Reklama

Dnes je svetový deň Emoji - akú majú históriu legendárni smajlíci?

Zdroj | Emojipedia
Michal Spiegel
Zdroj | Emojipedia
Zdroj | Emojipedia

Smajlíci alebo oficiálne Emoji dnes oslavujú sviatok. 17. júl je vyhlásený za svetový deň smajlíkov. Stránka AppInstitute vytvorila pútavú infografiku, ktorá mapuje históriu týchto symbolov.

Zdroj | Applnstitute

1862

6. augusta sa novinám The New York Times podarilo urobiť chybu pri tlači, čoho výsledkom bol prvý emoticon na svete. Konkrétne išlo o prepísanú reč prezidenta Abrahama Lincolna a spomínaná chyba sa prejavila základným smajlíkom 🙂

Zdroj | City Room Blog - The New York Times

1881

Kým chyba z The New York Times bola náhodná, o takmer dvadsať rokov neskôr 30. marca boli smajlíci použití zámerne v americkom satirickom časopise Puck. Smajlíci zobrazovali štyri emócie – radosť, melanchóliu, ľahostajnosť a údiv a boli vytvorené pomocou diakritiky a znamienok.

Zdroj | tuesday-johnson.tumblr.com
Pozrite si

Google vám umožní ukuchtiť si vlastné Emoji smajlíky v Emoji Kitchen

1982

Prešlo takmer storočie kým sa smajlíci stali tým, čím sú dnes. Počítačový vedec Scott Fahlman navrhol používanie tzv. joke markers, symbolov, ktoré mali pomôcť zredukovať nedorozumenia pri online bulletinoch univerzity, na ktorej Fahlman pôsobil.

Zdroj | SciHi Blog

1993

V roku 1993 vznikol textový štandard Unicode vo verzii 1.1.0, ktorý už obsahoval pár symbolov, ktoré vzdialene pripomínali emoji, na dnešné štandardy však išlo o veľmi jednoduché emoji.

Zdroj | XahLee

1997

V roku 1997 bol spustený počítačový program AIM, ktorý slúžil ako messenger na dopisovanie si. Program disponoval tzv. Buddy ikonami, ktoré mali nahradiť emóciu alebo oznámiť status či pohyb.

Zdroj | Reddit

1999

22. februára vznikol prvý set 176 symbolov, ktoré mali nahradiť bežnú textovú komunikáciu. Smajlíkov a symboly miesto textu navrhol japonský umelec Shigetaka Kurita, ktorý chcel jednoduchšiu formu komunikácie na mobilnej platforme, ktorú používal. Paradoxom je, že symboly zobrazovali skôr bežné objekty než smajlíkov. Pôvodné symboly sú dnes súčasťou stálej expozície Múzea moderného umenia v New Yorku.

Zdroj | Wired
Pozrite si

Nový modelový rad od Xiaomi, CC, poteší vlogerov a milovníkov emoji

2003

Microsoft predstavuje 30 emoticonov do ich chatovacieho programu MSN Messenger 6. Neskôr sa počet rozšíril na desiatky.

Zdroj | emojitimeline.com

2007

Google v rámci expanzie do Japonska a Ázie rozširuje emoji do ich mailového klienta Gmail. Taktiež predstavuje unifikovaný kód pre každého smajlíka.

Zdroj | Medium

2008

Emoji dostávajú prvýkrát svoju animovanú podobu. Google predstavil 79 animovaných smajlíkov v Gmaili, no dostali ich iba používatelia mobilného mailu v Japonsku a aj to iba v rámci konkrétnych operátorov.

V rovnakom roku v rámci operačného systému iOS 2.2 Apple predstavuje svojich vlastných smajlíkov, opäť však iba pre používateľov platformy SoftBank v Japonsku. Používatelia z ostatných krajín si kvôli emoji museli stiahnuť špeciálnu aplikáciu.

Zdroj | Emojipedia

2009 

V marci 2009 bola dvomi Apple inžiniermi poslaná žiadosť do Unicode na implementáciu 625 emoji smajlíkov do Apple zariadení.

Zdroj | The Dangling Pointer

2010

S vypustením Unicode 6.0 v októbri 2010 sú emoji oficiálnou súčasťou Unicode štandardu.

Zdroj | Instant Fundas

2011

Apple konečne pridáva emoji pre používateľov operačného systému iOS 5. Konečne tak nie je potrebná separátna aplikácia.

