Reklama

Curiosity bude vŕtať do Marsu inteligentne

Juraj Procházka

Marsovský rover Curiosity je doteraz najväčším samohybným robotom, aký bol vysadený na červenej planéte a výskumu sa venuje od svojho pristátia v auguste 2012. Tak ako jej predchodcovia patrí Curiosity do stajne NASA, no na palube nesie doteraz najväčšiu vedeckú výbavu.

curiosity_nasa

Curiosity dokáže skúmať terén, kamene a vzorky pôdy nielen vizuálne v rôznych oblastiach spektra, ale vie aj odoberať vzorky a vykonávať ich fyzikálnu a chemickú analýzu. Na testovanie a odber vzoriek slúži aj špeciálna príklepová vŕtačka, ktorá však podľa NASA občas robí problémy. Curiosity vie vŕtať silou odstupňovanou na šesť úrovní, ktoré pokrývajú až dvadsaťnásobnú škálu energie. Doteraz  sonda vŕtala na 4. stupni s najvyššou energiou, čo však často spôsobilo lámanie kameňov.

Prvý takýto incident sa odohral vlani, keď Curiosity dorazila na horu Sharp, ktorej vrchol je cieľom jej misie. Nebol však jediným.

Pozrite si: Curiosity má opäť vŕtať do Marsu. Narazila na ťažký terén

Teraz vedci nahrali do sondy upgrade softvéru, ktorý umožní hladšie a bezpečnejšie vŕtanie, informoval portál GIZMODO. Vŕtačka vždy začne pracovať na najnižšom stupni a len ak bude pokrok vŕtania príliš pomalý, prepne na ďalší stupeň.

curiosity-vrt

Vŕtanie do marsovskej skaly pomocou nového algoritmu.

Prvá vzorka vyvŕtaná s novým algoritmom dostala názov Mojave 2 ( na obr. NASA). Pomocou prvých dvoch stupňov dokázala Curiosity vyvŕtať dieru o hĺbke cca 6,6 cm za desať minút bez toho, aby došlo k poškodeniu vzorky. Teraz vedci z NASA skúmajú, aké kryštály sa nachádzajú v skale, čo nám poskytne informácie o povrchu Marsu.

curiosity-autoportret

Najnovší autoportrét Curiosity z januára 2015. Foto: NASA

Pozrite si:  Curiosity našla na Marse vyschnutý potok. Čo bude nasledovať?

Predtým Curiosity strávila niekoľko týždňov prieskumom Pahrump Hills, ktoré sa nachádzajú na dne Mount Sharp. Poslaním Curiosity nie je priamo hľadanie stôp po súčasnom, alebo minulom živote na Marse, ale nepriamo môžu jej výsledky k potrebným záverom smerovať. Už v minulosti poslala Curiosity na Zem niekoľko záberov a analýz nasvedčujúcich, že sa na povrchu Marsu minimálne v minulosti nachádzala voda v tekutom stave.

Foto: NASA

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.