Séria článkov o vnútornostiach najrôznejších vecí okolo nás pokračuje. Po „drobnostiach“ sa sme pri písaní článku o čistení notebooku rozhodli rozobrať aj ten, aby sme vám ukázali, čo všetko doňho výrobcovia dokážu napratať. Nejde samozrejme o najnovší kúsok, no aj napriek tomu na živých fotografiách môžete vidieť, čo sa v neveľkom tele ukrýva.
POZRITE SI: Séria článkov Čo je v…
Staručké Sony VAIO si už svoje odžilo, čo vidieť na každom kúsku tela.
Prežilo aj niekoľko pádov, jediná poškodená časť je okolo USB portu, v ktorom bol v čase pádu prijímač bezdrôtovej myši.
Ale nebudeme vykecávať o histórii notebooku. Hor sa rozoberať. Na miniatúrne skrutky je potrebný čo najmenší skrutkovač.
Prvá skrutka drží dvierka pamäte RAM…
Niekoľko ďalších je po obvode spodnej strany, pod pamätemi RAM či pod batériou. Hlavne si zapamätať, kde boli dlhé a kde krátke skrutky 🙂
Dvojica pamätí RAM je v prípade Sony VAIO ešte vymeniteľná, nové Ultrabooky ju majú osadenú priamo na matičnej doske a tak ju nemáte šancu vymeniť.
POZRITE SI: NÁVOD | Ako vyčistiť notebook bez ujmy na zdraví?
Po odskrutkovaní všetkých skrutiek stačilo časť s klávesnicou jemne nadvihnúť a oddeliť od podstavy. Táto časť je však spojená flex káblom touchpadu a klávesnice.
Kábel stačí jemno odpojiť od základovej dosky a môžeme rozoberať ďalej…
Ide sa na touchpad. Ten drží ku klávesnici opäť niekoľko skrutiek.
A je von… Touchpad navyše obsahuje aj snímač odtlačkov prstov. Prekvapivo je stále funkčný. Teda uvidíme po zložení notebooku, či ešte bude 🙂
Detail flex kábla. Tu vidieť, koľko najrôznješích kontkatov je potrebných na vzájomnú komunikáciu klávesnice a touchpadu so zvyškom počítača.
V prednej časti notebooku je aj trojica LED informačných diód. Toto sú ony po rozobratí.
Snímač odtlačkov prstov v strede a dvojica mechanických tlačidiel touchpadu po stranách. Tu je vidieť, že ani kompletné čistenie notebooku nepomôže voči prachu v hlbokých útrobách notebooku.
„Základná doska“ touchpadu. Z opačnej strany je snímacia plocha s citlivými snímačmi.
Klávesnica obsahuje aj niekoľko extra tlačidiel. Sú úplne jednoduché, prakticky sa nemajú ako pokaziť.
Nečudo, prečo notebooky hrajú tak, ako hrajú. Z takýchto micro reproduktorov nemožno čakať viac.
Pevný disk je k šasi poriadne pevne pripevnený… Stačí ale skrutkovač a po chvíli je kompletne voľný.
V rohoch disku sú gumené ochrany aspoň mierne tlmiace prípadné nárazy a otrasy.
Miniatúrny kábel rieši audio vstup a výstup v 3,5 mm audio konektoroch.
Množstvo čipov vo vnútri notebooku na základnej doske ovláda množstvo súčastí. Tento čip Ricoh má napríklad za úlohu obsluhovať slot SD/MS kariet.
Ventilátor odvádza prebytočné teplo z vnútra notebooku. Sú naň napojené aj medené ploché trubičky pre lepšiu distribúciu tepla, resp. chladenia.
Detail optickej CD/DVD mechaniky…
WLAN modul od Intelu.
Rebrovanie na výstupe ventilátora.
Keďže sme chceli notebook ešte naďalej používať, nerozobrali sme ho do poslednej sktruky. Aj napriek tomu veríme, že pohľad do útrob vám čo-to prezradil a ten svoj notebook necháte ešte aspoň chvíľu napokoji. Mimochodom, Sony VAIO po zložení funguje aj naďalej.
Foto: TECHBOX