Zdroj | 9to5Mac

2013

V tomto roku vyšla prvá oficiálna kniha napísaná v jazyku emoji. Konkrétne išlo o knihu Emoji Dick, čiže prepísanú knihu Moby Dick. Kompletná publikácia mala 735 strán a jednu kópiu nájdeme aj v zbierke knižnice amerického kongresu.

Zdroj | The Guardian
Pozrite si

Rocket – skvelá aplikácia na emoji pre macOS

2015

Unicode 8.0 so sebou priniesol aj viacero odtieňov kože. Miesto žltých či bezfarebných smajlíkov si od roku 2015 môžu používatelia vybrať z dodatočných piatich typov odtieňa kože. V rovnakom roku sa podľa Oxford Dictionary (oxfordský slovník) stal slovom roku 2015 nečakane symbol „tváre so slzami smiechu“.

Zdroj | TechCrunch

2016

S oznámením operačného systému iOS 10 Apple oznámilo, že emoji, ktoré zobrazovalo zbraň alebo pištoľ bude nahradené hračkárskou pištoľou. V rovnakom roku na základe žiadosti od 15-ročnej Rayouf Alhumedhi, Unicode v rámci aktualizácie s číslom 10 pridal emoji osoby s hidžábom, čiže prekrytým vlasov. Išlo o krok smerom k inklúzii a k zobrazeniu rôznorodosti spoločnosti.

Zdroj | Emojipedia

2017

Rok 2017 sa emoji dostali na strieborné plátno v oficiálnom Emoji filme. Tržby prekonali 200 miliónov, no podľa recenzií ide o jeden z najhorších filmov, o čom svedčia nízke hodnotenia a tiež cena za najhorší film v rámci negatívnych ocenení Zlaté maliny.

Facebook v roku 2017 zverejnil štatistiku, na základe ktorej sa zistilo, že denne je cez ich platformu poslaných 60 miliónov smajlíkov. Prekvapením však bolo, že cez Facebook Messenger je denne poslaných až 5 miliárd smajlíkov.

V rámci veľkej aktualizácie pre iPhone iOS 11, Apple predstavil smajlíkov, ktorí dokážu sledovať emócie tváre – Animoji.

Zdroj | 9to5Mac

2018

Stránka Dictionary.com je používaná ako prvý vysvetľujúci zdroj o tom, aký význam majú konkrétne emoji a v akom kontexte sa používajú.

Zdroj | Dictionary

V rámci 10. výročia emoji na iOS, Apple pridáva v roku 2018 158 nových smajlíkov v systéme iOS 12.1. V tomto roku mal premiéru aj prvý muzikál inšpirovaný smajlíkmi – Emojiland v New Yorku.

Zdroj | The New York Times
Pozrite si

EmojiKeyboard – klávesnica plná emotikonov

2019

Unicode 12.0 je predstavený a pridáva 59 nových emoji (spolu s úpravami odtieňov kože je ich až 230). Súčasťou nových smajlíkov sú kultúrne symboly, hendikepy či páry rovnakého pohlavia.

Zdroj | Emojipedia

V roku 2019 vznikol Emoji Mashup Bot, ktorý umožňuje zmiešať dva alebo viac emoji symbolov. Program sa stal populárnym najmä na sociálnej sieti Twitter.

Niektoré emoji symboly sa stali metaforou pre významy so sexuálnym podtextom. Príkladom je baklažán či broskyňa. Facebook oznámil, že bude tieto symboly selektívne vymazávať, keď sa ukáže, že sú používané v nevhodnom kontexte.

Zdroj | The Daily Dot

2020

Tento rok medzi emoji symboly pribudla aj transgender pride vlajka. Zároveň sa v tomto roku emoji objavili v krížovke novín The New York Times, kde slúžia ako nápovedy.

Zdroj | Emojipedia

Emoji reagovali aj na hlavnú udalosť tohto roku – pandémiu koronavírusu. Vznikli tak série emoji symbolov, ktoré sa dajú použiť pri komunikácii o dodržiavaní opatrení pred vírusom Covid-19. Príkladom je trojica symbolov pre mydlo, ruky a kvapky vody alebo rúško, vlak a nákupný vozík, čo symbolizuje nosenie prekrytia tváre na verejnosti.

Zdroj | Business Insider

Emoji sa za svoju históriu stali obľúbenou formou komunikácie, ktorá do istej miery nahrádza bežný text. Výhodou je, že smajlíci sú univerzálne platní a rozumejú im takmer v akejkoľvek krajine sveta, takže sa stiera aj jazyková bariéra. Pokiaľ vám nerobí problém angličtina, určite si pozrite oficiálnu infografiku Applninstitute, ktorá je doplnená o trefné ilustrácie a podarené animácie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.