Reklama

Čo robí automobilový LiDAR v novom iPhone 12 Pro a Pro Max?

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

O technológii LiDAR píšeme už celé roky v súvislosti s autonómnymi vozidlami. Prečo sa teda táto skratka objavuje aj vo výbave smartfónov Apple iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max? Odpoveď sa ukrýva v rozšírenej realite, ale aj v tzv. „výpočtovej fotografii“.

Na fungovanie technológie LiDAR sme sa podrobne pozreli začiatkom roka, vtedy však ešte primárne v súvislosti s autonómnymi vozidlami, ktoré túto technológiu využívajú na orientáciu v priestore. Či už v prípade áut, alebo aj v prípade nového iPhonu, v oboch prípadoch ide o jeden a ten istý princíp.

Zdroj | Wikipedia

Pre zopakovanie len spomenieme, že LiDAR (Light Detection and Ranging) je metóda merania vzdialenosti medzi senzorom a priestorom, resp. objektom pomocou výpočtu, za akú dobu sa laserový impulz smerujúci od zariadenia vráti späť do senzoru. LiDAR dokáže vďaka týmto odrazom lasera merať vzdialenosť, snímať tvar objektov či mapovať terén a rozloženie miestnosti.

Pozrite si

Čo je to LiDAR? Nielen vylepšený „zrak“ pre autonómne autá

Autonómne vozidlá dokážu vďaka LiDAR senzorom umiestneným typicky na streche vidieť okoloidúce autá, chodcov, cyklistov či dopravné značky. Prečo je však LiDAR senzor tentokrát umiestnený aj na zadnej strane smartfónov iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max?

Rozšírená realita

Nový senzor na zadnej strane týchto smartfónov má pre Apple viacero významov. Tým prvým je rozšírená realita, ktorej venuje v posledných rokoch veľa úsilia. Laserové snímanie priestoru umožňuje novým modelom presnejšie umiestňovať do reálneho priestoru virtuálne predmety, bez ohľadu na to, či ide o rovnú podlahu, pracovný stôl či napríklad nepravidelný povrch gauča. Takéto snímanie je navyše oproti doterajšiemu snímaniu pomocou kamier rýchlejšie.

Zdroj | Apple

Vďaka priestorovému snímaniu dokáže iPhone 12 Pro (a Pro Max) rozoznať, ktorý objekt je v popredí a ktorý v pozadí. Príkladom toho sú virtuálne postavičky, ktoré sa vďaka tomu dokážu pohybovať okolo reálnych objektov. Aplikácie a hry v rozšírenej realite sú tak vďaka senzoru LiDAR presnejšie a interaktívnejšie, z čoho môžu v budúcnosti ťažiť údajne pripravované Apple Glasses – okuliare pre rozšírenú realitu podobné okuliarom Google Glass.

Zdroj | Apple

Pomoc pri fotografovaní

Využitie LiDAR senzoru sa pri rozšírenej realite v prípade nových „Pro“ modelov nekončí. Apple ho zapriahne to práce aj pri fotení, kde sa snímač hĺbky podpisuje pod 6-násobne rýchlejšie automatické zaostrovanie pri nočných fotografiách, pri ktorých typicky klasickým fotoaparátom „dochádza dych“.

Zdroj | Apple

Vďaka LiDAR senzoru môžu nové modely vytvárať v noci aj portrétové fotografie, ktoré mohli doterajšie modely vytvárať iba cez deň, resp. pri dostatočnom osvetlení. Nový senzor umožňuje fotoaparátu „vidieť“ hĺbku obrazu, teda rozpoznať kontúry osoby a oddeliť ju od pozadia, ktoré môže umelá inteligencia následne vďaka tomu rozmazať na štýl bokeh efektu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.