové učenie. Podľa jeho informácií je miera nezamestnanosti ľudí so zdravotným postihnutím viac ako dvojnásobná. Odhaduje, že len jeden z desiatich zdravotne hendikepovaných má prístup k zariadeniam prispôsobeným jeho potrebám.

Veľký dopyt po vývojových platformách asistenčných technológií dal podnet na spustenie iniciatívy Umelá inteligencia pre prístupnosť (AI for Accessibility), ktorá bola predstavená v máji 2018. Microsoft prisľúbil 25 miliónov dolárov počas piatich rokov univerzitám, filantropickým organizáciám a ďalším, ktorí sa venujú rozvoju nástrojov AI pre osoby so zdravotným postihnutím.

Samsung v rámci prístupnosti pridal do smartfónov niekoľko vysoko kontrastných klávesníc. Technológia DeX spája mobilné zariadenia s externou obrazovkou, ktorá poskytne lepšiu viditeľnosť pre ľudí s obmedzenou mobilitou alebo zhoršeným zrakom. Hlasový asistent Bixby využíva aplikáciu fotoaparátu na prenos informácii o okolí. Bixby Voice umožní diktovať a posielať texty alebo pristupovať do kalendára.

Samsung v minulom roku pridal funkciu rozpoznávania hlasu Bixby do nových domácich spotrebičov, napríklad chladničky Family Hub (predáva sa len v Južnej Kórei a v USA). Bixby nájdeme aj vo FlexWash, ktorá uľahčí zrakovo postihnutým oprať bielizeň.

Pozrite si

Nové chladničky Samsung Family Hub majú už aj umelú inteligenciu

Zoznam avizovaných udalostí vo svete si môžete pozrieť na tomto odkaze, ale určite ich bude oveľa viac.

Zdroj | EBSCO

Ako si GAAD pripomenú na Slovensku?

Na Slovensku sa tento svetový deň zatiaľ výraznejšie nepripomína, ale určite si aj naši hendikepovaní občania zaslúžia trošku pozornosti. V Čechách sú (opäť) popredu, GAAD si pripomínajú už od roku 2014 a aj na tento rok je pripravená akcia, ktorá sa spomína na oficiálnej stránke GAAD.

Zdroj | pixabay.com

Každé úsilie, ktoré pomáha ľuďom je vítané. Ak sa pomoc upriamuje na slabších a zraniteľných, je ešte prospešnejšia. Virtuálni hlasoví asistenti sú dobrým príkladom toho, keď nová technológia dokáže výrazne uľahčiť život všetkým ľuďom, bez ohľadu na ich vek, zdravotný stav alebo technické zručnosti.

Pozrite si

Apple predstavilo sériu videí poukazujúcich na užitočnosť funkcie Prístupnosť

Kto nie je v koži hendikepovaného, zrejme si nedokáže predstaviť, aké prekážky ho v bežnom živote stretávajú. Ale aj zdravých ľudí stretávajú rôzne úrazy, napríklad zlomená ruka – a vtedy im možno príde vhod funkcia prístupnosti, vďaka ktorej sa ich smartfón dokáže prispôsobiť na ovládanie jednou rukou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.