V klube miliardárov akosi začína patriť k dobrému vkusu angažovať sa v biznise s kozmickými technológiami. Stačí ak si pripomenieme v tejto branži momentálne najúspešnejšieho Elona Muska s jeho SpaceX, alebo charizmatického Richarda Bransona a Virgin Galactic. Zdá sa, že volanie kozmu si osobne vzal k srdcu aj zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, ktorého Blue Origin, hoci pomaly, tiež mieri ku hviezdam.
Bezos síce založil spoločnosť Blue Origin už v roku 2000, teda dva roky pred SpaceX a štyri roky pred Virgin Galactic, ale vývoj technológie prebiehal nenápadne a potichu. Prvá raketa Charon v roku 2005 vzlietla len do výšky 96 metrov a jej nasledovník Goddard skončil na méte 87 metrov. To sú výsledky, ktorými sa dá sotva chváliť. Napriek tomu Blue Origin pracovala ďalej a dnes je už údajne pripravená na suborbitálne lety. Jej najnovší nosič New Shepard, ktorý štartoval zo západného Texasu, dosiahol výšku vyše 93 km, čo je za hranicou stratosféry. Raketa je pomenovaná podľa prvého amerického kozmonauta Alana Sheparda.
Blue Origin vyvíja, podobne ako SpaceX u rakety Falcon 9, prvý stupeň rakety na viacnásobné použitie, čo výrazne ušetrí náklady. Po renovácii nosiča sa doplní len palivo. Všetko je však zatiaľ vo vývoji a tak ako mala problémy SpaceX, ktorá sa už dvakrát neúspešne pokúsila pristáť s prvým stupňom rakety na plávajúcej plošine, zlyhala aj Blue Origin.
Aj ona, tak ako SpaceX pri prvom neúspešnom pristátí, neúspech zdôvodnila chybou hydraulického systému. Blue Origin okrem nosnej rakety vyvíja aj pilotovanú kapsulu pre ľudskú posádku, ktorá bude pristávať na trojici padákov. Popri mnohých súkromných firmách, ktoré už lietajú do vesmíru – okrem SpaceX patrí k najúspešnejším napríklad Orbital ATK (Orbital Sciences) – sa Blue Origin v prípade úspešnej komercionalizácie svojho kozmického programu pričiní o lepšiu cenovú dostupnosť letov na obežnú dráhu.
Tento vývoj môže veľkým štátnym (NASA, Roskosmos), či multinacionálnym agentúram (ESA) rozviazať ruky pri rozvoji náročnejších programov, akými sú lety na Mesiac, na Mars, alebo k asteroidom. Tak dúfajme, že sa to konečne podarí – od programu Apollo už uplynulo pekných pár desaťročí.
Zdroj: WIRED, Foto: Blue Origin