- #Novinky
- 5 min.
- 1.10.2021
Čo sú to Facebook Files? Interné dokumenty odhaľujúce temné tajomstvá Facebooku
Uplynulé týždne boli pre Facebook náročné, médiá totiž rozoberali viacero jeho interných problémov a prešľapov. Ak sa pýtate, odkiaľ sa tieto informácie vzali a prečo ich je zrazu toľko naraz, odpoveďou sú Facebook Files. O čo vlastne ide a čo sme sa o fungovaní najväčšej sociálnej siete na svete vďaka nim dozvedeli?
Facebook je terčom kritiky z viacerých smerov pomerne často a tak nemusí byť úplne prekvapením, pokiaľ sa z času na čas objavia informácie o jeho kontroverzných krokoch a internom fungovaní, ktoré prekvapia svet. V poslednej dobe ich však bolo akosi viac, vďaka Facebook Files.
Facebook Files je v podstate jednotný názov pre interné dokumenty tejto spoločnosti, no primárne názov série článkov denníka The Wall Street Journal, ktorý sa týmto dokumentom podrobne venuje. V siedmych doteraz zverejnených článkoch redaktori denníka poukazujú na viaceré problémy tejto sociálnej siete, ktorých si bolo vedenie spoločnosti Facebook vedomé.
Informácie publikované denníkom vychádzajú z interných dokumentov, ktoré primárne tvoria správy z výskumov, online diskusie zamestnancov a návrhy prezentácií pre vyššie vedenie spoločnosti.
Pravidlá Facebooku neplatia pre každého
V prvom zo série článkov The Wall Street Journal odhalil interný program spoločnosti zvaný XCheck, ktorý zabezpečoval vybraným používateľom (zvyčajne športovcom, politikom a celebritám) istú imunitu voči pravidlám používania služby.
Ak bežný používateľ poruší pravidlá sociálnej siete, väčšinou narušenie riešia tzv. moderátori, ktorí môžu napríklad zablokovať účet alebo vymazať príspevok. Podľa správy však obsah zdieľaný niektorým z elitných profilov spadal pod zvlášť kategóriu moderátorov, ktorí boli pri uplatňovaní pravidiel služby výrazne zdržanlivejší a miernejší.
Facebook vie, že Instagram je pre tínedžerky toxický
Druhý článok zo série Facebook Files sa venuje dlhoročnému prieskumu spoločnosti Instagram, ktorý vo výsledku ukázal, že táto sociálna sieť môže byť pre mladé dievčatá škodlivá.
Prieskum spoločnosti ukázal, že až 20 % mladých používateliek má sociálna sieť Instagram spôsobovať úzkostné stavy a zvyšovať riziko samovrážd. Dôvodom je najmä porovnávanie sa s ostatnými používateľmi, či už z pohľadu atraktivity alebo sociálneho statusu. Facebook pritom negatívny vplyv jeho sociálnych sietí na duševné zdravie tínedžerov dlhodobo odmieta.
Facebook sa mal stať príjemnejším miestom, stal sa opak
Algoritmus, ktorý sa stará o zloženie príspevkov na hlavnej stránke (tzv. Wall, či stena), prešiel v roku 2018 veľkou premenou, od ktorej si Facebook sľuboval zvýšenie používateľského zážitku. Nový algoritmus mal konkrétne uprednostňovať príspevky od priateľov a rodiny, čo malo zabezpečiť upevňovanie medziľudských vzťahov a rodinných pút.
Interné dokumenty však ukazujú, že zamestnanci Facebooku upozorňovali vedenie na opačný efekt týchto zmien. Používatelia sa po návšteve Facebooku a zhliadnutí príspevkov od svojich priateľov a rodiny necítili lepšie, ale naopak nahnevanejšie. Do zmien algoritmu napokon zasiahol aj Mark Zuckerberg, ktorý sa obával, že ľudia začnú kvôli týmto zmenám používať Facebook čoraz menej.
Facebook zatváral oči pred obchodovaním s ľuďmi
The Wall Street Journal získal prístup aj k dokumentom, ktoré popisujú snahy zamestnancov Facebooku o zamedzenie zneužívania jeho sociálnych sietí na nelegálne aktivity, často bez výsledku.
Zamestnanci vedeniu nahlasovali účty, stránky a skupiny, ktoré využívali obchodníci s ľuďmi na lákanie mladých žien, ozbrojené skupiny na vyvolanie násilia voči menšinám v Etiópii a ďalšie organizované skupiny na predaj orgánov a pornografie. Interný dokument ukazuje, že reakcie vedenia spoločnosti boli často minimálne, alebo žiadne.
Ako Zuckerberga prekonali odporcovia očkovania
Ďalšie z interných dokumentov ukazujú osobnú snahu Marka Zuckerberga použiť jeho najväčšiu sociálnu sieť na propagáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19, resp. jeho zlyhanie. Diskusie a skupiny venované týmto témam totiž zaplavili aktivisti, ktorí vo väčšom množstve ako samotný Facebook publikovali obsah spochybňujúci pandémiu, očkovanie vládne rozhodnutia.
Facebook aj pre tie najmenšie deti
Nie je žiadnym tajomstvom, že priemerný vek používateľov sociálnej siete Facebook sa postupne zvyšuje. Facebook sa teda obáva, že nebude pre mladšie generácie v budúcnosti relevantný a jeho používateľská základňa začne rásť pomalšie, ako jeho konkurencii.
Spoločnosť preto podľa interných dokumentoch zvažovala spustenie samostatnej sociálnej siete Instagram Kids, ale aj implementáciu viacerých funkcií pre sociálnu sieť Facebook zameraných na tých najmladších používateľov. Príkladom takýchto funkcií malo byť obohatenie sekcie „Podujatia“ o tzv. „playdates“, teda stretnutia detí za účelom hry.