Reklama

Curiosity má opäť vŕtať do Marsu. Narazila na ťažký terén

Juraj Procházka

Bezpilotné lietadlá a v poslednom čase aj bezposádkové vozidlá majú na Zemi veľmi často operátora ako poslednú poistku, ak ich dokonca na diaľku neriadi priamo. V prípade výskumných roverov pohybujúcich sa na Marse sú však možnosti diaľkového ovládania obmedzené.

Vzdialenosť Marsu od Zeme kolíše v priebehu obehu po dráhe v rozmedzí od 55 miliónov do 400 miliónov kilometrov. Vďaka tomu trvá odozva rádiových povelov minimálne 2 x 3 minúty a maximálne až 2 x 22 minút, takže o priamej reakcii na nejaké kolízne situácie zo Zeme nemôže byť ani reči. Navyše keď je Mars na opačnej strane Slnka ako Zem, NASA nechce riskovať a Curiosity má prestávku.

curiosity_nasa

Vedci však vďaka kamerovým systémom a pomalému pohybu vozidla majú s dostatočným predstihom predstavu o povahe terénu v smere jazdy a môžu zasahovať preventívne.

Pozrite si: Čo nového na Marse? Curiosity prekonáva zlé správy dobrými

To sa stalo aj teraz, keď Curiosity mala v pláne uskutočniť štvrtý experiment s vŕtaním do marsovskej horniny v lokalite „Pahrump Hills“. No cieľ musel byť zmenený.

Vedci identifikovali na trase nebezpečné pieskové duny a nechcú riskovať osud roveru Spirit, ktorý v roku 2009 zaviazol v marsovskom piesku a skončil svoju marsovskú púť. Curiosity preto poslali obchádzkou a vŕtať bude na mieste nazvanom „Bonanza King“.

curiosity-4.vrtanie-navrat

Z pieskom pokrytého Hidden Valley sa Curiosity musela vrátiť

Hliníkové kolesá Curiosity síce nemôžu dostať defekt, ale jazda po ostrých skalách (na Marse zďaleka neexistuje taká erózia ako na Zemi) ich dokáže zodrať, takže v piesku by sa mohla šmýkať. Potvrdili to aj pozorovania cez vlastné kamery Curiosity. Keďže na pôvodnej trase roveru leží údolie Hidden Valley kompletne pokryté pieskovými dunami, inžinieri nechceli riskovať a odklonili marsochod na obchádzku.

curiosity-4.vrtanie

Najbližší cieľ Curiosity „Bonanza King“

Podľa NASA sú však obidve oblasti geologicky prepojené. Vedci chcú preskúmať túto konkrétnu formáciu, pretože má odlišnú štruktúru oproti kráteru, ktorý bol skúmaný doteraz a môže poskytnúť nové pohľady na históriu planéty. Pokiaľ dospejú k záveru, že kamenné dosky viditeľné v podloží Bonanza King sú pevné, pokúsia sa z nich navŕtať a analyzovať vzorky.

Curiosity, ktorá začala už tretí pozemský rok svojej misie na Marse sa potom vydá k svojmu cieľu na vrchole hory Sharp. Cestou bude tak ako doposiaľ skúmať meteorologické pomery na Marse, jeho geológiu a vyhľadávať a skúmať oblasti, ktoré mohli aspoň v minulosti hostiť mikrobiologický život.

Zdroj: NASA

Foto: NASA/JPL-Caltech

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.